Hírek / Közélet

Májusi telepítési körkép a HECSMSZ-nél

2023. június 10. 08:00 Közélet | Szerző: Fazekas Gábor

A háromnyaras pontyok mellett májusban menyhal, csapósügér és fogassüllő is érkezett a vármegyei vizekbe. A Horgász Egyesületek Csongrád Megyei Szövetsége következő összesítést tette közé honlapján
 
A horgászati szokásoknak megfelelően a Csongrád-Csanád vármegyei vizekbe is elsődlegesen ponty, annak is háromnyaras, fogható méretű változata kerül legnagyobb mennyiségben telepítésre. A telepítések tervezésénél több szempontot is figyelembe kell venni; idén például a kora tavaszi időszak magas tiszai vízállása, vagy az esőzések miatt kialakult útviszonyok okoztak telepítési nehézségeket. A tiszai vízállás, illetve a földutak járhatatlansága miatt a Körtvélyesi-holtágba csak április végén tudtunk telepíteni. 2023. április 26-án összesen 3674 kg pikkelyes ponty érkezett vármegyénkben, Körtvélyes mellett a Maty-ér és a Salakos horgászvizekbe végeztünk pontytelepítést.
 
Az április 26-i telepítések megosztása:
 
Körtvélyesi-holtág: 2444 kg
Maty-ér: 615 kg
Salakos: 615 kg
 
2023. május 3.-án érkezett a következő pontyszállítmány, ezúttal 3 helyszínre 3780 kg összsúlyban. Az Atkai-holtág mellett, az Algyői főcsatornába és a Gyálai-holtág vizekbe végeztünk pontytelepítést. Az eddigiektől eltérően a csatorna horgászlétszám növekedéséhez igazodva az őszi telepítési mennyiség kihelyezése történt meg, egyben a járható földutak adta lehetőséget kihasználva a Gyálai-holtág Sárgás-Görbe szakaszaiba végeztünk pontytelepítést.  
 
A május 3-i telepítések megosztása:
 
Atkai-holtág: 1902 kg
Gyálai-holtág, Sárgás-Görbe: 1238 kg
Algyői főcsatorna: 640 kg
 
Június másodikán, szintén a megnövekedett horgászlétszám igényeire válaszul időközi pontytelepítést végeztünk a Salakoson, ezúttal vegyesen pikkelyes és tükrös pontyok érkeztek 500 kg mennyiségben.
 
A márciusi telepítésekkel együtt háromnyaras pontyból ez idáig valamivel több mint 16 tonna mennyiség került a megyei vizekbe, amely megalapozza a fogható méretű állományt, az egy és kétnyaras korosztályú halak telepítésével együtt pedig már a jövőbeni fogásokra is garanciát ad.

Menyhalivadék telepítés

A halgazdálkodási tervünkben opcionálisan telepíthető halfajok beszerzésének lehetőségeit is folyamatosan kutatjuk, tesszük ezt azért, hogy például a folyóinkban egykor szép számmal élő menyhal is újra értékelhető mennyiségben jelentkezzen a téli horgászatok viszontagságait vállaló horgászok zsákmányában. Az idei évben május 5-én érkezett menyhalivadék, amelyeket a Maros és a Tisza folyókba helyeztünk ki, összesen 15 000 db mennyiségben. Reményeink szerint a rendszeres állománypótlás is hozzájárul, hogy ne csak esetleges zsákmányként jelentkezzen ez a különleges tőkehalféle a horgokon.
 
A május 5-i menyhaltelepítések megoszlása:
 
Maros-folyó Makó: 5.000 db
Tisza-folyó Mindszent: 10.000 db

Süllő és sügértelepítések

Magyarországon és így vármegyénkben is egyre nagyobb igény mutatkozik a horgászok részéről a változatos halfogási lehetőségek iránt, így Szövetségünk is egyre nagyobb hangsúlyt fektet mind az egyéb halak, mind a ragadozó halak telepítésére.
 
Az egészséges békés hal és ragadozó hal arány fenntartása ökológiai szempontból is hasznos, ezért is, illetve a növekvő számú pergető horgászok irányából érkező igényekre is reagálva igyekszünk a ragadozó halak állományát növelni.
 
A halászati-halgazdálkodási ágazat jelen pillanatban az előnevelt ivadékot tudja megfelelő áron és mennyiségben biztosítani a horgász szervezeteknek, így telepítési terveinket is ehhez kell igazítanunk. Természetesen az időszakosan piacra kerülő méretesebb ragadozók beszerzését is fontosnak tartjuk, ám sem a megvásárolható mennyiség, sem a rendkívül magas (4500-5000 Ft/kg) beszerzési ár nem teszi lehetővé a 2-3 nyaras korosztály mennyiségi telepítését.
 
Május végén, június elején sügér és süllőivadék telepítését végeztük a HECSMSZ kezelésében lévő vizeken, illetve tagegyesületeink igényeit kiszolgálva 7 horgászegyesület számára szállítottunk ki mindösszesen 47 000 db süllőivadékot.
 
Csapósügér telepítés történt május 26.-án:
 
Gyálai Holt-Tisza: 5.000 db
Maty-éri víztározó: 5.000 db
Atkai Holt-Tisza: 10.000 db
 
Süllőtelepítés történt május 29., 30.-án az egyesületi vizekbe:

Egyesületi kihelyezések

halfaj

korosztály

fogassüllő

előnevelt ivadék

Vízkezelő

Vízterület

mennyiség
(db)

Szegedi HOHE

 Medencés kikötő,
Holt-Maros, Sándorfalvi tó
16 500

Szentesi Gerecz SHE

Kurca-főcsatorna, Gerecz tó

10 500

Mártélyi HE

Mártélyi
Holt-Tisza

8 000

Csongrádi SHE

Aranyszigeti és György vizek

6 000

Csanyteleki HE

Meggyes-tó, Dong-ér

2 000

Maros Ponty HE

Deszki tavak

2 000

Tiszaszigeti HE

Puszta tó,
Gödör tó

2 000
 

 

Előzetes ígéretek szerint majd 100.000 db süllőivadékra számítottunk még, ám sajnos mindössze 8000 db érkezett, amelyek végül az Atkai-holtágba leltek új otthonra. Bizakodásra ad azonban okot, hogy a tavaszi időszakban az idei évben már összesen 80 süllőfészek kihelyezése történt az arra alkalmas vízterületeken és ezen fészkek nagy részén érdemi mennyiségű ikrát találtunk.
 
A fogassüllő növekedése függ az élőhelyétől, a táplálékától és a vízhőmérséklettől. Általában 10-15 évig él, és 10-15 centiméteresre nő meg az első évben. A második éves süllő 15-25 cm-es és kedvező táplálékviszonyok között a harmadik évben válik ivaréretté és éri a 25-40 cm-es méretet.
Arra kérjük a horgászokat, hogy óvják, vigyázzák a növekedő állományt, hogy ragadozó halakban is bővebb vizeken horgászhassunk a jövőben!
 
Forrás és kép: HECSMSZ


next 5

A mi világunk

Hírek