F1: Abu Dhabi Nagydíj: 1. és 2. szabadedzés

2020. december 11. 17:37 Sport | Szerző: Dudás Róbert

A 2020-as Formula-1-es idény utolsó versenyhétvégéjét rendezik Abu Dhabiban, csütörtökig pedig a nagy kérdés az volt, hogy Lewis Hamilton rajthoz állhat-e hétvégén azok után, hogy a Szahíri Nagydíjat kénytelen volt kihagyni koronavírus-fertőzése miatt.

A hétszeres világbajnokot George Russell helyettesítette múlt hétvégén, aki csütörtökön még a Mercedes felszerelésében érkezett meg az abu dhabi pályára. Este aztán érkezett a hír: Hamilton tesztje negatív lett, így autóba ülhet a szezonzárón, Russell így ismét a Williams színeiben versenyez majd.

A pénteken, még természetes fényben megtartott nyitóedzésen Max Verstappen volt a leggyorsabb: a Red Bull versenyzője 34 ezredmásodperccel bizonyult gyorsabbnak a 2. helyen végző Valtteri Bottasnál.

Kiválóan kezdett Esteban Ocon is: a Renault versenyzője a 3. legjobb időt autózta – igaz, hátránya több mint 1 másodperc lett az élen végző Verstappenhez képest.

A francia mögött Alex Albon lett a 4., a visszatérő Lewis Hamilton pedig az 5., az ő hátránya 1,3 másodperc lett a tréning végére.

A top 10-ben Lance Stroll, a múlt hétvégi győztes Sergio Perez, a két AlphaTauri, valalmint Kimi Räikkönen zárt.

Nem kezdtek túl meggyőzően a McLarenek: Carlos Sainz a 11., Lando Norris pedig a 13. helyen zárt, a Ferrari pilótái pedig ugyancsak meglehetősen hátul végeztek. Charles Leclerc 2 másodperces lemaradással a 12. pozícióban végzett, míg Sebastian Vettel az utolsó percekben lépett előre a 14. helyre.

Antonio Giovinazzi autóját Robert Kubica terelgette a nyitóedzésen, ő Vettel mögött a 15. helyen zárt, a Haasnál pedig Mick Schumacher ugorhatott be egy edzés erejéig Kevin Magnussen versenygépébe.

A német pilóta jövőre már állandó tagja lesz a mezőnynek, most pedig a 18. legjobb idővel zárt, megelőzve a Romain Grosjeant helyettesítő Pietro Fittipaldit.

Az utolsó helyen Daniel Ricciardo zárt, az ausztrál mért kört sem tudott futni, mivel üzemanyagnyomással kapcsolatos problémák merültek fel nála.

A másfélórás edzésen több csapat is 2021-es fejlesztéseket is kipróbált már a következő idényre készülve.

Az első szabadedzés végeredménye:

A szezonzáró Abu Dhabi Nagydíj második gyakorlását még kora este kezdték el, ám már villanyfényben fejezték be – ilyen körülmények között rendezik majd a vasárnapi futamot is, így a ma gyűjtött adatok különösen hasznosak lehetnek.

Míg az első gyakorlást Max Verstappen zárta az élen, addig a második tréningen már a Mercedesek voltak a leggyorsabbak. Valtteri Bottas 1:36,276 másodperces idővel zárt az 1. helyen, 2 tizedmásodperccel megelőzve a koronavírus-fertőzéséből felgyógyult Lewis Hamiltont.

A 3. helyen Max Verstappen zárt közel 8 tizedes lemaradással, tőle további 2 tizeddel lemaradva csapattársa, Alex Albon zárt a 4. helyen.

A két Mercedest és a két Red Bullt Lando Norris követte az 5., Esteban Ocon pedig a 6. pozícióban. A másik Renault-val Daniel Ricciardo 9. lett, a top 10-ben pedig Sergio Perez, Daniel Ricciardo, valamint Lance Stroll végzett még.

A Ferrari színeiben utolsó versenyére készülő Sebastian Vettel csak a 15. helyen zárt, a helyére érkező Carlos Sainz pedig a McLarennel a 12. legjobb időt autózta.

Múlt hétvégén még Bahreinben harcolhatott a győzelemért, ezúttal azonban már újra a Williams autójával áll rajthoz George Russell. A brit tehetség 2,5 másodperces hátránnyal a 18. helyen zárt, megelőzve Pietro Fittipaldit és Nicholas Latifit.

A versenyzők a második szabadedzésen is kipróbálták a Pirelli 2021-es abroncsait: legalább 8 mért kört meg kellett tenniük azokkal a másfélórás tréning során.

Az edzés utolsó harmadában a piros zászlók is előkerültek: Kimi Räikkönen Alfa Romeója gyulladt ki, emiatt szakították félbe a tréninget.

A második szabadedzés végeredménye:

A Formula 1-es Abu Dhabi Nagydíj programja magyar idő szerint szombaton 11 órakor folytatódik a harmadik szabadedzéssel, majd az időmérővel 14 órától.

Forrás: Formula 1, f1vilag.hu