F1: Toszkán Nagydíj: 1. és 2. szabadedzés

2020. szeptember 11. 16:40 Sport | Szerző: Dudás Róbert

Az idei az első alkalom, hogy Formula 1-es versenyt rendeznek az olaszországi Mugellóban: a toszkán versenypálya a koronavírus-járvány okozta felfordulás következtében vált versenyhelyszínné.

Az 5245 méter hosszú pályán kedvező, késő nyári időjárási körülmények fogadták az F1-es mezőnyt, az előző versenyhétvégékkel ellentétben pedig a küzdelmek meglehetősen szorosan alakultak az élen.

A leggyorsabb ugyan Valtteri Bottas lett a Mercedesszel, ám mindössze 48 ezredmásodperccel utasította maga mögé Max Verstappen Red Bullját. A 3. pozícióban az Olasz Nagydíjat nagy balesettel záró Charles Leclerc végzett a Ferrarival.

A világbajnoki címvédő Lewis Hamilton egyelőre csak a 4. legjobb időt autózta, fél másodperccel lemaradva csapattársától. A Monzában győztes Pierre Gasly viszont jó formát mutatott, az 5. pozícióban fejezte be az első szabadedzést. Csapattársa, Daniil Kvyat 7. lett, kettejük közé Esteban Ocon férkőzött be a Renault-val.

A top 10-ben Lando Norris (McLaren), Alex Albon (Red Bull) és Daniel Ricciardo (Renault) zárt még.

A hét bombahírét szolgáltató Sebastian Vettel csak 13. lett 1,4 másodperces lemaradással. A négyszeres világbajnok csütörtökön jelentette be, hogy 2021-ben az Aston Martin F1-es csapatánál folytatja pályafutását.

Az Olasz Nagydíjon másodikként záró Carlos Sainz sem villogott Mugellóban: a spanyol csak a 15. helyen végzett, míg a Racing Point autói is gyengélkedtek: Lance Stroll 18., Sergio Perez 19. lett. A sort Nicholas Latifi zárta a Williamsszel.

Az első szabadedzés végeredménye:

A második szabadedzésen Valtteri Bottas végzett az élen: a finn 1 perc 16,989 másodperces időt autózott, és 2 tizedmásodperccel gyorsabb tudott lenni csapattársánál, Lewis Hamiltonnál. A brit pilótától további 4 századmásodperccel lemaradva Max Verstappen lett a 3., míg a másik Red Bull-lal Alexander Albon a 4. leggyorsabb lett.

A sormintát aztán a két Renault folytatta az 5. és 6. helyeken, ők azonban már több mint 1 másodperccel voltak lassabbak az élen végző Bottasnál.

A 7. helyen Sergio Perez zárt a Racing Point autójával, a mexikói pedig nem köridejével, hanem egy furcsa balesettel hívta fel magára a figyelmet péntek délután: épp a bokszból hajtott ki a pályára, ám nem vette észre az érkező Räikkönent, akivel összeütközött az 1-es kanyarban. Räikkönen a sóderágyba csúszott, és bár vissza tudott evickélni a bokszba, rengeteg törmelék került a pályára, így piros zászlóval megszakították a körözést.

Nem ez volt az egyetlen edzésmegszakítás délután: Lando Norris 40 perc után veszítette el uralmát McLarenje felett, és egy látványos piruett után a falnak csapódott. Főleg versenyautójának eleje sérült meg, de a belset után nem tudta folytatni a körözést.

A top 10-ben egyébként Pierre Gasly, Kimi Räikkönen, valamint a ferraris Charles Leclerc végzett még. A monacói 1,4 másodperccel volt lassabb Bottasnál, és mindössze 1 tizedmásodperccel volt gyorsabb csapattársánál, Sebastian Vettelnél, aki Lance Stroll mögött a 12. helyen zárt. Vettel alatt egyébként közvetlenül a leintés után megállt a Ferrari.

A McLaren napja a fent említett baleset miatt eleve nem ment simán, ráadásul Carlos Sainz sem tudott előkelő helyen végezni: mindössze 13. lett 1,6 másodperces lemaradással.

Az utolsó két pozícióban a Haas versenyzői végeztek, Romain Grosjean ráadásul csak 5 körig jutott,autójával ugyanis töltési problémák merültek fel.