Hírek / Sport

F1: Hamilton nyert Törökországban, már hétszeres világbajnok!

2020. november 15. 13:09 Sport

A pole pozíciót nagy meglepetésre Lance Stroll szerezte meg a szombati, esős időmérő edzésen, mellőle Max Verstappen várhatta a startot. A második sorban Sergio Perez, valamint Alex Albon sorakoztak, míg a világbajnoki éllovas Lewis Hamilton a 6. helyről startolt.

A kvalifikáción egyik Ferrari sem jutott a legjobb 10 közé, mint ahogy a McLarenek sem, akik ráadásul büntetést is kaptak az időmérő után: Lando Norrist 5, Carlos Sainzot 3 hellyel sorolták hátrébb.

Az izgalmak már a rajt előtt elkezdődtek, a rajtrácsra menet ugyanis Antonio Giovinazzi és George Russell is összetörte autóját. Előbbi versenyzőt visszaemelték a sóderágyból, majd vissza tudott evickélni a rajtrácsra, Russell viszont a bokszutcából volt kénytelen rajtolni, akárcsak csapattársa, Nicholas Latifi.

A két Racing Point parádésan jött el a rajtnál, Verstappen viszont beragadt, és több pozíciót is veszített. Sebastian Vettel a 11. helyről startolt, a négyszeres világbajnok viszont feljött a 3. helyre! Az első kanyarban Esteban Ocon és Valtteri Bottas is megpördült, és szintén hibázott az első körben Lewis Hamilton is, aki a jó rajt után így visszacsúszott a 6. helyre.

Az 5. körben Stroll előnye már 6 másodperc volt Sergio Perez előtt, míg a 3. helyen haladó Vettel már 15 másodperccel volt lemaradva.

A 6. kör végén Leclerc érkezet t a bokszba, a monacói autójára az intermediate-abroncsokat szerelték fel. A két Williams ezekkel a gumikkal rajtolt, és ekkor már hasonló köröket autóztak, mint az esőgumikon köröző riválisok. Hamarosan érkezett a bokszba Bottas és Vettel is köztes esőgumikért, akárcsak Lewis Hamilton.

A 9. körben az élről Lance Strollt is a bokszba hívták, ő is megkapta a zöld jelölésű intermediate-gumikat. A 10. körben Perez is érkezett, Verstappen vette át a vezetést. 1 körrel később aztán a Red Bull is rászánta magát a cserére, érkezett a holland, és Perez mögé, a 4. helyre jött vissza. Mögötte Vettel és Hamilton csatáztak az 5. helyért.

A 13. körben Antonio Giovinazzi alatt állt meg az Alfa Romeo, életbe lépett a virtuális biztonsági autós protokoll.

A 15. körben Hamilton támadta Vettelt, a brit azonban elmérte a féktávot, így a mögötte érkező Albon el tudott menni a címvédő mellett. A Red Bull versenyzője pár pillanattal később Vettelt is maga mögé utasította.

A 19. körben Verstappen agresszíven támadta Perezt, a holland azonban megcsúszott és nagy tempónál egy látványos piruettet mutatott be. Autótörés szerencsére nem lett belőle, de több pozíciót is veszített, ráadásul kénytelen volt a bokszba hajtani új abroncsokért.

Albon parádés tempót autózott, és hamarosan megérkezett Perez mögé. Közben Stroll előnye is megfogyatkozott az élen, a 22. körben már csak 5 másodperccel vezetett saját csapattársa előtt.

A 29. körre az élen autózók elkezdtek szenvedni a gumikkal, a pálya azonban ekkor még nem volt kellőképp száraz ahhoz, hogy feltegyék a slick abroncsokat. A Racing Pointok, illetve Albon próbálták elnyújtani az etapot, mögöttük azonban nagy tempóval érkezett Vettel és Hamilton.

A 34. körben Vettel érkezett a bokszba egy új garnitúra köztes esőgumiért, miközben Alex Albon pördült meg. A Red Bull versenyzője mellett így el is tudott menni Hamilton, aki feljött a 3. helyre. Az incidens után Albont is kihívták a bokszba új gumikért.

A 36. körben Strollt az élről hívták ki a bokszba új intermediate-abroncsokért, így Perez állt az élre, akit szorosan követett Hamilton. A brit pilóta a következő körben viszonylag simán el tudott menni Perez mellett, így a versenyen először az élre állt!

A 40. körben mindkét Ferrari elment Stroll mellett, a kanadai már csak a 6. helyen autózott. 1 körrel később Leclerc simán megelőzte Vettelt, így a monacói már a 4. helyen autózott. Közben Albon is megelőzte Strollt, miközben Bottas újra megpördült – a finn csak a 13. helyen autózott.

A 43. körben Verstappen újra a bokszba érkezett, autójára egy új garnitúra intermediate-abroncsot szereltek fel.

Az 52. körben Verstappen támadta a 6. helyen autózó Albont, a holland azonban nagy igyekezetében újra megpördült. Verstappen végül az 53. körben újra utolérte Albont, és meg is előzte a thai pilótát.

Bár a verseny utolsó köreiben lógott az eső lába, a várt zuhé végül elmaradt, Hamilton pedig magabiztos győzelmet aratott Isztambulban. A brit pilóta 94. F1-es győzelmét aratta, ezzel pedig bebiztosította hetedik világbajnoki címét.

A 2. helyen Sergio Perez ért célba, míg a dobogó legalsó fokára Sebastian Vettel állhatott fel, aki az utolsó körben előzte meg a Perezzel nagyot csatázó Leclerc-t.

A további pontszerzők: Vettel, Sainz, Verstappen, Albon, Norris, Stroll és Ricciardo.