Hírek / Sport

F1: Spanyol Nagydíj - 1. és 2. szabadedzés

2022. május 20. 18:07 Sport | Szerző: Dudás Róbert

A barcelonai Formula 1-es versenyhétvégére az összes istálló új fejlesztésekkel érkezett: a legtöbb változás a McLaren, az Aston Martin és az Alfa Romeo autóin volt felfedezhető, de a Ferrari is bevetette idei első újításait, valamint az elmúlt két versenyen győztes Red Bull, valamint a problémáira továbbra is megoldást kereső Mercedes is több fejlesztéssel vértezte fel versenyautóját.

A katalán ringen igazán nyárias idő fogadta a Formula 1 csapatait pénteken: a levegő hőmérséklete megközelítette a 30°C-ot, míg az aszfalt hőmérséklete bőven 40°C fölött járt a szikrázó napsütésben.

A legjobb köridőt végül Charles Leclerc érte el: a Ferrari versenyzője 1 perc 19,828 másodperces idővel végzett az élen, megelőzve a hazai közönsége előtt bizonyítani kívánó Carlos Sainzot.

A világbajnoki címvédő Max Verstappen 3 tizedes lemaradással a 3. pozícióban zárt, míg további 4 tizedes lemaradással George Russell lett a 4. a Mercedes autójával. Csapattársa, a hétszeres világbajnok Lewis Hamilton 6. lett, a két Mercedes közé a helyiek nagy kedvence, a kétszeres világbajnok Fernando Alonso férkőzött be az Alpine-nal.

Jól kezdtek a McLarenek is, hiszen Lando Norris és Daniel Ricciardo is a top 10-ben zárt, ám a legtöbb csapathoz hasonlóan számukra is főleg az újítások kiértékelésével telt a 60 perces nyitóedzés. A legjobb 10 között végzett még Pierre Gasly, illetve Yuki Tsunoda is.

A Barcelonába B-autóval megérkező Aston Martin visszafogottan kezdett: Lance Stroll 12., Sebastian Vettel pedig csak 16. lett.

Az első spanyol edzésen a Red Bull egyik autóját Juri Vips terelgette, míg a Williamsnél Nyck de Vries kapott lehetőséget. Ennek legfőbb oka, hogy a Forma-1 idei szabályai szerint minden csapatnak legalább két edzésen olyan pilótát kell pályára küldeniük, akik kevesebb mint két F1-es versenyen álltak rajthoz.

Az Alfa Romeónál egyébként Guanyzu Zhou helyett Robert Kubica vezetett, no nem az új szabály szellemében, sokkal inkább azért, hogy technikai visszajelzéseivel segítse a svájci-olasz istálló munkáját.

Az első szabadedzés végeredeménye:
A királykategória csapatai péntek délután a második szabadedzésen is tovább folytatták a megkezdett munkát Barcelonában: volt is dolguk bőven, hiszen szinte kivétel nélkül új fejlesztésekkel érkeztek a katalán fővárosba, melyek kiértékelése igencsak sok feladattal járt.

A legjobb köridőt ezúttal is Charles Leclerc futotta: a Ferrari monacói pilótája 1 perc 19,670 másodperces időt ért el a nyárias körülmények között megtartott 60 perces gyakorláson. A vb-éllovas 1 tizedmásodperccel bizonyult gyorsabbnak, mint a Mercedesszel George Russell. Az ezüstnyilak másik pilótája, Lewis Hamilton 3. lett, ő mindössze 2 tizeddel volt lassabb az élen végző Leclerc-nél.

A hazai pályán versenyző Carlos Sainz a 4. legjobb időt futotta, 16 ezreddel volt mindössze gyorsabb, mint a Red Bull holland pilótája, Max Verstappen. Ezúttal is jól szerepeltek az Alpine pilótái, Fernando Alonso ugyanis 6., míg Esteban Ocon 9. lett. A Red Bull rutinos versenyzője, Sergio Perez a 7. legjobb idővel zárt, közel 1 másodperccel lemaradva Leclerc-től.

A top 10-ben az Aston Martin jelentősen átalakított autójával Sebastian Vettel, illetve a Haas német pilótája, Mick Schumacher zárt még.

A McLarenek ezúttal nem villogtak: Daniel Ricciardo a 15. helyen zárt, míg Lando Norris mindössze 6 körig jutott, mivel az edzés elején az egyik kanyart szélesen vette, a kerékvetőn, illetve a kavicságyon átszánkázva pedig megsérült versenyautója.

Nem volt szerencséje Valtteri Bottasnak sem, az ő autójában a Ferrari erőforrása hibásodott meg, így csupán 3 kört tudott megtenni.

A második szabadedzés végeredménye:
A Formula 1-es Spanyol Nagydíj programja szombaton magyar idő szerint 13 órakor folytatódik a harmadik szabadedzéssel, majd 16 órától az időmérővel Barcelonában.

Fotó: Scuderia Ferrari
Forrás: Formula 1, f1vilag.hu