Hírek / Kultúra

Átadták a Vásárhelyi Művészeti Díjat

2023. január 23. 07:31 Kultúra

Átadták a Vásárhelyi Művészeti Díjat a Magyar Kultúra Napja alkalmából vasárnap este a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban. Idén az elismerést hivatásos egyéni kategóriában Koltai Zoltán magyar nóta énekes, amatőr egyéni kategóriában Gazsi László Márk néptánc pedagógus, táncos, koreográfus, míg amatőr csoportos kategóriában az Árendás Néptáncegyüttes kapta meg.  

A hivatásos egyéni kategóriában a Vásárhelyi Művészeti díjat Koltai Zoltán magyar nóta énekes kapja

Koltai Zoltán a városi általános iskola elvégzése elvégezte a mezőgazdasági szakközépiskolát. Ezt követően a helyi főiskolán állattenyésztő üzemmérnök diplomát szerzett. Termelőszövetkezetekben, helyben és vidéken dolgozott, majd több mint 20 évig a Pick Szeged Rt. alkalmazottja volt. 

 

Már ebben az időszakban szívesen szórakoztatta családját és barátait a magyar nótákkal, amatőr szinten. 

Kollégái biztatására jelentkezett a „Nyílik a rózsa” nótaénekes versenyre, melyet a Magyar Rádió és a Magyar Televízió hirdetett meg. 1984ben, a döntőn 3. díjat nyert kiváló éneklésével. A zsűri elnöke ekkor Melis György operaénekes volt. 

Ezt követően elvégezte a Szegedi Zeneiskola ének szakát, ahol Szél Pálné Marika növendéke volt. 

Itt komolyzenei tanulmányokat végzett és Gregor József biztatására operaéneklési versenyeken is részt vett. 

A magyar nóta éneklést magánúton végezte és ezt választotta hivatásaként. 

1986ban Budapesten, az Országos Rendező Irodában hivatásos előadóművészi engedélyt szerzett. 

Művészi tevékenysége során olyan nevekkel, mint Solti Károly, Gaál Gabriella, Madarász Katalin, Bokor János lépett fel és aratott sikereket e közös műsorokon. 

A Dankó Rádió, a Magyar televízió, a Muzsika Tévé, Duna Tévé rendszeresen szerepeltette műsoraiba és adja le a felvételeket a mai napig. 

Három magyar nóta lemezt adott ki, ezen kívül szerzői lemeze is van énekes társaival, a Hungaroton kiadásában. 

Városunkban a magyar nóta kedvelők mindannyian ismerik, hiszen 38 év alatt megfordult a művelődési központ színpadán, minden olvasókörben, nyugdíjas klubban, a szociális otthonban. 

Közvetlen személyisége, robusztus termete közkedvelt mindenütt, ahol megfordul. 

 

Az amatőr egyéni kategóriában a díjat Gazsi László Márk néptánc pedagógus, táncos, koreográfus kapja:

1995. szeptember 10én született Hódmezővásárhelyen. 

Táncpedagógusként átadja, megőrzi és megszeretteti a néptánc hagyományát. Megismerteti a magyar nyelvterület legfontosabb tánctípusait, és elhelyezi abban a helyi hagyományokat. Fejleszti a gyerekek és fiatalok mozgáskultúráját, nevel egészséges jó mozgású fiatalokat, akik megtanulják egymás munkáját megbecsülni, és együtt élik át az alkotás örömét. 

Addig nincs veszélyben a néptánc, amíg a táncosok rendszeresen tanítanak gyerekeket, akik közül a legjobbak később hivatásos táncosok lehetnek. Erre jó példa Gazsi László, aki általános iskolában kezdett el táncolni, és most már együtt táncol tanítványával, a „ Mester és tanítványa” fődíj birtokosa. 

Gazsi László jó táncos, mozdulatai tökéletesek, kisugárzása magával ragadó. Sokat táncol egyedül, hibátlanul tudja a koreográfiát, figyel az előadásmódra és élvezi azt, amit csinál. 

Teljesen más előadni a táncot, és más tanítani. Számára mindkettő nagyszerű dolog. 

Azt szeretné, hogy a diákok, megismerjék, megszeressék a néptáncot, amely fejleszti a ritmusérzéket, a zenei képességeket, javítja a testtartást. Ezek mellett erősíti az összetartozás érzését. Vallja, hogy a magyar kultúra ezen ága megmaradjon, szerepe van az időseknek és a fiataloknak is. Előbbiek a tanításban, értékek átadásában, utóbbiak a tanulásban, értékek megőrzésében. Koreográfusként nyitott az új dolgokra. Vásárhelynek jelenleg egyetlen olyan aktív táncosa, aki az „Örökös Aranysarkantyús Táncos cím birtokosa. 

