F1: Bottas rajtol az élről az 1000. F1-es versenyen!

2019. április 13. 22:50 Sport | Szerző: Dudás Róbert

Összekapta magát az időmérő hajrájára Lewis Hamilton, ám ez sem volt elég Valtteri Bottas ellen. A finn idei első pole-ját szerezte, így a bajnoki éllovas rajtol az élről az 1000. F1-es versenyen. A Ferrariknak nem volt esélye az első sorra.

Az 1000. Forma-1-es Nagydíj időmérő edzésének első szakaszában Valtteri Bottas volt a leggyorsabb, akit minimális hátránnyal az új kihívó, Charles Leclerc követett. Lewis Hamilton a harmadik, míg Sebastian Vettel csak az ötödik legjobb időt érte el, közéjük pedig a nehezen megzabolázható Red Bull-lal Max Verstappen ékelődött be.

A Ferrari viszonylagos visszaesése az m4sport szakkommentátora, Wéber Gábor szerint a péntekhez képest új személettel felépített „hozzállásban” keresendő, hiszen a kezdőnapon a Ferrari még tönkreverte a mezőnyt az utolsó gyors szakaszon, míg a kanyargósabb részen elég sokat veszített. A helyzet mára sokat változott: már nincs akkora visszaesés a pálya elején, viszont a végéről is eltűnt a nagy előny.

(Fotó: XPB)

Ennél persze sokkal rosszabb helyzetben is voltak a mezőnyben. A Williams gyakorlatilag hozta a papírformát, és rögtön távoztak is a Q1-ben. Hogy nem utolsóként, abban nagy segítségükre volt Antonio Giovinazzi, aki mért kör nélkül zárta az edzést, és az az Alexander Albon, aki még a 3. szabadedzés végén csapta oda az autóját a célegyenes kezdeténél. A távozók közé csúszott még mintegy együttérzésből a tavaly még Williamsben hajtó Lance Stroll.

A Q1 után a Q2 is érdekesen alakult erősorrend tekintetében. A már-már dominanciába fulladó Valtteri Bottas elsőséget a csapattárs, Lewis Hamilton akasztotta meg, amikor az edzés második szakaszának végén egy legjobb körrel átvette a vezetést. Miközben azonban a brit versenyző a legjobbra hajtott, Bottas csupán „előkészített” a futamra egy garnitúrát, vagyis a hajrában már nem hajtott a legjobb körre.

(Fotó: Formula1/Twitter)

A változatos edzéseredmények után minden szempontból a Q3-ra maradt a nagy kérdés, hogy valójában hogyan áll a Ferrari a Mercedeshez képest, hiszen a középszakaszon fél másodpercet kaptak a címvédő csapattól.

A Q3 első szakaszában Lewis Hamilton állította fel az első mérvadó időt, amire a csapattársnak rögtön volt egy válasza. 7 ezrednyi! A többiek bármilyen szemlélettel is mentek, de fél másodpercre kerültek az ezüstösöktől. Vettel volt a leggyorsabb, mögé Verstappen és Leclerc sorakozott az első nekifutáskor.

Mindannyian hozták a fél másodpercet. Az első nagy szakadár Pierre Gasly volt, aki továbbra is nagyon megszenvedi a kezelhetetlen Red Bull-lal folytatott csatáját. Ő már közel másfél másodpercet kapott Bottastól.

(Fotó: XPB)

A kérdés tehát már itt eldőlt. Hiába indult elég erősen a Ferrari a hétvégén, csak a Mercedesnek teremhet babér egy körön.

Hamilton remekül indult az utolsó megmérettetésre. Leggyorsabb első szektor... leggyorsabb második szektor... Bottas ezzel szemben nem tudott erős első szektort teljesíteni, de...

A második szektorhoz érve átvette a „vezetést”, majd miközben Hamiltonnak nem sikerült javítani, a finn még hozott egy kicsit csapattársán, és megnyerte az 1000. Forma-1-es hétvége időmérő edzésén. Megverte Hamiltont, ami már csak azért is nagy fegyvertény, mert ő már hatszor volt itt edzéselső.

(Fotó: Formula1/Instagram)

A Mercedes első sor után a várakozásnak megfelelően Ferrari második sor alakult a jubileumi futamra. Sebastian Vettel és Charles Leclerc sikeresen dolgozott a hátrányán, és 3 tizedre megközelítették ellenfeleiket. Ez pedig kellett is ahhoz, hogy elkerüljék a Verstappen-veszélyzónát, aki így az ötödik helyről várhatja majd a rajtot csapattársával a „háta mögött”.

Idén Bottas még nem volt pole-ban, de nyert már futamot. Nagy kérdés, hogy hozza-e a kínai papírformát, ahol egészen jó arányban azok a versenyzők győznek, akik a pole-ból indulnak.

Erre holnap reggel kapunk választ, hiszen 8:10-kor start.