Hírek / Közélet

Antall Józsefre emlékeztek az Országház Főrendiházi üléstermében

2018. december 13. 16:20 Közélet | Szerző: CzabarkaJanos

 Antall József miniszterelnök halálának 25. évfordulója alkalmából emlékkonferenciát szerveztek az Országház Főrendiházi üléstermében 2018. december 11-én

A szervezők a VERITAS Történetkutató Intézet és az Antall József Tudásközpont volt. Először prof. Szakály Sándor, a VERITAS főigazgatója köszöntötte a résztvevőket. Ő vezette a délelőtti szekciót. A megnyitó beszédet Orbán Viktor miniszterelnök tartotta. Beszélt a nehéz helyzetéről, nehogy nosztalgiázásnak tűnjön az, amit mond, hiszen ő akkor 27 éves volt. Beszédében - többek között - megemlítette, hogy Antall Józsefnek nem volt meg a kétharmada. Csoda, hogy a koalíciós kormányt össze tudta tartani, hiszen ez rendkívül nehéz feladat volt. Csoda, hogy el tudta kerülni a pénzügyi összeomlást. A volt miniszterelnök sohasem adta fel.

Ő ugyanazt a keresztény nemzeti harcot folytatja, amit Antall József elkezdett. Ezután Marinovich Endre, a VERITAS főigazgató-helyettese, Antall József volt kabinetfőnöke tartott előadást a volt miniszterelnök életművéről. Előadásában - sok minden más mellett - megemlítette, hogy az ország kormányzását akadályozta a kétharmados törvények sokasága. A kabinetfőnök fontosnak tartotta megemlíteni azt az ismert mondást, hogy "lélekben 15 millió magyar miniszterelnöke akarok lenni." Ezt követte Kádár Bélának, az MTA rendes tagjának előadása, amelyben a gazdaságpolitika mozgásteréről szólt 1990-1993 között. Az eladósodás mértéke felszaporodott még az 1970-es évektől kezdve. A nyugati bankok megkezdték a hitelek kivonását. Őt követte Csáky Pál, Európai Parlamenti képviselőnek A magyar kisebbség helyzete a Felvidéken című előadása. Beszélt az akkori világpolitikai változásokról. A térség meghatározó politikusának Antall Józsefet tekintette. Ezután Deák Ernő, a Bécsi Napló főszerkesztője osztotta meg a gondolatait a közönséggel.

A Bécsi Napló jelentős szerepet játszott az ellenzéki hangok felerősítésében. A kávészünet után Ujváry Gábor, a VERITAS intézetvezetője lett az ülés elnöke. A továbbiakban Szőcs Géza miniszterelnöki megbízottnak Az első szabadott választott kormány Erdélyből nézve című beszámolója hangzott el. Megemlítette a Duna Televízió létrehozását, a Magyarok Világszövetségét és az erdélyiekkel szemben tapasztalható pozitív elfogultságot. Ezután Hódi Sándor író, tudományos kutató A jugoszláv válság hatása a Délvidék magyarságára című előadását ismertette. Antall József kormánya a Délvidék magyarságára is figyelt. Ezt követte Csáky András, korábbi országgyűlési képviselő, aki Ceglédet képviselte.

Elmondta, hogy Antall tudatosan készült a változásokra. Ezután Sáringer János, a VERITAS tudományos főmunkatársának Irányváltozások a magyar külpolitikában és diplomáciában 1990-1993 között című előadása hangzott el. Magyarország újra a nyugati államok szövetségét kereste. Dévavári Zoltán, a VERITAS tudományos munkatársának A pártállámból parlamenti demokráciába, a magyar közigazgatás működő rendjének kialakítása című előadása hangzott el. Ezek után Baranyai Tamás, az Antall József Tudásközpont kutatásvezetője és Szoboszlai Adél, a BGE egyetemi hallgatója beszéltek Antall Józsefről a mai fiatalok szemszögéből. Végül Boross Péter volt miniszterelnök mondott zárszót. Beszédében személyes hangvétellel emlékezett Antall Józsefre. Elmondta, hogy lehetett bírálni, de az adott körülmények között, amit lehetett, azt megtette. Megköszönte a szervezők és előadók munkáját.

Pintér István
Fotó: ifj. Pintér István

 


next 5

A mi világunk

Hírek