Hírek / Közélet

Jószomszédi viszony karantén idején

2021. február 16. 07:45 Közélet | Szerző: Dudás Róbert

Zajok, szagok és a jog... Mit tehetünk, ha zavar a szomszéd?

Zavaró, átszűrődő zajok, vagy egy egész nap ugató kutya. A társasházban élők számára nem kell bemutatni ezeket a bosszantó tényezőket, amelyek a kijárási korlátozás idején még inkább felerősödhetnek. Most nem csak az egészség terén, hanem az otthoni viselkedésünkben is fontos, hogy odafigyeljünk egymásra.


Elsőre a legtöbben azt gondolják, hogy a bezártság és az otthon töltött idő megnövekedése miatt több feszültség keletkezik a társasház lakói között. Hamarabb zavarni kezdhet a szomszéd kutyájának ugatása, az alattunk lakó gyerekek nevetgélése, és még a felső szomszéd mosógépének zajáról nem is beszéltünk. Ezzel szemben Dr. Izsák Orsolya ügyvéd úgy tapasztalta, hogy a lakók sokkal jobban odafigyelnek egymásra.

„Eddig szinte naponta találkoztam olyan problémával, hogy elkezdtek fúrni-faragni hajnali két órakor, vagy este tíz órakor az ajtót csapdosták, most viszont úgy tűnik, hogy az emberek visszavonultak és a magatartásukban is megjelent egyfajta visszafogottság” – teszi hozzá Orsolya, aki ügyvédként társasházi problémákra specializálódott.

Kutyaugatás

A jognak ma is egy nagy kérdése, hogy mit nevezünk szükségtelen zavarásnak – mondja a társasházi szakjogász, aki szerint nehéz eldönteni, hogy szükségtelen zavarás-e az, ha a szomszéd kutyája például ugat. – Vagy szükségtelen zavarás-e, ha kakast tartok és kirakom az erkélyre, majd minden reggel hat órakor kukorékol? Számomra valószínűleg nem, de ez mindig egy hosszabb folyamat, nehéz egyértelműen megállapítani.

Dohányzás és a szagok

A jó idő beköszöntével egyre többet szellőztetünk és hosszabb ideig tartjuk nyitva az ablakot. Szinte elkerülhetetlen, hogy átszivárogjanak kellemetlen szagok más lakásokból (pl.: dohányfüst). A szakértő szerint ebben az esetben ismét a szükségtelen zavarás kérdése merül fel: hiszen a tulajdonostárs a saját lakásában azt csinál, amit akar.

„Viszont, ha már engem zavar, akkor nekem van jogi védettségem. De más a helyzet egy zártrendszerű lépcsőház vagy udvar esetén. Ebben az esetben a tulajdonostársak 4/5-e kell ahhoz, hogy kijelöljenek egy dohányzásra alkalmas területet.” – teszi hozzá az ügyvéd.

 Fotó: www.shutterstock.com


A hangos zajok

Ezek esetében viszont egyszerűbb a lakók helyzete, mert egy zajmérés segítségével könnyen megállapítható a tényállás. A mostani helyzetben viszont ez nem életszerű, mert nem valószínű, hogy egy szakértő személyesen kimegy a terepre, hogy elvégezze a mérést.

Akkor mi lehet a megoldás?

Az érdekérvényesítés jelenleg korlátozott, mert sem a bíróságok, sem a hatóságok nem feltétlenül fognak most helyszíni szemlét tartani. A társasházi szakjogász szerint a mostani helyzetben a leghatékonyabb megoldás a kommunikáció: ha bármilyen zavaró tényezőt vagy magatartást tapasztalunk, vegyük fel a kapcsolatot az adott lakás tulajdonosával telefonon keresztül vagy e-mail formájában. Utóbbit kifejezetten ajánlja a szakértő, mert ha van írásos nyoma a jelzésnek, később a rendes kerékvágásban egy közgyűlésén részletesebben lehet foglalkozni a problémával. Továbbá az ügyvédnő szerint fontos, hogy az ilyen helyzetek kezelésénél bevonjuk a közös képviselőt is, mert az ő személye önmagában is plusz erő lehet.


Nyitókép: iStock.com/JackF
Forrás: ridikul.hu

 


next 5

A mi világunk

Hírek