Hírek / Sport

F1: A zöld F1 tervei: 2030-ra karbonsemleges motort ígérnek!

2019. november 13. 09:57 Sport | Szerző: Dudás Róbert

Az első károsanyag-kibocsátástól mentes motor megalkotásával és a sportág műanyagoktól való megtisztításával a következő évtizedben igazi húzóerővé válna a Formula 1 a környezetvédelemért folyó küzdelemben.

 

A 2021-re tervezett szabályreformok kapcsán már szóba került, most a konkrét hosszú távú terve részeként jelentette be a Forma–1, hogy az új korszakában fokozatosan teljesen környezetbarát erőforrásokra fog váltani. A sorozat egy akciótervet dolgozott ki a környezettudatosabbá válására, melynek legfontosabb elemét az erőforrása átalakítása és a szintetikus üzemanyagok használata jelenti, de amely nem áll meg a technológia szintjén, hanem az egész kategória szemléletmódját megújítaná.

Az F1 vezetősége a csapatokkal, a futamrendezőkkel és környezetvédelmi szakértőkkel egyeztetve az utóbbi egy évben arra kereste a választ, hogyan járulhatna hozzá a leghatékonyabban a zöld technológiák és a környezettudatosság elősegítéséhez. Ennek eredményeként egy részletes stratégiát dolgozott ki a megújulásra. Ám ahelyett, hogy csak követni kezdene bizonyos zöld trendeket, ambiciózusabb célt tűzött ki maga elé: kihasználva technológiai fejlettségét és jellemző innovatív szemléletmódját, úttörőjévé kíván válni az előremutató technológiáknak, melyekből közvetlenül az autóipar és a társadalom egésze is profitálhat.

„Az autóipari innovációk élharcosaként a Formula 1 egy globális platform lehet a jelenlegi belső égésű motorok károsanyag-kibocsátást csökkentő technológiái fejlődésének felgyorsításában és kifejlesztésében. A hibriderőforrás kulcsszerepet fog játszani az autógyártás jövőjében. A jelenlegi F1-es hibridmotor úgy kínál többet, hogy kevesebb üzemanyagot használ el, mint bármelyik másik autó. Ez a fenntartható üzemagyagokkal és az energia-visszanyerő rendszerekkel együttesen egy hatalmas lehetőséget kínál arra, hogy egy teljesen karbonsemleges hibrid erőforrást alkossunk meg. Miután a világ 1,1 milliárd autójából 1 milliárdot belső égésű motor hajt, megvan a lehetőség arra, hogy globálisan csökkentsük a széndioxid-kibocsátást” – állt az F1 által kiadott közleményben.

A szintetikus üzemanyagok használata még kevésbé elterjedt módja az autók zöldebbé tételének, mint az elektromos meghajtású járműveké, és az autóipar jelenleg talán kisebb hangsúlyt is fektet rá. Az F1 ugyanakkor látja benne a hatalmas potenciált, hiszen bizonyos akadályok leküzdésével kézenfekvőbb megoldást kínálna az autóipar számára: a bioüzemanyagokra való átállás nem tenne szükségessé olyan gyökeres átalakulást, mint az elektromos autók (pl. nem lenne szükség a töltőállomások teljes megújulására).

Fotó: XPB

 

2025-re „fenntarthatóvá” teszik a versenyeket

Az F1 a most ismertetett terveiben viszont nem pusztán a motor zöldebbé tételét tűzte ki célul, az egész sportág ökológiai lábnyomát szeretné kisebbé tenni. Ennek jegyében a zöld szemléletmódot a sorozat minden szintjén meghonosítaná. Megtisztítaná például a műanyagoktól a paddockot, továbbá nagy figyelmet fordítana az utazások zöldebbé tételére. Miközben az F1-es autók nyilvánvalóan szennyezik a levegőt, környezetvédelmi szempontból a sportág sokkal nagyobb kárt okoz azzal, hogy évi 21-22 versenyre utazik a teljes felszerelésével – többnyire légi úton. „Amellett, hogy csökkentjük az F1-es autók ökológiai lábnyomát a versenypályán, célunk, hogy ultrahatékony logisztikára és utazásra váltsunk, az irodákat, a gyárakat és létesítményeket pedig száz százalékban megújuló energiával lássuk el” – közölték.

