Hírek / Sport

Kozák Luca idei legjobbjával VB-elődöntős 100 gáton

2023. augusztus 23. 07:15 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

Kozák Luca továbbjutott, Kerekes Gréta és Tóth Anna kiesett 100 méter gáton kedden a budapesti atlétikai világbajnokságon.

A férfi kalapácsvetés mellett ez a szám volt az, amelyben a maximális számú három magyar versenyző indult. Közülük Kerekes Gréta mutatkozott be elsőként, aki az első futamban kapott helyet. Az öt előfutamból az első négy helyezettek mellett a további négy legjobb idő tulajdonosa folytathatja szereplését a szerdai elődöntőben. A 2019-es Európa Játékokon harmadik Kerekes idén érte el 12.92 másodperces egyéni csúcsát, amely azonban a leggyengébb volt futamában. A debreceni sprinternek egy vetélytársát sikerült megelőznie, 13.09-cel hetedikként ért célba, így kiesett.

Kerekes Gréta az előfutam után az M4 Sportnak elmondta, nincs szégyenkezni valója az ideje miatt, de tud ennél jobbat, a rendkívül nehéz évek után már az is csoda, hogy elindulhatott a vb-n.  „Nem egy olyan idő, amit szégyellni kell, de aki ismer, tudja, hogy ennél jobbat tudok, stabilabban hoztam a tizenhármon belüli időt. Megvan az oka, hogy ez miért sikerült így, ezt én és az edzőm is tudja. Itt semmi kifogás nincs, úgy jöttem ide, hogy felszabadulttan fussak, élvezzem, mert nagyon kemény három év van mögöttem. Csoda, hogy itt lehettem” – mondta.

Kerekes után következett az Eb-ezüstérmes Kozák Luca, aki egyértelműen a továbbjutás reményében állt rajthoz. Futamában kapott helyet a dohai világbajnok amerikai Nia Ali és a lengyel Pia Skrzyszowska, aki tavaly Kozák előtt szerezte meg Münchenben az Eb-aranyat. A két esélyes, valamint Kozák és a dél-afrikai Marione Fourie féltávtól ellépett a többiektől, innentől nem volt kérdés, hogy ők jutnak tovább helyezéssel. Kozák negyedikként 12.71 mp-cel, idei legjobbjával biztosította helyét az elődöntőben. Mindössze két századdal maradt el országos csúcsától és a 15. helyen került a 24 közé.

Kozák Luca elégedetten nyilatkozott, ezt várta magától az előfutamban. „Az volt a célom, hogy automatikusan tovább jussak. Tudtam, nagyon kemény lesz a mezőny. Lazán, könnyedén, erőlködés nélkül szerettem volna futni, örülök neki, hogy ennyi lett. Az idei legjobbomat futottam két századdal vagyok elmaradva az egyéni csúcsomtól. Holnap nagyon nagyot kell futni” – értékelt.

Az U20-as vb-n és az idei U23-as Eb-n egyformán bronzérmes Tóth Anna számára a megmérettetés volt a cél az elit vb-mezőnyben. A 19 éves tehetség nem kapta el a legjobban a rajtot, de a táv felétől jól jött fel, és három ellenfelét is maga mögé utasította, 12.95 mp-es idejével pedig mehetett a Q szobába, ahol az idővel továbbjutásra esélyesek várakoznak. A következő futamban azonban eldőlt, hogy búcsúzott.

Tóth Anna az M4 Sportnak elárulta, nagyon izgult, de motivációt nyert a világbajnokságon. „Nagyon izgultam, de tudtam, ha nem itt, akkor hol máshol futnék 13 másodpercen belül. A közönség, a szurkolók… láttam egy-két ismerős arcot és annyira fel tudtak dobni, az volt bennem, itt a szívemet, lelkemet bele akarom tenni ebbe a futásba. Szerintem sikerült” – mondta.

Az előfutamban Kendra Harrison volt a leggyorsabb, az olimpiai ezüstérmes amerikai 12.24 mp-cel minden idők negyedik legjobb eredményét érte el. Biztosan, 12.48-cal nyerte futamát Tobi Amusan is. A nigériai világcsúcstartó (12.12) vb-indulása sokáig kérdéses volt, mivel három doppingellenőrzést is kihagyott, de végül felmentették.

Huller Dániel és Vindics Balázs kiesett 800 méteren.

A tavalyi müncheni Eb-n elődöntős Huller Dániel az előfutamban bátran bekezdett, az élmezőnyben helyezkedett, sőt az első kör végén a második helyen futott. Ezt a pozícióját még fél körön át tartotta, de a célegyenesre fordulva sorra mentek el mellette a többiek. A húszéves futó már nehezebben mozgott, végül 1:47.41 perccel hetedikként ért célba. A hét futamból az első három helyezettek mellett további három hely volt kiadó idővel.

Huller a futam után az M4 Sportnak elmondta, nagyon elfáradt a végére, talán túlhajtotta magát és az utolsó 100 méterre elfogyott az ereje. „Most csak ennyi volt benne, a végére elfáradtam. Lehet, hogy beleestünk egy nagy hibába, hogy túlhajtottuk magunkat, én nagyon jót akartam, de ma ennyi volt. Sikerült megvalósítani a taktikát, de az látszik, hogy még az utolsó 100 méter hiányzik, ezen dolgozni kell” – mondta.

Vindics Balázs, aki idén futotta 1:45.91 perces legjobbját, a hetedik, azaz utolsó futamban indult, így pontosan tudhatta, milyen idő kell a továbbjutáshoz. Az idei fedett Eb-n elődöntős esetében ez azt jelentette, hogy meg kell javítania egyéni csúcsát. A mezőny alaposan bekezdett, az újpesti atléta a hatos élboly mögött futott. Az első kör végén egyre jobban befogta őket, majd 600 méternél előrejött egészen a harmadik helyig. Ez azonban korainak bizonyult, a hajrában nem tudta tartani pozícióját, végül ötödik lett 1:47.18 perccel.

Vindics elárulta, kiesett a ritmusból. „Próbáltam minél előrébb végezni, megpróbáltam egészen előre menni, de elég gyors volt és elfáradtam. Ritmust vesztettem, de ilyen a futás” – mondta.

Vindics a 35., Huller a 36. helyen végzett a 61 fős mezőnyben.

Forrás és kép: M4Sport