Hírek / Közélet

Kihívó nélkül maradt Rishi Sunak, ő lesz a brit miniszterelnök

2022. október 25. 06:30 Közélet | Szerző: Fazekas Gábor

Rishi Sunak volt pénzügyminisztert választotta a kormányzó brit Konzervatív Párt alsóházi frakciója a párt új vezetőjévé – jelentette be hétfő délután Sir Graham Brady, a vezetőválasztási folyamatot irányító tory frakciótestület, az 1922 Bizottság elnöke. A választási eredmény azt jelenti, hogy Sunak lesz az Egyesült Királyság következő miniszterelnöke.
 
Brady hivatalos bejelentése előtt néhány pillanattal Sunak egyetlen riválisa, Penny Mordaunt volt védelmi miniszter közölte, hogy visszalép.
 
A politikus Twitteren közzétett üzenetében azt írta, hogy a mostani példátlan időkben a Konzervatív Párt kinyilvánította, hogy stabilitásra van szükség. Mordaunt hozzátette, hogy maximálisan támogatja Sunakot. Kijelentette, hogy a pártnak össze kell fognia, és közösen kell dolgoznia a nemzetért.
 
Mint ismert Liz Truss jelenlegi miniszterelnök csütörtökön jelentette be, hogy távozik a Konzervatív Párt éléről, miután az adócsökkentési programja miatt támadt hatalmas piaci felfordulás nyomán az alsóházi toryfrakció jelentős része ellene fordult.
 
Távozása miniszterelnöki tisztségének megszűnését is jelenti, de utódja hivatalba lépéséig – amely várhatóan még hétfőn, legkésőbb kedden megtörténik – Truss ellátja a kormányfői teendőket.
 
A BBC emlékeztetett rá, hogy Sunak rendkívül nehéz gazdasági helyzetben veszi át a miniszterelnöki tisztséget, hiszen mindenki azt várja tőle, hogy részeletes tervekkel álljon elő, hogyan szeretné egyensúlyba hozni a brit gazdaságot. A lap szerint a politikus a nyári miniszterelnök-jelölti kampány óta nem mutatott be részletes gazdasági javaslatokat.
 
Az új kormányfőre ezenkívül politikai nyomás is nehezedik, ugyanis a liberálisok és a Munkáspárt is azt követeli, hogy írjanak ki előre hozott választásokat.
 
Ennek megfelelően Sir Ed Davey, a Liberális Demokrata Párt vezetője a hírekre reagálva közölte: a Konzervatív Párt egy újabb valóságtól elrugaszkodott miniszterelnököt választott.
 
Davey azt mondta, hogy a Konzervatív Párt tönkretette a brit gazdaságot. Daevy szerint a konzervatívoknak nincs semmilyen tervük, hogyan hoznák helyre a károkat. A liberális politikus szerint Sunak megmutatta, hogy „nem érti a nehéz helyzetben lévő családok és nyugdíjasok előtt álló kihívásokat”. Szerinte a káosznak csak az előre hozott választások kiírásával lehet véget vetni.
 
Sunak sikerét üdvözölte ugyanakkor James Cleverly külügyminiszter, aki úgy fogalmazott, hogy a Konzervatív Párt mostani döntése nagyon pozitív lépés. Cleverly eredetileg Boris Johnsont támogatta, de most úgy véli, Sunak a legtapasztaltabb jelölt az ország vezetésére, szerinte okos és tehetséges fickó. Azt mondta, a „nehéz” és „brutális” elmúlt néhány hónap után a kormány most végre a brit emberekre, a jó kormányzás megvalósítására és Ukrajna támogatására összpontosíthat.
 
A skót konzervatívok vezetője, Douglas Ross is gratulált Rishi Sunaknak. Douglas azt nyilatkozta, hogy az új miniszterelnök egyedülállóan jól felkészült a feladatra.
 
Sunak mostani sikerével megkoronázta üstökösszerű politikai felemelkedését, és ő lesz Nagy-Britannia első indiai származású miniszterelnöke.
 
A 42 éves egykori befektetési alapkezelő keménykezű, pragmatikus politikusként szerzett hírnevet, amikor pénzügyminiszterként az államkincstár kancellárja volt. Sunak mellett az egyik legnagyobb érv az volt, hogy pénzügyminiszterként szerzett hírneve képes lehet stabilizálni a piacokat. Jelöltségének hivatalos bejelentésekor Sunak ígéretet tett arra, hogy rendbe hozza a gazdaságot, egyesíti a Konzervatív Pártot, és eredményeket hoz Egyesült Királyság számára.
 
Sunaknak vannak ugyanakkor kritikusai is, egyesek szerint a volt pénzügyminiszter túl gazdag ahhoz, hogy megszólíthassa a munkásosztályt. Sunak a becslések szerint az alsóház leggazdagabb tagja. A politikus felesége, Akshata Murty egy indiai milliárdos üzletember lánya.
 
Erre a kritikára válaszul Sunak úgy érvelt, hogy vagyonának növekedése a Konzervatív Párt meritokratikus értékeit testesíti meg. Nagyszülei eredetileg Indiából származnak, és az 1960-as években vándoroltak ki. Édesanyja gyógyszertárat vezetett Dél-Angliában, édesapja pedig orvos volt. Ő maga már egy elit brit magániskolába járt, majd a Stanford Egyetemen diplomázott, itt ismerte meg Akshata Murtyt.
 
Dolgozott a Goldman Sachsnak, majd a politikába került, és gyorsan tört fel Konzervatív Párton belül, ahol segítette egyre népszerűbbé válását a Brexit támogatása is. 2020-ban lett pénzügyminiszter Boris Johnson kormányában, később viszont lemondott, mondván: a gazdaságról eltérő nézeteik vannak. A távozás további lemondások lavináját indította el, ami végül Johnsont kiszorította a hatalomból. Éppen emiatt viszont sok tory árulónak tartja, hiszen végül is ő buktatta meg Johnsont.
 
Forrás és kép: hirado.hu


next 5

A mi világunk

Hírek