Hírek / Sport

Arany és ezüst 5000 méteren a kajak-kenu-világbajnokságon

2023. augusztus 28. 07:45 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

A kenus Adolf Balázs arany-, Kisbán Zsófia pedig ezüstérmet szerzett a vasárnapi záró 5000 méteres döntőkben a Duisburgban zajló kajak-kenu világbajnokságon. Az utolsó futam előtt vihar miatt félbe kellett szakítani a versenyt.
 
A leghosszabb távon a maratoni szakághoz hasonlóan futószakaszokat is teljesíteniük kellett az indulóknak. Ez a maratoni specialista Kisbán Zsófiát – aki szombaton negyedik lett 1000 méteren – egyáltalán nem zavarta, sőt, rögtön a rajt után az élre állt és sokáig vezetett is. Az utolsó kilométeren aztán csatlakozott hozzá a címvédő kanadai Katie Vincent, aki a záró futószakaszon meg is előzte, így Kisbánnak – mint már oly sokszor a gyorsasági, illetve maratoni világversenyeken – ezúttal is meg kellett elégednie az ezüstéremmel.
 
„Kihajtottam magam, a széléről indultam, át kellett mennem mindenkin, hogy tudjak fordulni, ezért azt a taktikát választottam, hogy inkább megyek a saját pályámon, addig a többiek remélhetőleg ütközgetnek, és utána megyek oda. De nem számítottam arra, hogy ilyen jól be tudok előzni rövid íven és rögtön az elején előre kerülök. Lehet, hogy kicsit túl is hajtottam magam az elején, hogy legyen egy kis előnyöm. Nem éreztem, hogy a kanadai ennyire jön rám, és utána már nem tudtam megújulni, sajnos nem tudtam vele tartani az iramot.” – nyilatkozott az M4 Sportnak a magyar versenyző, aki két éve is második volt ebben a számban.
 
Adolf Balázs azok után, hogy 1000 méteren kvótát szerzett, saját megfogalmazása szerint örömkenuzásra készült 5000 méteren, amely izgalmas versenyt hozott. Féltávtól az Adolf, Szergej Tarnovszki, Sebastian Brendel trió lapátolt az élen, de a riválisoknak láthatólag kevésbé ízlettek a futószakaszok, mint a magyar versenyzőnek, aki az utolsó kiszállásnál még a lekörözött ellenfeleket is ügyesen kerülte ki. A hajrá megint Adolf és Brendel külön csatáját hozta, és ezúttal is – mint két éve – előbbi került ki győztesen.
 
„Nagyon jó érzés, nyerni akartam, de voltak kételyeim, 1000 méteren otthagytam a lelkemet, azt próbáltam megtalálni egy nap alatt, nem sikerült teljesen – kezdte értékelését az M4 Sportnak Adolf. – Nehézség volt, hogy arról az oldalról rajtoltam, ahonnan 350 méter alatt majdnem 50 métert kell srégen menni. Nagyon sok energiába került feljutnom az élmezőnybe, a hullámok miatt a hajóm is kicsit kormányozhatatlan volt, azzal is nagyon megszenvedtem. A futószakaszok ugyanakkor kedveztem nekem, hiába volt nagyon »szívatós« hajtűkanyarokkal, tudtam helyezéseket előrelépni. A beszállásnál is nagyon sokat tudtam hozni, azt pedig sejtettem, hogy a végén nekem marad a legtöbb erőm még így is, hogy ennyit küszködtem a feléréssel, mert a lelkem mélyén mégiscsak maratonista vagyok.”
 
A 23 éves aranyérmes nagyon elfáradt, de úgy érzi, más taktikával könnyebben is lehetett volna nyerni. „De edzésnek is felfoghatjuk, elkezdtem a készülést az olimpiára” – fogalmazott.
 
Adolf Balázs szerint azzal, hogy sikerült a három kenus olimpiai kvótát megszerezni, jelezték, hogy „van még magyar kenu”, nem szabad őket leírni. „Jövünk föl, hiába szorongatják a kenut azzal, hogy egyre kevesebb az olimpiai szám, egyre kevesebb kenus tud megélni Magyarországon csak a kenuzásból, ez eléggé megöli az egész kenusportot. De az, hogy most lehoztuk ezt a három kvótát, szerintem nemcsak nekünk jó, hanem az egész magyar kenunak nagy szó, a többiek is lendületet tudnak szerezni ebből.”
 
Miközben óriási felhőszakadás nehezítette a versenyzők dolgát, Kiszli Vanda nem tudott beleszólni a dobogós helyek sorsába a női kajakosoknál, ötödik lett.
 
„Kétes érzések vannak bennem. Ha azt nézzük, hogy nem ez az én távom, akkor elégedett lehetek az ötödik hellyel, viszont volt benne futószakasz, ami nekem nagyon is fekszik, ebből a szempontból nem vagyok elégedett – mondta az M4 Sportnak Kiszli, aki szerint a szervezők nem jól alakították ki a futószakaszokat. – Egyszerűen nem tudtam érvényesíteni az előnyömet, folyamatosan kanyarogni kellett, ezáltal nem tudtam felgyorsulni. Furcsa, de még jobban kellett koncentrálni, mint vízen. A rajton is elég sok elment, hiszen a sprinterekkel nehezen tudom felvenni a versenyt, nagyon beszorultam középre, dobott vízen próbáltam lavírozni, és nagyon sok olyan szituációba beleragadtam, amit nem tudtam kikerülni.”
 
A vb zárószámát, a férfi kajak egyes 5000 méteres futamát a vihar miatt fél órával későbbre halasztották, Noé Bálint végül a kilencedik helyen végzett a 35 fős mezőnyben.
 
A magyar küldöttség tíz éremmel, két arannyal, öt ezüsttel és három bronzzal, valamint 15 párizsi kvótával – a maximális hat férfi kajakossal és három férfi kenussal, valamint négy női kajakossal és két női kenussal – térhet haza a duisburgi, olimpiai kvalifikációs kajak-kenu világbajnokságról.
 
Az ötkarikás számokat tekintve három ezüst és egy bronz volt a mérleg. Legutóbb 1990-ben fordult elő, hogy a csapat mindössze két elsőséget gyűjtsön, de Hüttner Csaba szövetségi kapitány a rajt előtt hangsúlyozta: ezúttal sokkal fontosabb a párizsi indulási jogok száma, mint az érmekben mérhető eredményesség.
 
5000 m:
férfi C-1, világbajnok:
Adolf Balázs 22:12.975 p
2. Sebastian Brendel (Németország) 22:18.883
3. Wiktor Glazunow (Lengyelország) 22:35.386
 
női K-1, világbajnok:
Estefania Fernandez (Spanyolország) 22:45.357 p
2. Madeline Schmidt (Kanada) 22:46.612
3. Melina Andersson (Svédország) 22:56.996
…5. Kiszli Vanda 23:09.676
 
női C-1, világbajnok:
Katie Vincent (Kanada) 25:57.255 p
2. Kisbán Zsófa 26:04.048
3. Li Li (Kína) 26:51.612
 
férfi K-1, világbajnok:
Mads Brendt Pedersen (Dánia) 19:55.467 p
2. Fernando Pimenta (Portugália) 20:09.974
3. Nico Paufler (Németország) 20:36.042
…9. Noé Bálint 21:18.861
 
Forrás és kép: M4Sport


next 5

A mi világunk

Hírek