Hírek / Sport

F1: Verstappen nyert, és világbajnok lett Abu Dhabiban!

2021. december 12. 15:39 Sport | Szerző: Dudás Róbert

A Red Bull versenyzője, Max Verstappen nyerte a 2021-es Formula-1 es szezon utolsó versenyét, az Abu Dhabi Nagydíjat, utolsó körben óriási csatában megelőzve Lewis Hamiltont, a harmadik pozícióban Carlos Sainz ért célba.

A világbajnoki címre esélyes Max Verstappen és Lewis Hamilton azonos pontszámmal érkeztek meg a szezonzáróra, a rajtelsőséget pedig a szombati időmérő edzésen a Red Bull holland versenyzője szerezte meg.A fiatal pilóta közel 4 tizedmásodperccel volt gyorsabb a kvalifikáción, mint Hamilton, aki 8. világbajnoki címéért szállt harcba.

A második rajtsorban Lando Norris és Sergio Perez sorakoztak, majd Carlos Sainz és Valtteri Bottas következett a harmadik sorban.

Hamilton jobban kapta el a rajtot, el is ment Verstappen mellett, a holland azonban a hosszú egyenesben azonnal támadást indított a címvédő ellen. A Red Bull versenyzője a féktávon be is vetődött Hamilton mellé, közben azonban kiterelte a pályáról az angolt, aki a bukótéren átmenekülve visszavette az első helyet. A veresenybírók nem látták indokoltnak a történtek kivizsgálását.

Norris rajtja sem sikerült jól, a brit elveszítette a 3. helyet Perezzel szemben, nem sokkal később pedig Sainz is el tudott menni mellette.

A 12. körben Hamilton előnye már 5 másodperc volt Verstappen előtt, a közepes gumik ellenére folyamatosan lépett el a lágy abroncsokat használó hollandtól.

Verstappen a 13. kör végén érkezett kerékcseréjére, a kemény keverékű abroncsokat kapta a verseny második etapjára. A következő körben Hamilton is érkezett, ő is ugyanezt a keveréket kapta. Perez vette így át a vezetést a másik Red Bull-lal.

Hamilton néhány körül belül meg is érkezett a mexikói mögé, Perez pedig elképesztő csatába bonyolódott az angollal. Hamilton ugyan kétszer megelőzte a Red Bull pilótáját, ő azonban kétszer is visszaelőzte a címvédőt. Kettejük csatájának köszönhetően Verstappen is fel tudott zárkózni, és 2 másodpercen belülre került Hamiltonhoz képest.

Kimi Räikkönen a 28. körben fékhiba miatt kénytelen volt kiállni, így a finn két évtizede tartó Forma-1-es pályafutása csúf véget ért.

Hamilton közben folyamatosan növelte az előnyét Verstappennel szemben, a 33. körben már 5 másodperccel vezetett bajnoki riválisa előtt.

A 37. körben Antonio Giovinazzi alatt állt meg az Alfa Romeo, a leparkoló versenyautó miatt pedig a virtuális biztonsági autós protokoll lépett érvénybe. A Red Bull kihasználta ezt, kihívta a bokszba Verstappent, Hamilton viszont a pályán tartotta a Mercedes.

Verstappen így gumielőnybe került, igaz, Hamilton a holland kerékcseréje miatt 17 másodpercre tudta növelni előnyét. A Red Bull versenyzője a frissebb gumikon folyamatosan faragott le a hátrányából. 10 körrel a leintés előtt Hamilton 12,3 másodperccel vezetett Verstappen előtt, a holland egyre kisebb ütemben tudott zárkózni a hétszeres világbajnokra.

5 körrel a leintés előtt Nicholas Latifi összetörte versenyautóját, a baleset miatt pedig pályára küldték a biztonsági autót! Verstappent azonnal a bokszba hívta a Red Bull, Hamiltont viszont kint tartotta a Mercedes.

A biztonsági autó az utolsó előtt kör végén hagyta el a pályát, és bár kezdetben a versenyirányítás úgy döntött, a lekörözöttek nem vehetik vissza köreiket, végül elengedték őket a biztonsági autó mellett.

Verstappen a lágy gumikon az utolsó körben támadást indított Hamilton ellen, és megelőzte a hétszeres világbajnokot, ezzel megnyerte a 2021-es világbajnokságot! A 2. helyen Hamilton ért célba, a dobogó legalsó fokára pedig Carlos Sainz állhatott fel.

A konstruktőri világbajnoki címet a Mercedes nyerte meg, a Red bullt megelőzve. Harmadik a Ferrari let.

Forrás: Formula 1, FIA, f1vilag.hu