F1: Max Verstappen legyőzte a Mercedeseket a 70. Évforduló Nagydíján!

2020. augusztus 9. 16:43 Sport | Szerző: Dudás Róbert

Az előző silverstone-i hétvégéhez hasonlóan ismét alaposan megnehezítették a Mercedes életét a gumik, ezúttal viszont Max Verstappen és a Red Bull lecsapott és remek taktikával megnyerte a 70. Évfordulós Nagydíjat.

Egy hét elteltével ismét Silverstone-ban álltak fel a rajtrácsra a Formula 1-es mezőny tagjai a szezon második duplázó pályáján, ezúttal viszont igazi ünnepi hangulatban, hiszen önmaga 70 éves történetét ünnepelte a sorozat a nagydíj fantázianevével és az előkészületeket övező körítéssel.

A Pirelli a múlt heti Brit Nagydíj defekthulláma ellenére kitartott az egy fokkal lágyabb gumik bevetése mellett, ami alaposan lecsökkentette az esélyét, hogy egy kerékcserével teljesíthető legyen az 52 körös táv.

A tiszta rajtnál Valtteri Bottas megtartotta a vezetést a pole-ból, noha az első kör során többször is védekeznie kellett Lewis Hamiltonnal szemben, mielőtt kissé le tudta rázni magáról csapattársát. Max Verstappen viszont átugrotta a harmadik helyről induló szupercserét, Nico Hülkenberget, ami kulcsfontosságú volt a Red Bull alternatív taktikájának megvalósításához.

A holland az időmérő második szakaszában az elérhető legkeményebb keverékeken futotta gyorskörét, így tartósabb gumikon kezdhette a futamot, minta közepeseken haladó Mercedesek. Ezt az előnyt kamatoztatni is tudta, hiszen míg Bottas és Hamilton már a 13-14. körben kihajtottak cserére, addig Verstappen az élre állt, és egészen a 26. körig életben tartva a végig erős tempóra képes gumijait az élre tért vissza. A közepes abroncsokat aztán a holland elég hamar ismét lecserélte, ami egybeesett Bottas második kiállásának pillanatával, és bár Hamilton ekkor az élre állt, és még az is felmerülhetett, hogy a brit mégis megpróbáljon egy cserével végigmenni, 11 körrel a vége előtt ő is a bokszba kényszerült ismét. A Mercedesek talán a mezőnyből legerőteljesebben melegítették el a gumijaikat, azokon már pár kör után elkezdtek megjelenni a hólyagosodás okozta vágatok, így nem jutott sok terük a taktikázásra.

A Red Bull azonban nem szembesült ilyen mértékben ezzel a problémával, így a szezon ötödik futamán Verstappen lett az első, aki le tudta győzni a Mercedest egy versenyen, és a 22 éves holland neve került be az almanachokba a Formula 1 70, Évfordulós Nagydíjának nyerteseként.

A másik két dobogós helyen azonban hátravolt még egy csata a két Mercedes között, a frissebb gumikon ugyanis Hamilton az utolsó körökre utolérte Bottast, a nagyjából tíz körrel korábban kereket cserélő finn pedig tehetetlen volt a DRS-sel támadó csapattárs ellen, így Hamilton lett a második, leggyorsabb köre által így négy további ponttal növelte előnyét Bottasszal szemben a bajnoki tabellán. A tabellán, amelynek második helyére mostani győzelmével Verstappen ugrott fel.

Ismét remekelt Charles Leclerc, aki Hamilton utolsó kerékcseréje után egy ideig a harmadik helyen haladt, és bár végül meg kellett adnia magát a britnek, a negyedik helye így is kissé váratlan a jelenlegi Ferraritól. Különösen Sebastian Vettel teljesítményének fényében, aki a rajt után külső ráhatás nélkül kicsúszott és a mezőny végére esett, ahonnan végül csak a 12. helyig tudott feljönni.

Alexander Albon ezúttal is nagy kapaszkodást bemutatva ötödik lett, a végén megelőzve Lance Stroll Racing Pointját, Hülkenberg viszont, aki sokáig a negyedik helyen haladt, a végén egy harmadik bokszkiállást is beiktatott, így végül csak a hetedik helyen intették le. Pontszerző lett még Ocon, Norris és Kvjat. Daniel Ricciardo egy a megpördülés miatt veszített pozíciókat, miközben Carlos Sainzcal harcolt.