Hírek / Közélet

Előzzük meg a szén-monoxid-mérgezést!

2021. október 15. 06:50 Közélet | Szerző: Dudás Róbert

Rengeteg megelőző intézkedést tehetünk, amivel minimálisra csökkenthetjük a lakástüzek és szén-monoxid-mérgezések számát. Október 15-én hivatalosan is beindul a fűtési szezon.

Fűtési szezonban a szén-monoxid-mérgezések száma is ugrásszerűen megemelkedik, azonban tévhit, hogy csak a régi gázkazánoknál jelentkezhet probléma. A „csendes gyilkos” azért is nagyon veszélyes, mert színtelen, szagtalan gáz, tehát nem vesszük észre, ha a légtérbe került.

„A szén-monoxid annyira mérgező, hogy ha a szoba levegőjének egy százalékát meghaladja a koncentrációja, egy percen belül halált okoz” – emelte ki Mukics Dániel tűzoltó alezredes, az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság szóvivője.

A mérgezés tünetei: rosszullét, szédülés, fejfájás, hányinger és fáradtság. Magas szén-monoxid-koncentráció esetén ájulás, majd néhány percen belül halál is beállhat.

Az idei évben már 726 esethez riasztották a tűzoltókat, százhatvanhatan szenvedtek szén-monoxid-mérgezést, tizenöten pedig sajnos életüket veszítették. A halálesetek száma már most meghaladta a tavalyi évét, pedig a fűtési szezon csak most indul.

Nem megfelelően biztosított levegő-utánpótlás esetében minden nyílt égésterű fűtőeszköz és vízmelegítő forrása lehet a mérgező gáznak. A baleseteket elkerülendő évente egyszer érdemes szakemberrel megnézetni a fűtést és a vízmelegítőket.

A balesetek számát minimálisra redukálhatjuk szén-monoxid-érzékelő beszerzésével. Jelzőberendezést csak megbízható forrásból, műszaki cikkeket forgalmazó üzletben szabad vásárolni. A megbízható érzékelők listája megtalálható a katasztrófavédelem honlapján. Az érzékelőt a fűtőeszköztől vagy vízmelegítőtől egy méterre, fejmagasságban kell elhelyezni, és a szerkezetek szavatossági idejére is figyelni kell. Baleset akkor is történhet, ha beszereztük az érzékelőt, de nem megfelelő helyre telepítettük, esetleg lemerült benne az elem.

Mit tegyünk, ha megtörtént a baj?

A baleset helyszínén a mérgező gáz az egész helyiségben kimutatható lehet, ezért a bent tartózkodót azonnal ki kell vinni. A sérültet a szabad levegőn helyezzük biztonságba a segítség megérkezéséig. Amennyiben lehetőségünk van a tüzelő-fűtő berendezés biztonságos lekapcsolására, a szellőztetésre és a gázrendszer főcsapjának elzárására, ezeket is tegyük meg.

Ha valaki magán érzi a szén-monoxid-mérgezés tüneteit, azonnal menjen a szabad levegőre, és tárcsázza a 112-es számot vagy a katasztrófavédelem műveletirányítási központját a 105-ös segélyhívó számon.

Az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság idén is figyelmezteti a lakosságot a fűtőberendezések karbantartására. Az ellenőriztetésre még van lehetőség, ám előfordulhat hosszabb várakozási idő, mert a fűtési szezon kezdetén a szakemberek leterheltek.

Szilárd tüzelés esetén érdemes évente, gázfűtésnél pedig kétévente ellenőriztetni a kémény állapotát. A kéményseprés ingyenes azok számára, akik családi házban élnek és a családi házba nincs bejegyezve semmilyen vállalkozás.

Településtől függően kéményseprőcég vagy a katasztrófavédelem kéményseprői végzik az ingyenes kéményseprést.

Mukics Dániel tűzoltó alezredes elmondta, hogy télen gyakori eset az, hogy a tűzoltókat égő kéményekhez riasztják. Ez ott jellemző, ahol szilárd tüzelővel fűtenek és nem élnek az ingyenes kéményseprés lehetőségével. A veszélyt csak fokozza, ha szeméttel fűtenek.

Ha valahol csak két hétig háztartási hulladékkal fűtenek, annyi korom és kátrány rakódik le a kémény belső falára, mintha hat hónapon keresztül jó minőségű, két évig szárított fával fűtöttek volna. A kémény falán lerakódó, egyre vastagodó korom és kátrányréteg, ha nincs eltávolítva, előbb-utóbb meggyullad. Minden hatodik lakástűz a kéményben keletkezik.


Forrás: hirado.hu
 


next 5

A mi világunk

Hírek