Hírek / Kultúra

Csodálatos helyek Magyarországon - Szalajka-völgy

2019. május 7. 17:00 Kultúra | Szerző: Fazekas Gábor

Cikksorozatunkban hazánk csodaszép kirándulóhelyeiből szemezgetünk. Ha még nem döntötte el hova látogatna el,  a Rádió7 Charter című műsora segít ebben keddenként, este 7 órától.
 
Szalajka-patak, pisztrángos tavak, sziklaforrás, Fátyol-vízesés, Istállóskői ősemberbarlang, erdei tanösvény, vadaspark, keskeny nyomtávú kisvasút, lipicai ménes…
 
Íme, Magyarország legszebb magashegyi völgyének látnivalói, amelynek senki se tud ellenállni. A Szalajka név mesterségre utal. Itt állították elő az üveggyártás alapanyagát, a hamuzsírt, ennek latin neve sal alcalicus.
Fátyol-vízesés
Édesvízi mésztufa lépcsőit a természet hozta létre, méghozzá úgy, hogy a mészkőlerakódás maga alá gyűrte és megkövesítette a vízi növényeket és a fák gyökereit. A víz, a levegőből felvett szén-dioxiddal szénsavat alkot, a mészkövet először feloldja, majd leheletfinom fátyolként, mésziszap formájában lerakja, mésztufagátakat képezve.
 
Mintegy 17 méter hosszan 18 gát sorakozik egymás alatt, a mindmáig épülő teraszokon lerohanó sistergő víz a természet utolérhetetlen ajándéka.
Erdei vasút
A völgy bejáratánál a fatelepi állomásáról indulnak az időjárástól függően fedett vagy nyitott vasúti kocsik. A több mint száz éves, keskeny nyomtávú vasúti vonal hossza öt kilométer. Két megállója közül az egyik a Tótfalusi-völgy bejárata, a másik a Halastó, a végállomás pedig a Gloirett tisztás. Innen csak gyalog lehet felmenni a tóhoz s tovább az Istállóskői barlanghoz.
 
Vadaspark
Az út mentén s domboldalán kialakított vadaskert fő látnivalói mintegy száz éve betelepített muflonok (Ovis musimon) és a dámszarvasok (Dama dama). Néha lejönnek a kerítésig máskor meg feljebb húzódva elbújnak.
 
Lipicai ménes
Valamikor az ötvenes években kezdték Bábolnáról a Bükk hegységbe telepíteni a lipicai ménest. Olyan tájat választva, amely a legjobban hasonlít az eredeti kitenyésztés helyszínéhez, Lipicához. Szilvásvárad és környéke klímájában, tengerszint feletti magasságában és növényzetében ideális választásnak bizonyult. Azóta a völgy alján, a szilvásváradi gazdaság feladata a hazai lipicai törzstenyészet fenntartása.
Pisztrángos-tavak
A Szalajka-patak egész évben egyenletes hőmérsékletű víz (9-12 °C), mesterségesen megduzzasztott tavaiban pisztrángot tenyésztenek. A völgy felső szakszára vivő túra utat az első harmadán pisztrángos tavak övezik és mesterséges tenyészetek. A szivárványos és sebes pisztrángok megbarátkoztak a látogatókkal, még ha árnyék vetül is rájuk, akkor se cikáznak tova s hirtelen.
A Szalajka-patakot tápláló karsztforrás vize bár jéghideg, de kristálytiszta, remekül üdít és oltja a kirándulók szomját.
 
Erdei múzeum
A Horotna völgyében az erdei élet és munka fázisait mutatja be, az ölfavágás, a mészégetés, a szénégetés és a zsindelykészítés eszközeit és módszereit, az erdei munkások, favágók és fuvarosok összetákolt szálláshelyeit, kezdetleges szerszámait.
 
Istállóskői-barlang
A mintegy hatszáz méter magasan található barlanghoz kanyargós turistaút vezet föl a Szalajka-forrás mellől. A triász kori mészkőben kialakult barlang hossza 57 méter. A barlangot sokáig állattartó hodálynak használták, akár ezer sertés is elfért benne. Innen kapta a hegy is a nevét: kőistálló vagyis Istállóskő. A barlang őskori tüzelőgödörben a régészeti feltárások során a bükki kultúra idejéből származó cserepeket és huszonhét fiatal ember megpörkölődött csontjaira találtak – mintegy a rituális kannibalizmusra utaló bizonyságként. A barlang rétegeiből a 36 000 illetve 30 000 évvel ezelőtt élt neandervölgyi és cro-magnoni ember leletei kerültek elő.
 
Forrás és képek: top7hungary.com


next 5

A mi világunk

Hírek