F1: Stroll a pole-ban

2020. november 14. 15:25 Sport | Szerző: Dudás Róbert

Vizes pályán kezdte meg a Török Nagydíj időmérő edzését a Formula 1 mezőnye: Max Verstappen már a kvalifikáció kezdetén megcsúszott és kis híján meg is pörgött. A pálya állapota még száraz körülmények között sem volt ideálisnak mondható pénteken, a pilóták az újraaszfaltozott pályán csak csúszkáltak már az első két szabadedzés során is.

A Q1-ben szinte folyamatosan lengették a sárga zászlót a megcsúszások miatt és az eső is egyre jobban zuhogott. 7 perc volt hátra a Q1-ből, amikor a versenybírák úgy döntöttek, leállítják az időmérőt, így piros zászló lépett érvénybe.

A piros zászló előtt Charles Leclerc, a Ferrari versenyzője arra panaszkodott, semmit nem lát, így valamit tenniük kellene – nem csak ez volt a pilóták egyetlen problémája, hiszen rengeteg állóvíz volt a pályán.

Közel háromnegyed órányi várakozás után magyar idő szerint 14 óra előtt 5 perccel folytatódhatott az időmérő edzés, azonban 3 és fél perc elteltével ismét megállították az időmérőt, miután Romain Grosjean a kavicságyban ragadt.

Így már csak 3 és fél percük maradt a pilótáknak, hogy továbbjussanak a top 15-be. A Q1 végén Nicholas Latifi is pórul járt, ő is a sóderágyban ragadt. Rajta és Grosjeanon kívül George Russell, Daniil Kvyat és Kevin Magnussen is kiesett, míg Lewis Hamilton a 14. helyen jutott tovább a Q2-be.

A versenybírák a Q1 végén közölték, minden versenyzőt megvizsgálnak majd, aki a Latifi miatt lengetett sárga zászló alatt teljesítették gyorskörüket.

A Q2-ben nem sikerült a továbbjutás a két McLarennek, a két Ferrarinak, valamint Pierre Gaslynak sem: Lando Norris a 11., Sebastian Vettel a 12., Carlos Sainz a 13., Charles Leclerc a 14., Pierre Gasly pedig a 15. helyről rajtolhat majd a vasárnapi versenyen.

Ez viszont azt is jelentette, hogy az Alfa Romeók remek időmérőt teljesítettek: idén először mindketten továbbjutottak a Q3-ba: Antonio Giovinazzi 5.-ként, Kimi Räikkönen pedig 8.-ként jutott tovább.

Esteban Ocon és Sergio Perez az intermediate abroncsokon ment ki a Q3-ban, és úgy tűnt, Pereznek bevált a döntés: a mexikói Verstappent is megelőzte, aki addig az élen állt. Ezen felbuzdulva sorban érkeztek a pilóták kerékcserére, és átváltottak az átmeneti esőgumikra.

A véghajrában végül Lance Stroll, a Racing Point versenyzője élete első pole pozícióját szerezte meg Isztambulban, szoros csata közepette: Max Verstappen mindössze 3 tizedmásodperccel maradt el tőle , a 3. helyen pedig Sergio Perez végzett a Racing Point másik autójával.

A 4. helyen Alexander Albon végzett a másik Red Bull-lal, az 5. rajtpozíciót pedig Daniel Ricciardo szerezte meg a Renault-val.

Csak a 6. helyről várhatja majd a piros lámpák kialvását Lewis Hamilton, a Mercedes versenyzője, míg a Mercedes másik pilótája, Valtteri Bottas csak a 9. lett.

Esteban Ocon indulhat a 7. helyről, mögötte Räikkönen foglalja majd el a 8. rajtkockát, csapattársa, Giovinazzi pedig a 10. lett.