A szintetikus üzemanyagok használatára fokozatosan állna át a sportág, évről évre növelve a használt benzinben a nem környezetszennyező anyagok arányát. Az egyes versenyeket eközben 2025-re tervezik „fenntarthatóvá” alakítani. „Ez azt jelenti, hogy újrahasznosítható anyagokat fogunk használni minden egyes eseményen, teljesen száműzzük az egyszer használatos műanyagot, és minden hulladékot újrahasznosítunk, visszaforgatunk vagy komposztálunk. Emellett kezdeményezni fogjuk és lehetőségeket fogunk kínálni a szurkolók számára, hogy zöldebb úton jöjjenek a versenyekre” – állt a bejelentésben.

Fotó: XPB



Hasznos célra fordítani az F1 innovatív beállítottságát

Chase Carey, az F1 elnöke hangsúlyozta, az F1 a múltban is úttörő szerepet játszott a technológia színterén, és a mostani tervükkel arra törekszenek, hogy a jövőben is irányt mutassanak, ne csak másokat kövessenek. „A hetvenéves fennállása alatt a Forma–1 számos technológia és innovatív megoldás úttörője volt, melyek pozitív módon járultak hozzá a társadalom fejlődéséhez. A forradalmi aerodinamikától a fékek tervezéséig az F1-es csapatok munkájából ezer és millió utcai autó profitált. Kevesen tudják, hogy a jelenlegi hibrid F1-es erőforrás a leghatékonyabb motor a világon, mely kevesebb üzemanyag és ezáltal szén-dioxid használatával nyújt nagyobb teljesítményt, mint bármely más autó. Hisszük, hogy az F1 továbbra is az élen járhat az autóiparban, és az energiaiparban, valamint az autóiparban először alkothat meg zéró karbonkibocsátású belső égésű motort, mely jelentősen csökkentheti a széndioxid-kibocsátást az egész világon” – tűzte ki a célt az amerikai.

Kiemelte, az F1 ideális táptalaja lesz a világ számára hasznos technológiák kifejlesztésének. „Az F1 most állított össze először fenntarthatósági stratégiát. Felismertük, milyen kritikus szerepet kell vállalnunk e globális problémával kapcsolatos párbeszédben. Felhasználva az elképesztő tehetséget, szenvedélyt és az innovációra való törekvést, ami az F1-es közösséget jellemzi, reméljük, hogy jelentős pozitív hatást fogunk tudni gyakorolni a környezetre és a társadalomra, amelyben működünk. A mostantól életbe lépő akcióterv csökkenteni fogja az ökológiai lábnyomunkat, és biztosítani kívánjuk vele, hogy 2030-ra zéró karbonkibocsátást érjünk el.”

Jean Todt és Chase Carey (Fotó: XPB)

Az FIA elnöke, Jean Todt már a 2014-ben bevezetett jelenlegi motorformulával is az utcai autógyártáshoz, a környezettudatosabb technológiákhoz, s ezáltal a társadalmi törekvésekhez kívánta közelebb vinni a Formula 1-et. Szerinte a mostani lépésekkel a bajnokság minden eddiginél nagyobb lépést tesz e cél eléréséért. „A globális környezetvédelem iránti elköteleződés kulcsfontosságú. Az FIA üdvözli az F1 kezdeményezését, mivel az nemcsak a motorsport jövője szempontjából biztató, de a társadalom egésze is komolyan profitálhat belőle. Ez a stratégia összhangban van az általunk évekkel ezelőtt indított kezdeményezésekkel, a környezetvédelmi programunkkal, az FIA nemrég életre hívott Fenntarthatósági Bizottságával, továbbá a megújuló versenyüzemanyagokkal kapcsolatos kutatásainkkal.”

„2014-ben vezettük be a Formula 1-ben a hibridenergia használatát, mely meghatározó volt a motorsport legmagasabb kategóriájának fejlődésében. Ugyanez a cél vezérelt minket e filozófia megtartásában a 2021 utáni szabályok esetében. A csapatokkal, a versenyzőkkel, az F1 különböző résztvevőivel és a milliónyi szurkolóval együttműködve az FIA és a Formula 1 laboratóriumként küzd a motorsport környezet számára hasznos innovációinak kifejlesztéséért” – fogalmazott a francia szakember.

 

 

 

Forrás: formula1, m4sport.hu


next 5

A mi világunk

Hírek