Hírek / Sport

Hattal verte a címvédőt, Eb-negyeddöntős a női kosárválogatott

2023. június 19. 07:00 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

A magyar női kosárlabda-válogatott hat ponttal nyert a címvédő Szerbia ellen az Európa-bajnokság ljubljanai D csoportjának zárófordulójában, ezzel csoportelsőként közvetlenül nyolc közé jutott.

Székely Norbert együttese a félidőben még öt pontos hátrányban állt, ám a fordulás után jött a fordulat, és a 21 ponttal és 11 lepattanóval záró Kiss Virág vezetésével fordított és hat ponttal győzött. A D jelű négyes megnyeréséhez öt pontnál nagyobb különbségre volt szüksége a csoportkört két sikerrel és egy vereséggel záró csapatnak. A nyolc közé jutással az olimpiai selejtező kivívásához is közel került a magyar válogatott, mivel az Eb-ről az első öt csapat – ha a franciák köztük vannak, akkor a hatodik is – utazhat majd kvalifikációs tornára. Az együttesre három szünnap vár, mivel a negyeddöntőket csütörtökön rendezik meg Ljubljanában.

D csoport, 3. forduló:
Magyarország–Szerbia 81–75 (23–23, 16–21, 27–11, 15–20)
pontszerzők: Kiss 21, Horváth 12, Dubei 11, Határ 10, Lelik 8, Ruff-Nagy 8, Varga 6, Török 3, Studer 2, illetve Anderson 18, Cadjo 12, Nogic 12, Katanic 7, Crvendakic 6, Jovanovic 4, Topuzovic 4, Djordjevic 3, Raca 2, Jankovic 2

Székely Norbert szövetségi kapitány együttese a csütörtöki nyitányon 89–67-re verte a szlovákokat, majd másnap 69–68-ra kikapott a törököktől. A szerbek a törököket 71–63-ra, míg a szlovákokat 90–52-re győzték le, így vasárnap azzal a céllal léptek pályára, hogy harmadik sikerükkel csoportelsők legyenek, s azzal – a rájátszást kihagyva – három napot pihenjenek a csütörtöki negyeddöntő előtt.

A magyarok számára bonyolultabb volt a képlet, ugyanis első, második és harmadik helyen is végezhettek a D jelű kvartettben. Ez a 20.45 órakor rajtoló török–szlovák meccs eredményétől is függött, ugyanakkor a papírforma azt ígérte, hogy szerb és török győzelem esetén Kiss Virágék a harmadik helyen zárnak. A magyaroknál aggodalomra adhatott okot az is, hogy a honosított Goree Cyesha lábsérülés miatt nem vállalta a játékos, és Határ Bernadett, valamint Aho Nina sem volt százszázalékos állapotban. A magyar szurkolókon ezúttal sem múlt semmi, ugyanis – talán a hétvégi időpont miatt – minden eddiginél többen voltak a lelátón, és ők tették ki a mintegy ötszáz néző többségét.

Az első három és fél percben magyar részről csak a csapatkapitány Dubei Debóra volt eredményes, ekkor 8–5-re vezetett az ellenfél, amely szemlátomást a honosított Yvonne Anderson szélvészgyors játékára épített. a magyar együttes nem szakadt le, sőt, harmadik triplájával előnybe került (16–15), majd ezt követően 21–21-nél érte utol ismét riválisát. A 46 pontos nyitónegyedet követően is maradt az óriási dobópárbaj, melyben a második szakasz elején a magyarok voltak jobbak és 27–23-nál négy pont volt az előnyük, akik ekkor a játék minden elemében jobbak voltak, de a negyed hajrájában a szerbek voltak pontosabbak, így a nagyszünetben a Pécsen, Szekszárdon és Sopronban is megfordult Nevena Jovanovic négypontos akciója után 44–39 volt az állás az ellenfél javára. A második tíz percben az eddig kevesebb szerepet kapott Horváth Bernadett és Varga Alíz is betalált, ám a túloldalon Anderson 20 perc után már 14 pontnál tartott.

Fordulás után perceken keresztül 41–44-et mutatott az eredményjelző, ám innen a Székely-csapat elkapta a fonalat és a török Mersinhez készülő Kiss Virág 15. pontjával 49–44-re fordított. A szerbek öt perc (!) elteltével találtak csak a gyűrűbe a második félidőben, és 53–46-nál a virtuális csoportelsőségnél tartott a csapat. Horváth a negyed utolsó perceiben szórta a triplákat, és 65–52-nél megroppanni látszott a címvédő.

A 66–55-ről rajtoló zárószakaszban hihetetlen küzdelem zajlott a parketten, mindkét gárda rendkívül ideges volt, az ellenfélnél Anderson mellett az ex-soproni Dragana Stankovic, továbbá Mina Djordjevic is kipontozódott. Másfél perccel a vége előtt az ellenfél feljött három pontra (74–71), de az utolsó perc már 77–73-ról indult. Kiss hat másodpercnél kulcsfontosságú duplát dobott közelről (81–75), és innen már nem volt visszaút a szerbek számára.

Mivel a magyarok öt pontnál többel nyertek, az esti török-szlovák meccs eredményétől függetlenül megnyerték a D csoportot, és bejutottak a negyeddöntőbe. Ez azt is jelenti, hogy a csapatra három szünnap vár, mivel a legjobb nyolc csak csütörtökön lép pályára Ljubljanában. A nyolc között a Csehország–Görögország meccs győztese vár a mieinkre.

„Ez minden álmunkat felülmúlja, amit ma csináltunk – kezdte boldogan értékelését Székely Norbert szövetségi kapitány az M4 Sportnak. – Ahogy kosárlabdáztunk, az nagyon magas színvonalú volt, nagyon összetartóak voltunk, pontosak voltunk és túléltük a nehézségeket is. Meg tudtuk őket úgy szorítani, hogy ők voltak azok, akik rákényszerültek arra a játékra, amit mi egy kicsivel jobban tudunk. Nagyon jó csapat a szerb, továbbra is azt gondolom, hogy ott a helye a legjobb négyben, de talán Magyarországnak is” – fogalmazott a kapitány, aki hangsúlyozta, hogy a kispadról és stábtól is rengeteg segítséget kapott. „Mindenkinek köszönöm, aki hitt bennünk és szurkolt értünk. Mondtam, hogy csak összefogással lehet, és itt most nagyon is összefogtunk.”