Hírek / Egyéb/Archív

A zeneművészeti egyetemet célozta meg az Eötvös szaxofonosa

2022. december 21. 17:35 Egyéb/Archív | Szerző: Megyeri József

Makrai Viktória, a HSZC Eötvös József Szakgimnázium és Szakközépiskola 12.Ny osztályos tanulója, aki amellett, hogy zenél, olyan hangszeren teszi mindezt, ami nem mindennapos. Szaxofonozik, nem is akárhogyan. A VIII. Országos Szaxofon versenyen első helyezést ért el és két különdíjban is részesült. Demersseman – Fantasie című darabját adta elő. A dobogó legfelső foka mellé „Kiemelkedő előadásáért” és a „ZETA” különdíjat is megkapta.

- Mióta játszol szaxofonon? Hogyan kezdődött a zene szeretete, a hangszeren tanulás ötlete? Játszottál más hangszeren is?

- Amikor 2012-ben megkezdtük a 2. osztályt, kaptunk egy számunkra nagyobb lehetőséget a zenetanulásra. Két választható opciónk volt, két hangszer, a zongora és a furulya. Ott kezdődött igazán a zene és a fúvós hangszer szeretete, illetve a rengeteg gyakorlás, akkor még csak nagyon kezdetleges, hobbi szinten, aztán idővel ez rengeteget változott. 2015 tavaszán részt vettem egy regionális versenyen Szegeden, ami szép eredménnyel zárult. Ekkor már időszerű volt hangszert váltani. Akkor én még a klarinéttel szimpatizáltam. Ugyanabban az évben az általános iskola által szervezett hangszerbemutatón találkoztam először a szaxofonnal, amit tulajdonképpen annak köszönhetek, akivel a mai napig több formációban is együtt zenélünk. Lassan már 8 éve töretlenül.

- Hogyan kezdődött akkor a „komolyabb” szaxofon-karrier? Hogyan készültök, illetve milyen darabokat szeretsz játszani leginkább?

- A következő tanév elején részt vettem a legelső órámon Szabó Csaba tanár úrnál, akkor már a Péczely Attila Alapfokú Művészeti Iskola épületében, ami szintén változást hozott az életembe. Kis idő és rengeteg gyakorlás után elkezdtem egyre komolyabban érdeklődni a klasszikus darabok iránt, ami végül így is maradt. Ezek voltak, amik megfogtak leginkább, annak ellenére, hogy a könnyűzene egyik legfőbb hangszere a szaxofon. Persze az elejétől kezdve a zeneelméleti részét is tanulnom kellett, majd miután letettem az alapvizsgát szolfézsból, pár évvel később tagozatot is váltottam. Ez azt jelenti, hogy a hangszeres óráim kétszer fél óráról, kétszer háromnegyed órára változtak. Heti másfél órában szolfézs oktatásra járok, emellett évek óta tagja vagyok a zeneiskola fúvószenekarának, a tanszak kvartettjének, valamint a Hódmezővásárhelyi Koncertfúvós zenekart is töretlenül erősítem, immáron negyedik éve.

- Akkor, ha jól gondolom, bőven akad fellépésed.

- Igen, rendszeresen tartunk koncerteket mindegyik formációval. Ezek repertoárja rendkívül széles. A klasszikustól, a könnyűzenén át, egészen akár slágerekkel, filmzenékkel is szórakoztatjuk a nagyérdeműt.

- A rendszeres fellépés mellett úgy látom, az eredmények sem kerülnek el. Melyek a legkedvesebb sikereid?

Az elmúlt egy hónap meghatározó volt zenei szempontból számomra, ugyanis Szabó Csaba tanár úr felkészítésével és Kormányos Zoltán közreműködésével (ő zongorán kísérte Vikit) részt vettem a VIII. Országos Szaxofonversenyen, melyet 3 évente rendeznek Pomázon. 2019 novemberében 3., idén pedig 1. helyezéssel és két különdíjjal tértünk haza. Jelentősebb eredményeimhez tartozik még több megnyert megyei verseny, illetve nagydíjak is.

- Hogyan működik egy szaxofon, mit kell tudni róla?

- A szaxofon a fafúvós hangszerek csoportjába tartozik, mivel a megszólaltatásához fúvókától függően speciális, erre kialakított nádra van szükség, amit egy szorító segítségével tudunk rögzíteni. Ezt követően a hangszer nyakára helyezzük a 3 - ekkorra már összerakott - elemet, amit végül utolsó lépésként magával a szaxofon testével párosítunk. Ezekből is többféle létezik. Amin én tanulok, az egy esz-alt szaxofon, de népszerűek még a bariton, a tenor és a szoprán hangszerek is. Ez utóbbin a tanszak kamaraegyüttesében játszok.

- Mik a terveid a jövőre nézve, van valami, amit mindenképpen szeretnél elérni a szakmában?

- Szeretnék a szakmában elismert és sikeres lenni, ezért miután befejeztem a középiskolát, terveim közt szerepel a zeneművészeti egyetem és a diploma megszerzése. Ezek után pedig meglátjuk, mit hoz a jövő, bízom benne, hogy az út, amit meg kell tennem a nehézségek ellenére is járható lesz, később pedig elmondhatom magamról: „megcsináltam”!

Azt hiszem, Vikinek nagyon határozott elképzelései vannak. Úgy látom, kellő tudással és motivációval rendelkezik, hogy el is érje ezeket. Az Eötvösben nagyon szurkolunk neked, hogy mindezt megvalósíthasd! Sok sikert kívánunk!

Molnár Márton


next 5

A mi világunk

Hírek