Hírek / Közélet

Fogarassy Judit és Návay Sándor kapja az idei Boldog Gizella-díjat Vásárhelyen

2022. augusztus 11. 11:20 Közélet | Szerző: Megyeri József

Fogarassy Judit táncművész, balettmester, koreográfus és Návay Sándor szobrászművész veheti át idén a Boldog Gizella-díjat a Polgári Hódmezővásárhelyért Alapítványtól. Kószó Péter kuratóriumi elnök csütörtöki sajtótájékoztatóján elmondta, az átadó ünnepséget Szent István napja alkalmából augusztus 19-én, csütörtökön este 6 órától tartják meg a Bessenyei Ferenc Művelődési Központban. A 2018-ban alapított elismeréssel minden évben olyan embereket tüntetnek ki, akik életútjuk és munkásságuk során sokat tettek Vásárhelyért és a vásárhelyiekért. A kitüntetettek kiválasztásánál a helyi lakosok véleményét is figyelembe vették.

„Ötvennél több javaslat érkezett. Kiváló embereket jelöltek a vásárhelyiek, és szeretnénk megköszönni mindenkinek, aki jelölést küldött. A díj egy oklevéllel, egy bronz emléklappal és nettó egymillió forinttal jár” – ismertette Kószó Péter.

A gálaesten köszöntőt Kószó Péter, ünnepi beszédet Lázár János miniszter, országgyűlési képviselő mond. A Magyar Rhapsody Projekt fog fellépni. 

Életrajzok:

Fogarassy Judit

Fogarassy Judit táncművész, balettmester, koreográfus 1951-ben született Sátoraljaújhelyen.
 
Egész korán, már 3 éves korában, kapcsolatba került a klasszikus balettel, s egész életét végig kísérte a táncművészet szeretete és elkötelezettsége a szakma iránt.
 
Középiskolai tanulmányait Békéscsabán, felsőfokú tanulmányait az Amerikai Egyesült Államok-beli „Minnesota Southwest State University”-n végezte, ahol 1976-ban angol-francia nyelvszakon bölcsész diplomát, és táncművész-koreográfus szakon művészdiplomát szerzett.
 
1976 és 1980 között továbbképezve magát további tanulmányokat folytatott Minneapolisban, New Yorkban, Chicagoban és San Franciscoban. Ez idő alatt táncművészként, pedagógusként és koreográfusként dolgozott az Egyesült Államokban.
 
1980-ban hazatért Magyarországra, ahol az Állami Balett Intézet pedagógus tagozatán klasszikus balettmesteri képesítést, majd társastánc és versenytánc képesítést, aerobic oktatói és jógaoktatói képesítést szerzett. Fogarassy Judit 1980. óta Hódmezővásárhelyen dolgozik táncpedagógusként és koreográfusként, kezdeti években a Petőfi Művelődési Központban.
 
1987-ben létrehozta a „Fogarassy Judit Balett és Jazztánc Stúdió”-t, ahol azóta is szellemi szabadfoglalkozásúként neveli a fiatalokat a tánc és művészetek iránti nyitottságra, az egészséges életvitelre.
 
Fogarassy Judit városunk és a környező települések kulturális életének, és jótékonysági tevékenységeinek is 42 éve aktív részese. Növendékei rendszeres fellépői voltak Hódmezővásárhely kulturális rendezvényeinek. 1980 óta a város általános és középiskoláival is rendszeres az együttműködése, segítve az iskolák művészeti munkáját. Évtizedek óta a város több középiskolájának bálnyitó tánca is az ő munkája.
 
42 éves pedagógiai munkássága folyamán a szakmai sikerek sem maradtak el.
 
Művészeti vezetőként és koreográfusként sikerre vitte az amatőr társulatot, táncosai a Magyar Országos Bajnokságokon rendszeresen dobogós helyezéseket értek el. Több országos versenyről a legkiemelkedőbb koreográfiai díjat hozták el.
 
Több táncművész és táncpedagógus indult el iskolájából, hivatásként választva ezt a pályát. A pedagógusi életpályája sikerét a tehetséges tanítványok életútja bizonyítja, akik ma már a magyar tánckultúra aktív részesei.
 
Munkásságának szakmai színvonalát fémjelzik a rangos országos és külföldi sikerek, versenyeken elért eredmények, különdíjak.
 
Fogarassy Juditot 2015-ben Bessenyei Ferenc Művészeti Díjjal tüntették ki és ugyanabban az évben átvehette a Magyar Arany Érdemkereszt kitüntetést. 2018-ban az állam Művészeti Életpálya Elismeréssel díjazta.

 

Návay Sándor

 

Návay Sándor 1955. január 1-én, Hódmezővásárhelyen született, édesanyja fodrász, édesapja hentesmester harmadik gyermekeként.

A művészet iránti szeretet a családban is megvolt. Édesapja, aki anyai ágon a tiszaszentimrei Návay család leszármazottja, hobbi szinten olajfestményeket festett és fagyott zsírból szobor kompozíciókat készített Trianonról, amit a hentesüzlet kirakatában állított ki.

Návay Sándor kreativitása már az általános iskolában felfigyeltek. Rendszeresen részt vett rajzversenyeken, szülei zeneiskolába is beírattak, ahol zongorázni és dobolni tanult.

Középiskolai tanulmányait a Bethlen Gábor Gimnáziumban kezdte, majd a szegedi Tömörkény István Művészeti Gimnáziumban folytatta.

Érettségi után a Képzőművészeti Főiskolára felvételizett.

Az Alföldi Porcelángyárban a gyártmányfejlesztési osztályon, mint modellkészítő dolgozott, míg harmadik kísérlet után felvételt nyert a főiskola szobrász szakra. A főiskolai évek alatt Szabó Iván és Bráda Tibor voltak a mesterei. A különböző szobrászati technikák közül a bronzöntés varázsolta el, amit a mai napig alkalmaz.

A főiskola elvégzése után a különböző lehetőségek ellenére, szíve visszahúzott szülővárosába. Számos meghívást kapott nemzetközi művésztelepekre, de a vásárhelyi művészeti élet mindent „felülírt”.

Első köztéri munkája 1981-ben Debrecenbe készült, a legutóbbi pedig 2021-ben a szegedi Dóm parkjába került a Hortobágyi kitelepítettek emlékére.

A 80-as évek elején meghívást kapott az akkori nyugat-németországi Iserlohnba, ahol alapító tagja lett egy nemzetközi bronz művésztelepnek, ami 25 éven keresztül működött.

Közben egyéb nemzetközi alkotótáborokba is kapott meghívásokat, Kárpátaljára, Németországba, Hollandiába, Franciaországba, Olaszországba.

Munkáival rendszeresen részt vett hazai és nemzetközi kiállításokon, biennálékon.

Egyik alapítója és résztvevője az idén ötödik éve működő Jáki művésztábornak.

Tagja a Művészeti Alapnak, a Magyar Képző és Iparművészek Szövetségének, valamint egy francia Művészeti Egyesületnek is.

„E nehéz, ámbár csodálatos szakma nehézségei, buktatói ellenére, ha újra kezdeném sem választanék más pályát!” – vallja Návay Sándor.


next 5

A mi világunk

Hírek