F1: Monzában Hamiltoné a pole

2020. szeptember 5. 16:20 Sport | Szerző: Dudás Róbert

A Formula 1-es Olasz Nagydíj időmérő edzés több szempontból is érdekesnek ígérkezett: ettől a hétvégétől kezdve betiltották az eltérő motormódok használatát a kvalifikáción, ebből arra lehetett volna következtetni, hogy a Mercedes előnye csökken a többiekhez képest.

A csapatok persze nem számítottak arra, hogy emiatt a Mercedes előnye eltűnik – és ez nem is történt meg, a világbajnok istálló továbbra is nagy fölénnyel végzett a mezőny élén.

Amitől viszont sokan tartottak az időmérő előtt, az a forgalom és a többiek akadályozása. A 2019-es Olasz Nagydíj időmérő edzésén többen nem tudták elkezdeni gyorskörüket, miután olyan forgalom alakult ki a pályán – senki nem akart ugyanis előre menni, hogy „felvezesse” a többieket, és szélárnyékot adjon nekik.

Ahogyan arra számítani lehetett, a Q1 végén a versenyzők csatázni kezdtek egymással, így többen forgalomba kerültek és egyszerűen nem tudták teljesíteni gyorskörüket. Így járt többek között Sebastian Vettel is, aki már az első etapban kiesett. A továbbjutásért folyó harc szorosan alakult: Albon idejétől a 16. helyezett Grosjean 35 ezredmásodperccel, Vettel a 17. helyen 47 ezreddel maradt el. Rajtuk kívül Antonio Giovinazzi búcsúzott még az Alfa Romeóval, valamint a két Williams, George Russell és Nicholas Latifi.

Nicholas Latifi, Esteban Ocon és Kimi Räikkönen incidensét – amikor Räikkönen szerint Ocon blokkolta őt – pedig az időmérő után vizsgálják a versenybírák.

A Q2-ben a második körök kezdetéig ismét kivárt a mezőny, akárcsak tavaly – senki nem akart a „felvezető” autó lenni, ám végül a Renault volt az, aki elsőként küldte pályára a versenyzőit.

Ezúttal megfelelő távolságra tudták követni egymást a pilóták, a továbbjutás végül Daniil Kvyat, Esteban Ocon, Charles Leclerc, Kimi Räikkönen, valamint Kevin Magnussen számára nem sikerült.

Mindkét Ferrari kiesett tehát a Q3 előtt, egyikük számára sem sikerült a top 10-be kerülni – 1984 óta ez az első alkalom, hogy ez nem sikerült számukra a hazai pályájukon.

Hamilton végül 1:18.887-es pályacsúccsal szerezte meg a pole pozíciót csapattársa, Valtteri Bottas előtt, ám szoros volt a küzdelem: mindössze 69 ezredmásodperc választja el őket egymástól.

A Q3-ban a Mercedesek mögött a harmadik helyért várható volt a nagy csata, és végül így is lett: a harmadik rajtkocka végül Carlos Sainzé, a McLaren pilótájáé lett, aki 8 tizedmásodperces hátrányban van a Mercedesekhez képest.

A 4. rajtkockát Sergio Perez, a Racing Point pilótája szerezte meg, és csak mögüle, az 5. helyről várhatja majd a piros lámpák kialvását Max Verstappen, a Red Bull pilótája.

Sainz mögött egyébként szorosan alakult a mezőny: mindössze néhány ezredmásodperc választotta el egymástól a versenyzőket: Norris 25 ezreddel maradt le Verstappen mögött, őt pedig Daniel Ricciardo 44 ezredmásodperces hátrányban követi a 7. helyen. A top 10 sorrendjét végül Lance Stroll (Racing Point), Alexander Albon (Red Bull) és Pierre Gasly (AlphaTauri) zárja.

Az Olasz Nagydíj  futam vasárnap magyar idő szerint 15 óra 10 perckor rajtol Monzában.

Forrás: formula1.com, f1vilag.hu