Hírek / Egyéb/Archív

Kiválasztották a Hold-misszió űrhajósait

2023. április 12. 08:00 Egyéb/Archív | Szerző: Fazekas Gábor

Három amerikai és egy kanadai fogja megkerülni a Holdat, 50 év után először. Az utazás várhatóan 10 napig tart majd.
 
A NASA nyilvánosságra hozta kik lesznek az öt évtized óta első legénységgel végrehajtott Hold-misszió űrhajósai, így a kvartett megkezdheti a felkészülést az Artemis II küldetésre, amely 2024 novemberében fog felszállni. Az űrhajósok Reid Wiseman, Victor Glover és Christina Koch a NASA-tól, valamint Jeremy Hansen lesz a Kanadai Űrügynökségtől. Szupertapasztalt emberekről van szó, mindannyian rengeteg repült órával és űrhajót sem most először látnak. A hölgy, a 44 éves Koch hat űrséta veteránja. Ő tartja a leghosszabb női egyéni űrrepülés rekordját, összesen 328 napot töltött az űrben. Villamosmérnökként végzett és egy évet töltött a Déli-sarkon is.
 
A küldetés parancsnoka Wiseman lesz, egy 47 éves haditengerészeti pilóta és tesztpilóta, akit először 2009-ben választottak ki a NASA űrhajósának. 2014-ben 165 napot töltött a Nemzetközi Űrállomáson. Hansen szintén vadászpilóta, ő az egyike a mindössze négy aktív kanadai űrhajósnak, és az első kanadai lesz, aki a mélyűrbe utazik. Glover 46 éves, szintén tengerészeti pilóta és közel hat hónapot töltött a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén. Glover is elvégezte az amerikai légierő tesztpilóta-képzését, összességében 3000 repült órát jegyzett több mint 40 repülőgépen, több mint 400 hordozóra történő leszállást és 24 harci bevetést hajtott végre. 2020 novemberétől kezdve hat hónapot volt a Nemzetközi Űrállomás fedélzetén.
Az Artemis II küldetés az Artemis I-re épül, mely egy személyzet nélküli tesztküldetés volt. Ennek keretében a NASA Orion kapszulája másfél millió kilométert tett meg miközben többször találkozott a Holddal. Az űrügynökség sikeresnek ítélte a decemberben befejezett küldetést és jelenleg is dolgozik az összegyűjtött adatok áttekintésén. Ha minden a tervek szerint halad, az Artemis II 2024 novembere körül fog felszállni. A legénység tagjai az Orion űrhajóba szíjazva, a NASA által kifejlesztett SLS (Space Launch System) rakétával indulnak majd a NASA floridai Kennedy Űrközpontjából. Az utazás várhatóan körülbelül 10 napig tart majd, és a legénység a Holdon túlra jut, potenciálisan messzebbre, mint amennyit ember valaha is megtett, bár a pontos távolságot még nem határozták meg.
 
A Hold megkerülése után az űrszonda visszatér a Földre, hogy a Csendes-óceánban landoljon. Az Artemis II előkészíti az utat az Artemis III küldetés előtt, amely még ebben az évtizedben megvalósul, és amely a NASA ígérete szerint az első nőt és színesbőrű embert juttatja a Hold felszínére. Ez lesz egyben az első alkalom, hogy az Apollo-program 1972-es befejezése óta ember landol a Holdon. Az Artemis III küldetés várhatóan még ebben az évtizedben elindul. A misszióhoz szükséges technológia nagy része azonban még fejlesztés alatt áll, beleértve a Holdon való járáshoz szükséges űrruhákat és az űrhajósokat a Hold felszínére szállító holdraszállót. A NASA 2025-re tervezi az Artemis III indítását, bár az űrkutatási hivatal főfelügyelője már közölte, hogy a késések miatt a küldetés valószínűleg 2026-ra vagy későbbre tolódik.
 
Az űrügynökség már több mint egy évtizede törekszik arra, hogy embereket juttasson vissza a Holdra. Az Artemis-programot úgy tervezték, hogy előkészítse az utat egy állandó holdi előőrs létrehozásához, lehetővé téve az űrhajósok számára, hogy hosszú távon éljenek és dolgozzanak az űrben, miközben a NASA és partnerei feltérképezik az első ember Marsra küldéséhez vezető utat.
 
Forrás és kép: sg.hu


next 5

A mi világunk

Hírek