Hírek / Közélet

A franciák 48 százaléka számít Macron újrázására

2022. január 27. 06:35 Közélet | Szerző: Dudás Róbert

A köztársasági elnök vezeti a mezőnyt Franciaországban: a következő választások favoritja az újraindulási szándékát egyelőre csak lebegtető Emmanuel Macron – derült ki a BFM TV közvélemény-kutatásából. Áttörést jelent, hogy már a legerősebb parlamenti pártok között jegyzett jobboldali Köztársaságiak jelöltjének választási retorikájában is megjelent a fenyegető, „kontrollálatlan migráció” kérdésének felvetése.

Bár a hamarosan leköszönő államfő még mindig nem erősítette meg hivatalosan, hogy indulna az április 10-én kezdődő franciaországi köztársaságielnök-választáson, Emmanuel Macron egyelőre toronymagasan vezeti a mezőnyt a BFM TV felmérésében. A televízió számára az Elabe cég által végzett közvélemény-kutatás során azt a kérdést tették fel, hogy ki fogja megnyerni a voksolást.
Mit jósol az „átlag francia”?

Csaknem minden második francia – pontosan a válaszadók 48 százaléka – jósolta Macron győzelmét. Ez egy olyan arány, melyet jelenleg Macron egyik riválisa sem közelít meg, alig három hónappal az első forduló előtt.

Valérie Pécresse (LR, Köztársaságaiak). Mozgásterét meghatározza, hogy az LR szavazói elvárják a migránskérdés erőteljes fölvetését (Fotó: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson)



A válaszadók 14 százaléka gondolja úgy, hogy a legerősebb jobboldali párt jelöltje, Valérie Pécresse (Köztársaságaiak – LR) megnyerheti ezt az elnökválasztást. Ugyanennyien tippelnek a szintén konzervatív Marine Le Penre, a Nemzeti Tömörülés (RN) jelöltjére.

Marine Le Pen. Az örök második helyezett? (Fotó: MTI/AP/Francois Mori)

Mögöttük a felmérésben résztvevők 6 százaléka Éric Zemmour – a Reconquest jelöltjének – győzelmét várja, míg a franciák 5 százaléka gondolja úgy, hogy a szélsőbaloldali Elégedetlen Franciaország (La France insoumise), Jean-Luc Mélenchon pártja nyerhet. Végül a többi jelölt számára kevesebb a 3 százaléknyi szavazó jósolna győzelmet.
Fogyatkozó remény a baloldalon

Mindeközben a francia hagyományos baloldali pártoknál a közvélemény-kutatás szerint a remény mintha elhagyta volna a támogatók sorait – írja a BFM TV. Így szélsőbaloldali Elégedetlen Franciaország táborának mindössze 39 százaléka hisz jelöltjük, Jean-Luc Mélenchon győzelmében.

Jean-Luc Mélenchon. A szélsőbaloldlai retorika elszívja a szocialista szavaztokat? (Fotó: MTI/EPA/Christophe Petit Tesson)

Még szkeptikusabbak a szocialista szavazók: egyaránt 16-16 százalékuk bízik abban, hogy Anne Hidalgo, Párizs szocialista polgármestere vagy éppen párttársa, a 2012 és 2016 között az igazságügy-miniszteri posztot betöltő Christiane Taubira lesz a befutó – kommentálja a hírcsatorna.

Annak ellenére, hogy a Zöldek igen komoly politikai tényezőt képviselnek Franciaországban, mióta megnyerték a 2020-as önkormányzati választásokat, jelöltjüket, Yannick Jadot-t egyelőre csak a „környezetvédők”-re szavazók mindössze 11 százaléka látja esélyesnek az államfői poszt elnyerésére.
Kire tippelnek a pártok aktív támogatói?

Az Elabe közvélemény-kutatóinak felmérése szerint a kormányzó LREM és a Modem támogatóinak 91 százaléka várja a jelenlegi államfő győzelmét. Az RN szavazótáborának 65 százaléka bízik Marine Le Pen győzelmében, a többi párt szavazói megosztottabbak. Például a republikánusokhoz közel állóknak csak 52 százaléka gondolja úgy, hogy Valérie Pécresse nyeri a szavazást. Ez az alacsonyabb bizalom Éric Zemmour pártján is megfigyelhető volt, hiszen támogatóinak 54 százaléka az, aki szerint az exújságíró és esszéista lehet az Élysée-palota következő lakója.

