2023. február 11. 07:00 Közélet | Szerző: Fazekas Gábor
A tavaszi munkák előtt is, nincs más dolgunk a kerttel, mint megtervezni a következő évet, és előkészülni a kora tavaszi munkálatokra. Jó időszak ez arra is, hogy végig gondoljuk, milyen feleslegessé vált anyagok, hulladékok halmozódtak fel a ház körül, amit a kertben újra felhasználhatunk. Ötletadónak az üres pillepalackok és egyéb műanyag flakonok hasznosításának tíz lehetséges módját szeretném megosztani veletek - írja Sipos Jószef. Számomra is nagyon fontos a környezettudatos gazdálkodás, a környezetünk káros terhelésének csökkentése - tette hozzá.
Vágjuk le egy műanyag palack alját, majd fúrjunk lyukakat a palack kupakjába vagy nyakába. Ássuk a palackot fejjel lefelé a növény közelébe úgy, hogy a lyukak körülbelül 10 cm-rel a felszín alatt legyenek. Most már csak annyit kell tenni, hogy sorra feltöltjük vízzel a növények mellé helyezett palackokat, máris indul az öntözés. Különösen szívesen használom ezt a módszert az olyan víz- és melegigényes növényeknél, mint a paradicsom, a paprika vagy a tök, amelyek szeretik gyökereiknél az egyenletes nedvességet. Lassíthatjuk a víz lefolyásának sebességét, ha nem fúrunk lyukakat a palackba, hanem eltávolítjuk a kupakot, és egy szorosan illeszkedő szivacsdarabot tömködünk a palack nyakába.
Még egy rózsával felszerelt öntözőkannából is túl erős lehet a kiáramló vízsugár az éppen elvetett magoknak vagy a kényes palántáknak. Rajzszöggel szúrjunk egymástól egyenletes távolságra lyukakat egy palack kupakjába, és máris kész a palántáknak szánt kíméletes öntözőkanna.
Strapabíró műanyagból, például fogantyús mosószeres flakonból praktikus lapátot készíthetünk. Húzzunk egy-egy átlós vonalat a flakon mindkét oldalán az alja felől a fogantyú irányába. Kössük össze a vonalakat, majd e mentén vágjuk le a palack alsó részét úgy, hogy a vágásvonal legmagasabb része a fogantyútól kb. 3 cm-re legyen. Kezdhetjük is a lapátolást!
Egy palack aljától néhány centiméterre vágjunk akkora kör alakú nyílást, hogy a szedni kívánt gyümölcs kényelmesen beleférjen. Rögzítsük a palack nyakán átdugott bothoz vagy rúdhoz. Az eredmény egy nagyon egyszerű, de hatékony eszköz, amellyel leszedhetjük a magasan termett gyümölcsöket.
Átlátszó palackokból, de akár színes flakonokból is készíthetünk felakasztható növénytartókat. Vágjunk méretes nyílást a flakon oldalába, majd az alsó részbe fúrjunk vízelvezető lyukakat, s végül töltsük meg virágfölddel. Tetszés szerint vízszintesen vagy függőlegesen is elhelyezhetjük őket akár oszlophoz, kerítéshez, falhoz vagy rácshoz rögzítve – futónövényekkel különösen látványos összeállításokat alkothatunk belőlük.
A nagy nedvességigényű növények meghálálják a folyamatos vízutánpótlást. Egy méretes palacknak vágjuk le a felső egyharmadát, majd fúrjunk lyukat a kupakjába. Egy régi pólóból vagy zokniból vágjunk pamutszövetcsíkot, kössünk csomót az egyik végére, a másik végét pedig vezessük át a kupakba fúrt lyukon. A palack felső részét töltsük meg virágfölddel, és ültessünk bele növényt. Az alsó tartályt töltsük fel vízzel, majd a növénnyel beültetett felső részt kupakkal lefelé helyezzük bele a palack alsó felébe úgy, hogy a szövetcsík egészen az aljáig érjen. A szövet felszívja a vizet, és a növényeket állandóan nedvesen tartja.
Műanyag palackokból palántázótálcákat is készíthetünk. Használjuk a palackok 3-4 cm magasságúra vágott alját; vagy vágjuk fel őket függőlegesen – így két nagyobb, sekély tálcát kapunk. Ne felejtsünk el vízelvezető lyukakat fúrni, mielőtt megtöltenénk földdel.
A más projektekből megmaradt palackdarabkákból többször használható növénycímkék készíthetők. Vágjuk keskeny csíkokra, írjuk rá filctollal a növények nevét, majd amikor már nincs rájuk szükség, töröljük le a tintát, így legközelebb is felhasználhatjuk őket.
Cikk megosztása