Eb-ezüstérmes a magyar férfi vízilabda-válogatott

2022. szeptember 11. 08:00 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

A horvát válogatott szerezte meg az aranyérmet a Splitben zajló vízilabda Európa-bajnokság férfi tornáján, miután a döntőben 10-9-re legyőzte a magyar csapatot.

A magyar férfi vízilabda-válogatott nem tudta megvédeni címét a spliti Európa-bajnokságon, mert a szombati fináléban 10-9-re kikapott a házigazda horvát csapattól. A horvátok az ugyancsak hazai rendezésű 2010-es Eb után másodszor diadalmaskodtak, míg a 13 elsőségükkel rekorder magyarok hetedszer zártak ezüstérmesként.

Az első ráúszásnál a horvátok hozták el a labdát, de az első támadást remekül blokkolta Zalánki. Az első magyar támadást pedig Angyal lőtte fölé. Az első gólt a hazaiak szerezték két és fél percnyi játék után, de Zalánki a következő támadásból egyenlíteni tudott.

Molnár révén a vezetést is megszerezte a magyar együttes, de ezt meg a horvátok egalizálták szinte azonnal, majd Krapic húzása Vogel kezei között utat talált a kapuba. Molnár egy kapufás góllal egyenlített, így az első negyed után ugyanott tartottak a felek, mint a kezdésnél.

A második negyed elején egy VAR-vizsgálat (nem volt bent a horvát lövés) és egy Manhercz kapufa okoztak izgalmakat, de az első gólra közel négy percet kellett várni. Ezt sajnos Kharkov szerezte, míg a magyar támadások sorra megakadtak a horvát kapusban, így a félidőben egy góllal vezettek a horvátok.

A harmadik negyed legelején egy újabb horvát góllal már kettő volt a hazaiak előnye, de nem sokáig, Németh centerből szépített. Egy-egy kimaradt  emberelőny, majd Manhercz büntetőből egyenlített. Horvát kapufa, kimaradt magyar helyzet, majd Buric révén ismét horvát előny. Konarik gyönyörű rövid sarokra eleresztett bombával egyenlített, de Kharkov harmadik góljával ismét a horvátok vezettek. Kimaradt helyzetek mindkét oldalon, majd Vígvári egyenlített. A negyed utolsó gólja Basicé, így az utolsó játékrészre egygólos horvát előnnyel fordultak a csapatok.

A záró játékrész elején Jansik korábban indult el, így a horvátoké lett a labda, de lövésig nem jutottak a remek magyar védekezésnek köszönhetően. Jansik aztán hamar javította hibáját, remek kiemelkedés után egyenlített, majd a következő horvát támadásnál ő blokkolt remekül. Kimaradt helyzetek mind a két kapu előtt, majd 2.47-tel a vége előtt ötméteresből ismét a horvátok kerültek előnybe.

A következő támadásnál a magyar együttes is ötméterest kapott, amit Manhercz a felső kapufára bombázott. Az ellentámadásnál ismét büntetőt kaptak a horvátok, amit Kragic értékesített, így két perccel a vége előtt kettővel mentek a horvátok. A hajrában a magyar lehetőségek kimaradtak, Jansik ugyan ötméteresből még szépített, de a horvátok 2017 után ismét legyőzték a magyar együttest az Eb-döntőben, így ők lettek az Európa-bajnokok.

A spanyol válogatott szerezte meg a bronzérmet, miután a harmadik helyért rendezett szombati összecsapáson 7-6-re legyőzte az olasz csapatot. A két hónappal ezelőtti, margitszigeti vb döntőjének ismétlésén az akkor ötméteresekkel aranyérmes spanyolok kezdtek jobban, két góllal elhúztak, de a nagyszünetre egyenlítettek az olaszok. A harmadik negyedet követően ismét kettővel vezettek a spanyolok, az olaszok azonban még egyszer felálltak és 6-6-nál utolérték ellenfelüket. A meccset eldöntő gólt Felipe Perrone Rocha lőtte 3:19 perccel a vége előtt.

Az egész mérkőzésre jellemző feszült hangulat nem múlt el a végső dudaszóval, a két csapat játékosai ugyanis szóváltásba keveredtek egymással a parton, de tettlegességig nem fajult a helyzet. A másik két szombati helyosztón a görögök és a montenegróiak  is sima győzelmet arattak.