F1: Orosz Nagydíj: 1. és 2. szabadedzés

2021. szeptember 24. 15:35 Sport | Szerző: Dudás Róbert

A Formula 1-es Mercedes csapata hagyományos rendkívül jó formát nyújt a szocsi versenypályán: a német istálló 2014 óta verhetetlen Oroszországban, ezen a hétvégén azonban a Red Bull méltó ellenfele lehet az ezüstnyilaknak.

A címvédő gárda mindenesetre jó formában kezdett: a száraz pályán megtartott gyakorláson az első két helyen zártak versenyzői. Valtteri Bottas 1 perc 34,427 másodperces idővel a leggyorsabb lett, 2 tizeddel megelőzve Lewis Hamiltont, míg Max Verstappen további 16 ezreddel lemaradva 3. lett. A holland pilótának nem volt sima edzése, mindössze 13 körig jutott, vélhetően műszaki gondok miatt. A Red Bull versenyzője panaszkodott is a tréning során autójának töltőmódjára.

A 4. pozícióban végző Charles Leclerc hátránya már közel 7 tizedmásodperc volt, míg az őt követő Sebastian Vettel 1,3 másodperccel volt lassabb az élen végző Bottasnál, a két élcsapattól tehát meglehetősen lemaradtak a riválisok.

Remekül kezdett Pierre Gasly is az AlphaTaurival, a francia pilóta 6. lett, a top 10-ben pedig Carlos Sainz, Lando Norris, Sergio Perez és Fernando Alonso zárt.

A két héttel ezelőtti Olasz Nagydíjon győztes Daniel Ricciardo csak 14. lett, míg a koronavírus-fertőzése után visszatérő Kimi Räikkönen 15. lett.

Az utolsó helyeken a két Haas-pilóta zárt, Nikita Mazepin azonban közel 4 tizeddel gyorsabbnak bizonyult Mick Schumachernél. A héten derült ki, az amerikai istálló 2022-ben is velük folytatja F1-es szereplését.

Az első szabadedzés végeredménye:

Szombatra komoly esőt jósolnak, a pénteki második szocsi tréninget még száraz pályán tudták megtartani, a Mercedes pedig továbbra is remek formával rukkolt elő.

A leggyorsabb ezúttal is Valtteri Bottas lett, 44 ezredmásodperccel megelőzve csapattársát, a címvédő Lewis Hamiltont. A 3. pozícióban Pierre Gasly, míg a 4. helyen Lando Norris zárt. Gasly az utolsó percekben túl keményen találta el az egyik kerékvetőt, emiatt autójának első szárnya leszakadt.

Remekül szerepelt az egyórás gyakorlás során Esteban Ocon, aki a világbajnoki éllovas Max Verstappent megelőzve lett 5.

Verstappen 1 másodperces hátránnyal zárta a délutáni tréninget, autójában ráadásul motort cseréltek pénteken, így eldőlt, hogy a holland a mezőny végéről kezdi majd meg a vasárnapi versenyt. A Red Bull versenyzője egyébként nem volt elégedett az edzés során, mérnökének jelezte is a rádión, ezzel a végsebességgel „lehetetlen előzni”.

Csapattársa, Sergio Perez csak a 11. legjobb időt futotta, míg a top 10-ben Carlos Sainz, Fernando Alonso, Sebastian Vettel és Charles Leclerc végzett.

A második szabadedzést egy alkalommal piros zászlókkal meg kellett szakítani, Antonio Giovinazzi ugyanis összetörte versenyautóját: az olasz szerencsére nem sérült meg, autójának hátulja azonban csúnyán összetört.

Az Olasz Nagydíjon győztes Daniel Ricciardo nem találta a ritmust: csak a 17. helyen zárt. Az utolsó helyeken ezúttal is a Haas pilótái végeztek, Nikita Mazepin ezúttal is gyorsabb volt Mick Schumachernél.