Hírek / Sport

F1: Török Nagydíj 1. és 2. szabadedzés

2020. november 13. 14:51 Sport | Szerző: Dudás Róbert

A Formula 1 mezőnye 2011 után először tért vissza Törökországba: az isztambuli versenypálya eredetileg nem kapott helyet az idei naptárban, a koronavírus-járvány azonban alaposan átírta a programot, így végül mégis futamot rendeznek az Istanbul Parkban.

A korábbi alkalmakhoz hasonlóan az év későbbi szakaszában tartják a török versenyt, ez pedig kihívások elé állítja az F1-es mezőnyt, a hőmérsékleti viszonyok ugyanis meglehetősen hűvösek, pénteken a 15°C-ot is alig-alig érte el a levegő hőmérséklete.

Tovább bonyolította a helyzetet, hogy az isztambuli versenypályát a verseny előtt újraaszfaltozták, a szervezők ráadásul némi vízzel fel is locsolták a nyitóedzést megelőzően, így a tréning első szakaszában a versenyzők jobbára csak korcsolyáztak a pályán.

A körülmények persze folyamatosan javultak, ahogy gumizódott fel a pálya, a szokatlan viszonyok miatt viszont a köridők, illetve a végeredmény közel sem nevezhető reprezentatívnak.

A leggyorsabb kört Max Verstappen futotta végül meg: a holland 1 perc 35,077 másodperces idővel végzett az élen, 2 tizeddel megelőzve csapattársát, Alex Albont. A 3. helyen Charles Leclerc zárt a Ferrarival, míg csapattársa, Sebastian Vettel fél másodperces lemaradással az 5. pozícióban végzett.

A két Ferrari közé Pierre Gasly verekedte be magát, és jól kezdett a másik AlphaTaurival Daniil Kvyat is, aki a 6. legjobb köridőt futotta.

A 21. születésnapját ma ünneplő Lando Norris 2 másodperces lemaradással 7. lett, a top 10-ben pedig Antonio Giovinazzi, Valtteri Bottas és Esteban Ocon zárt még.

A pályafutása hetedik világbajnoki címére hajtó Lewis Hamilton csak az edzés hajrájában merészkedett ki a pályára, és mindössze 12 kört tett meg. A brit 5 másodperces hátránnyal csak 15. lett az első szabadedzésen.

Az edzésen számos megpördülést láthattunk a csúszós aszfalton, Carlos Sainz McLarenje pedig egy műszaki probléma miatt megállt a pályán, így ő mindössze 12. körig jutott.

Az első szabadedzés végeredménye:

A délelőtt nyitóedzéshez képest a pályakörülmények sokat javultak a második gyakorlásra, ez a köridőkön is meglátszott.

A Red Bull ifjú titánja, Max Verstappen 1 perc 28,330 másodperces idővel a leggyorsabb lett a második szabadedzésen, a holland előnye 4 tizedmásodperc lett a 2. pozícióban záró Charles Leclerc előtt.

Az alacsony tapadási pályán visszafogottan kezdtek a Mercedesek: Valtteri Bottas a 3. helyen bő fél másodperces hátrányt szenvedett el, Lewis Hamilton pedig csak 4. lett, Verstappentől bő 8 tizeddel lemaradva.

Alexander Albon végzett az 5. pozícióban, a második tréningen pedig kiválóan szerepeltek az AlphaTaurik is: Daniil Kvyat a 6., Pierre Gasly a 7. legjobb időt autózta.

A másik Ferrarival viszont Sebastian Vettel csak 8. lett. A német 1,2 másodperccel volt lassabb saját csapattársánál, Leclerc-nél, a top 10-ben pedig Lance Stroll és Lando Norris zárt még.

A McLarenek visszafogottan szerepeltek, a csapat másik autójával Carlos Sainz csak 14. lett. De hasonlóképp nem villogtak a Renault-k sem, Esteban Ocon 12., Daniel Ricciardo pedig csak 15. lett.

A mezőny végén a Haas és a Williams vív nagy csatát egymással: közülük George Russell végzett a legelőkelőbb pozícióban, a 17. helyen, megelőzve Romain Grosjeant és Kevin Magnussent. Az utolsó helyen csapattársa, Nicholas Latifi zárt.