F1: A Belga Nagydíj pénteki 1. és 2. szabadedzése

2021. augusztus 27. 16:36 Sport | Szerző: Dudás Róbert

A Formula 1 csapatai a többhetes nyári szünet után Spa-Francorchamps-ban gurulhattak újra pályára: a legendás, közel 7 km-es pályán változékony időjárási körülmények fogadták a mezőnyt: a 14 ℃ hőmérséklet mellett a tréning elején még némi eső is nehezítette a versenyzők dolgát, ám végül a gyakorlás egészében száraz pályán róhatták a köröket.

A legjobb köridőt végül Valtteri Bottas futotta meg a nyitóedzésen: a Mercedes versenyzője 1 perc 45,199 másodperces idővel végzett az élen, bő másfél tizedmásodperccel megelőzve a Red Bull bajnokesélyesét, Max Verstappent.

Remek formában kezdett Belgiumban Pierre Gasly is: a francia pilóta fél másodperces lemaradással a 3. legjobb időt futotta.

Jól kezdtek a Ferrarik is, bár papíron a belga pálya annyira nem fekszik az olasz istálló autóinak: Charles Leclerc a 4., Carlos Sainz az 5. helyen végzett, megelőzve Sergio Perezt. A mexikói nem lehet elégedett egyelőre, hiszen csapattársánál, Verstappennél 8 tizedmásodperccel volt lassabb.

Elégedett lehet viszont Sebastian Vettel, aki a 7. helyen nyitott Spában, megelőzve Lando Norrist, valamint a top 10-be ugyancsak bejutó Alpine-pilótákat, Esteban Ocont és Fernando Alonsót.

Daniel Ricciardo csak a 12. helyen végzett a másik McLarennel, a Williamsek pedig erősen kezdtek: George Russell 14., Nicholas Latifi 16. lett.

Érdekesség, hogy a hétszeres világbajnok Lewis Hamilton csak 18. lett. A brit pilóta egyébként az első edzésen egy nagyobb hátsó szárnyat használt, mint élen végző csapattársa, Bottas.

A mezőny végén a két Haas végzett Mick Schumacher – Nikita Mazepin sorrendben. Schumacher egy különleges sisakfestéssel gurul pályára ezen a hétvégén, így tisztelegve édesapja, Michael 30 évvel ezelőtti F1-es bemutatkozása előtt.

Az első szabadedzés eredménye:

A Formula 1 csapatai száraz pályán folytathatták a délután munkát Spa-Francorchampsban, a hőmérsékleti viszonyok viszont továbbra is meglehetősen hűvösek voltak.

Míg az első edzésen még Valtteri Bottas volt a leggyorsabb, a második gyakorláson már Max Verstappen futotta a legjobb köridőt: a holland 1 perc 44,472 másodperces idővel zárt az élen. Verstappen délutánja nem ment zökkenőmentesen, néhány perccel a leintés előtt ugyanis kissé összetörte versenyautóját a Malmedy nevű kanyar kijáratán.

Az incidens miatt piros zászlóval leintették a gyakorlást, amit végül nem is folytattak. Nem Verstappené volt az egyetlen piros zászlót érő baleset: Charles Leclerc ugyanitt törte össze Ferrariját néhány perccel korábban.

Verstappentől 41 ezreddel lemaradva Valtteri Bottas végzett a 2. helyen, míg a 3. pozícióban Lewis Hamilton zárt 72 ezredes lemaradással.

Remekül szerepelt az Alpine versenyzője, Fernando Alonso: a nemrég 2022 végéig szerződést hosszabbító spanyol a 4. pozícióban zárt, megelőzve Pierre Gaslyt, Lance Strollt, valamint Esteban Ocont.

A négyszeres világbajnok Sebastian Vettel a 8. helyen végzett, a top 10-ben pedig Lando Norris, valamint Sergio Perez zárt még. Utóbbi versenyzőnek ugyancsak van oka az örömre, hiszen nemrég jelentették be, hogy 2022-ben is a Red Bull pilótája marad.

A Ferrarik délutánja nem alakult jól: a fentebb már említett Charles Leclerc balesete után a 18. helyen zárta a napot, míg Carlos Sainz a 11. legjobb időt futotta.

Daniel Ricciardo vesszőfutása is folytatódott: az ausztrál pilóta bő másfél másodperces lemaradással a 15. pozícióban zárta a szabadedzést.

A második szabadedzés eredménye:

Az F1-es Belga Nagydíj programja szombaton 12 órától folytatódik a harmadik szabadedzéssel, majd 15 órától az időmérővel.

Fotó: Red Bull Racing
Forrás: Formula 1, f1vilag.hu