Eb-ezüstérmes a magyar női rövidpályás gyorskorcsolya-váltó

2023. január 16. 06:45 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

A Bácskai Sára Luca, Jászapáti Petra, Kónya Zsófia, Sziliczei-Német Rebeka összetételű váltó ezüstérmet szerzett a rövidpályás gyorskorcsolyázók gdanski Európa-bajnokságán.

A magyar csapat a fináléban végig a második helyen haladt a favorit és végül győztes holland staféta mögött. A magyar női staféta 2019 óta először végzett dobogós helyen, akkor harmadik lett. A mostani négyesből Sziliczei-Német Rebeka pályafutása során először nyert érmet kontinensviadalon. Jászapáti Petra 1000 méteren szerzett bronza után ez volt a magyar küldöttség második érme a gdanski Eb-n.

Jászapáti Petra a finálé után az M4 Sportnak elmondta, úgy mentek fel a jégre, hogy a rajtnál mindenképpen megszerezzék a második helyet, utána pedig védjék le a lengyeleket és az olaszokat és tartsák meg a pozíciójukat. A második hely szerinte „az akaratnak és az egész éves motivációnak” köszönhető. Kónya Zsófia úgy véli, hatalmas dolog, hogy a favorit hollandok mögött nem sokkal lemaradva sikerült célba érni. Hozzátette, hogy a szombaton nyaksérülést szenvedett, mindössze 18 éves Somodi Maja is részese az éremnek.

A vegyes váltó az ötödik helyen végzett. A Kónya Zsófia, Jászapáti Petra, Talabos Attila, Nógrádi Bence összeállítású négyes az elődöntőben eleinte a papírformának megfelelően a belgák mögött korcsolyázott. Ezt a pozíciót a staféta férfi tagjai is tartották, azonban Kónya visszesett a negyedik helyre. Jászapátinak és Talabosnak nem sikerült javítania, de utolsó emberként Nógrádi a német riválisát még megelőzte, viszont a belgák és franciák mögötti harmadik hely csak a kisdöntőre volt elég.

A B döntőben Jászapátit pihentette a szakmai stáb, helyette Bácskai Sára Luca kapott lehetőséget, míg Talabos Attilát Tiborcz Dániel váltotta. A magyar négyesnek ilyen összeállításban sem okozhatott gondot a német és a horvát staféta megelőzése, és – elsősorban erősebb férfi korcsolyázóinak köszönhetően – érvényesítette is a papírformát, így a kisdöntő megnyerésével ötödikként zárt.

A fináléban drámai körülmények között a holland kvartett diadalmaskodott, miután az olaszok befejező embere a célegyenesben az első helyen elesett.

2000 méteres vegyes váltó:
1. Hollandia (Itzhak de Laat, Suzanne Schulting, Jens van ‘T Wout, Xandra Velzeboer) 2:43.870 perc