Életének mottója: értéket megőrizni, átadni, élményt nyújtani, városa kulturális életében aktívan részt venni. 

 

Az amatőr csoportos kategóriában a Vásárhelyi Művészeti díjat az Árendás Néptáncegyüttes kapja: 

A határainkon belül és azon túl élő magyarság, illetve a velük együtt élő népek folklórjának, tánc és zenehagyományainak feldolgozása, a felgyűjtött táncfolyamatok színpadi koreográfiákon keresztül történő bemutatása, a dél magyarországi régió néptáncot és népzenét szerető fiataljainak a folklórmozgalomba történő bevonása. Régió táncainak és népművészetének megőrzése, a fiatalabb korosztályokkal való megismertetése. 

Az Árendás Néptáncegyüttes városunk egyik meghatározó művészeti tevékenységet folytató civil szervezete. A magasfokú szakmai munka számos minősítésen elért kiemelt eredmény bizonyítja. Munkájuk során az alaposság és igényesség jegyei mellett a hitelesség is kiemelkedő erényük a hagyományápolás területén. A néptáncegyüttes valamennyi csoportja számos esetben városunk hírnevét öregbítette határon innen és határon túl. 

A hódmezővásárhelyi Árendás Néptáncegyüttes 2001ben alakult  az akkori nevén Liszt Ferenc ÉnekZenei Általános Iskola diákjaiból azzal a céllal, hogy a magyar nép és nemzetiségeinek folklórját, kiváltképp tánchagyományait felkutassa, megőrizze, valamint továbbadja a felnövekvő generációk számára. A csoport tagjai ekkor már több éve együtt táncoltak az iskolai foglalkozások keretein belül. Az együttest akkoriban Paulik Erika és Hegyi István alapította és vezette. Ez az időszak számos sikerben bővelkedett: 

2003ban Debrecenben alkalmunk adódott színre lépni a Gyermek és Ifjúsági Néptáncantológián, ez tekinthető volt egyfajta bilétának is életünkben. További renomét emelhette az Országos Táncháztalálkozó műsorába való invitálás, a szegedi, pápai fesztiválokon való eredményes részvétel, valamint a számos külföldi meghívás, túrné: Lengyelország, Bulgária, Litvánia, valamint Erdély. 

A csoport támogatása és magasabb szintű működése érdekében 2008. november 17.én megalakult a Nagy István Közhasznú Népművészeti Egyesület. 2008 és 2016 között az egyesület vezetésének feladatait Bereczki Róbert elnökként, Kleska Tamás és Kádár Tamás alelnökként látta el. Két évvel később változtatta meg nevét az egyesület, tisztelegvén névadónk munkásságának és elévülhetetlen érdemeinek abban, hogy személyének köszönhetően a néptánc oktatás elindult Hódmezővásárhelyen Így az egyesületet a továbbiakban Lányi Lajos neve fémjelzi. Eközben a művészeti vezetés Csókási Imre és Kispéter Éva kezébe került. 

Az együttes munkáját számos szakember segítette az évek alatt: Fantoly Gyula, Balogh Ildikó, Lukács László és Taba Csaba. 2011ben a töretlen munka eredményeként a Néptáncosok Országos Bemutató Színpadán mutatta meg magát az együttes, ahol minősült címet szerzett. 

Az együttes vezetését 2014től Gazsi László és Bálint Aliz vette át, mely időszak alatt az együttes még inkább kibontakozhatott. 

2020 igazi mérföldkő az együttes életében, hiszen Tápai Lászlóné által vezetett gyermek és óvodás csoportok az Árendás égisze alá kerültek. Az együttes mára már közel 150 főt számlál. 

Az együttes feltett szándéka, hogy Hódmezővásárhely és a Délalföldi régió nagyközönségét megismertesse a Kárpátmedence valamennyi tájegységének táncaival, lehetőséget biztosítva a különböző korosztályú csoportok színpadi megmutatkozásának. Az együttesben folyó művészeti munka irányvonala, az adatközlő mestereink táncainak minél alaposabb tanulmányozása és elsajátítása mellett, személyes élmények, emberi kapcsolatok kialakítása az adott falu, vagy akár az eredeti filmfelvételeken látható táncos egyéniségek megismerése által. 

Fotó: Hódmezővásárhely Város Gyorshír Szolgálata


next 5

A mi világunk

Hírek