Éric Zemmour. Indult, és behozta Le Pent (Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd)
Szavazási szándék: jóval szorosabb mezőny

Jóval szorosabb mezőnyt vázol fel a Cluster17 heti felmérése, melyet a Marianne című jobboldlai lap ismertet. A Cluster 17 utóbbi időben közölt tanulmányai a szavazási szándékok nagy stabilitását mutatja. Az intézet felméréseinek sajátossága a „klaszterezésben” rejlik: a hagyományos elemzési kategóriák (életkor, jövedelem, társadalmi-szakmai kategória, pártpreferencia stb.) mellett az intézet 16 olyan családot is szondáz, amelyek leképezik az azonos véleményt valló franciák társadalmi csoportjait, valamint földrajzi jellemzőit.

Christiane Taubira volt igazságügy-miniszter. Kiharcolta az azonos nemű párok házasságát engedélyező törvénytervezetet (Fotó: MTI/EPA/Yoan Valat)

A felmérés szerint enyhe csökkenés mutatható ki Emmanuel Macron támogatásában, bár a szavazati szándékok 22 százalékával itt is vezeti a mezőnyt. A Marianne hozzáteszi: a regnáló elnök a módosabb és politikailag aktívabb rétegek mellett a kevéssé aktív választók szavazatainak egy jelentős részét is hozhatja. Őt követi Marine Le Pen (15 százalék), akinek rögtön a „nyakára hág” Éric Zemmour (14 százalék).

Közvetlenül Zemmourral áll fej fej melletti versenyben a szavazati szándékok tekintetében a konzervatív jelölt, Valérie Pécresse (szintén 14 százalék), míg rajta kívül a szélsőbaloldali Jean-Luc Melenchon (13 százalék) birtokol egyelőre komolyan vehető szavazati arányt.

Yannick Jadot. Az egekbe szökő energiaárak mellett a korábban győztes zöldpolitikát eddig nem tudta készpénzre váltani (Fotó: Wikipédia)

A szocialisták ebben a felmérésben is igen szerényen szerepelnek: Anne Hidalgo itt is 2 százalékot produkál,  mint a kommunisták színében induló Fabien Roussel. Ebből a „baloldali blokkból” kiugrik Christiane Taubira, aki 6 százalékot tud felmutatni.

A Zöldek jelöltje, Yannick Jadot 5 százalékkal ebben a mezőnyben sem hoz kiemelkedő támogatottságot.
A tehetősebbek és az idősebbek döntenek?

Arra, hogy elmennek-e szavazni, a francia politikai élet egy alapvető tényezőjeként most is a tehetős és/vagy idősebb választók bólintottak rá a legmagasabb százalékban. Szokás szerint felülreprezentáltak lehetnek a szavazáson a liberálisok (86 százalékuk számít biztos szavazónak), a centristák (88 százalék), a szocialista és demokrata törzsszavazók (81 százalék) vagy a francia önrendelkezés hívei, az „identitáriusok” (83 százalék). Ezzel szemben a munkásosztályok, a fiatalok és nem meglepő módon a kevéssé politizált választók sokkal kisebb súllyal képviselik magukat a választáson.
Áttörés: hangsúlyos téma a migráció

Eddig példátlan újdonsága a francia elnökválasztásnak, hogy a megvitatásra kerülő társadalmi kérdések tárgyalásakor a parlament erős képvislelettel rendelkező középjobbos pártja is beszél a migrációról. A Le Monde című napilap nemrég összeállításában foglalkozott azzal, hogy miképpen közelítik meg ezt a problémát az elnökválasztás közeledtével a jobboldali pártok. (A lap politikai álláspontjának megfelelően igyekezett megkérdőjelezni a probléma súlyát – a szerk.)

A jelöltek retorikájukban egymástól eltérően fogalmaznak: Eric Zemmour „tömeges”, ”, a Köztársaságiak jelöltje, Valérie Pécresse „kontrollálatlan”, Marine Le Pen „gigantikus” migrációról beszél. Ez a téma mindeddig szigorú tabu tárgyát képezte a francia közbeszédben, a középjobbként emlegetett parlamenti erő részéről föl sem merült a tömeges bevándorlás elleni küzdelem felvállalása vagy a kialakult helyzet – mint az a lap cikkéből kiderül – a jobboldalon most már általánosnak mondható, „katasztrofális”-ként történő jellemzése.


Forrás: hirado.hu

 


next 5

A mi világunk

Hírek