Másodszorra legyőzte Hollandiát a VB-re készülő női kéziválogatott

2023. november 27. 06:45 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

A szerdán rajtoló olimpiai kvalifikációs világbajnokságra készülő magyar női kézilabda-válogatott a szombati kétgólos vereség után vasárnap ugyanilyen arányban nyert Hollandia ellen Almelóban.

női felkészülési mérkőzés:
Hollandia–Magyarország 32–34 (16–19)
a magyar gólszerzők: Győri-Lukács Viktória, Juhász Gréta, Pásztor Noémi 5-5, Kuczora Csenge 4, Debreczeni-Klivinyi Kinga, Márton Gréta 3-3, Füzi-Tóvizi Petra, Papp Nikoletta, Vámos Petra, Simon Petra 2-2, Töpfner Alexandra 1
lövések/gólok: 47/32, illetve 49/34
gólok hétméteresből: 2/2, illetve 2/2
kiállítások: 6, illetve 4 perc

Egy nappal korábban Rotterdamban találkozott a két fél, akkor a holland együttes 25–23-ra kerekedett a magyar csapat fölé, amelyből a szombaton pályára lépők közül Albek Anna és a kiválóan védő Böde-Bíró Blanka kapott pihenőt, miképp ezúttal sem volt bevethető Klujber Katrin.

A nemzeti csapat kapujában a Rotterdamban pihenő Szemerey Zsófia kezdett a skandináviai vb előtti utolsó felkészülési találkozón, amelyre közel telt házat jelentő mintegy ezer néző volt kíváncsi. Ezúttal a negyedik percben esett az első magyar gól, Pásztor Noémi és Győri-Lukács Viktória vezérletével az olykor még felbukkanó pontatlanságok ellenére sikerült tartani a lépést a vendéglátókkal, akik két találatnál jobban nem tudtak ellépni. Sőt, a 16. perc elején – a hétvége során először – 9–8-nál vezetést szerzett a magyar válogatott, ki is kérték idejüket a hollandok. Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány együttesének játéka sokkal folyamatosabb volt az előző estinél, húsz perc után 13–10 volt az állás. Az első félidő hajrájában emberhátrányban lehozott kapussal is tartotta előnyét a vendég együttes, Szemerey ziccert védett, így háromgólos előnnyel vonulhatott pihenőre a válogatott, amely védekezésben kissé halványabban teljesített, mint az első találkozón, támadásban viszont sokkal összeszedettebben játszott.

A második játékrész gyors gólváltásokkal és szokatlanul korai holland időkéréssel indult, a magasabb sebességi fokozatba kapcsoló, kapust cserélő – érkezett a győri Rinka Duijndam – és rövid időre nyitott védekezésre váltó hazaiak a 43. percben emberhátrányban egyenlítettek (25–25), majd a vezetést is visszavették. A belső posztokon fáradni látszók helyére friss erőket küldött pályára a magyar szövetségi kapitány, ebben a periódusban egyik fél sem tudott két gólra ellépni, a záró öt percnek így döntetlennel vágtak neki a csapatok (31–31). Másfél perccel a dudaszó előtt kétgólos előnyre tett szert a magyar válogatott, amely a végjátékban remekül megújulva megnyerte a találkozót.

Golovin Vlagyimir szövetségi kapitány a mérkőzés után az M4 Sportnak elmondta, a csapatból többen is megfázásos betegséggel küszködnek, Albek Anna is elkapta, ezért hagyta ki a vasárnapi meccset. „Van, akinek most kezdődik, van, aki már jön ki belőle, ráadásul elég hideg van a szállodai szobákban, ez sem segít a helyzeten.”

A mérkőzésről azt mondta, amíg szombaton a védekezésre fektették a hangsúlyt, vasárnap a támadójátékon akartak javítani, ez pedig sikerült is, főleg az első félidőben játszott nagyon kevés hibával és eladott labdával a csapat. „Aztán amikor elfáradtunk, a végjátékban volt néhány hiba, kimaradtak a helyzetek, át is vették a vezetést a hollandok, de nagyon fontos, hogy mindig akad valaki, aki átlendíti a csapatot a nehéz pillanatokon, ezúttal Juhász Grétának sikerült nagyon fontos gólokat lőni és gólpasszokat adni, ez biztató a jövőre.”

Úgy fogalmazott: az első mérkőzés előtt főleg a védekezésre koncentráltak és valamivel kevesebbet foglalkoztak a támadójátékkal, most erre is fókuszáltak, a játékosok pedig végrehajtották a taktikát, amit a szakmai stáb kért tőlük.

A meccs emberének választott Juhász Gréta az M1-nek elárulta, korábban sem juniorként, sem az utánpótlás-korosztályban sem történt olyan, hogy ő legyen a mérkőzés legjobbja, ezért nagyon örül a címnek. „Meglepődtem, igazából csak megpróbáltam kihozni magamból a maximumot, úgy érzem, hogy sikerült is és hozzá tudtam tenni a csapat győzelméhez.”

A Kisvárda balátlövője hozzátette, Golovin Vlagyimir azt kérte tőle ezúttal is, hogy bátran támadjon és próbálja kihozni magából azt, amire képes. A szombati mérkőzéshez képest szerinte az volt a legnagyobb különbség, hogy a csapat összeszedettebb volt és jó úton jár az összeszokottság felé.

A világbajnokságot izgatottan és motiváltan várja, ezt érzi az egész csapaton is, amellyel a legjobb nyolc közé szeretne kerülni a vb-n.

A szintén ötgólos Győri-Lukács Viktória szerint az volt a győzelem kulcsa, hogy a szombati mérkőzésről sikerült átmenteni a jó védekezést, de jóval kevesebb hibával tudtak játszani. Elárulta, a szövetségi kapitány azt kérte a játékosoktól a meccs előtt, hogy kommunikáljanak egymással és kevesebb legyen a technikai hiba. „Meg tudtuk csinálni, ennek nagyon örüök, és nagyon bizakodó vagyok.”

A Győr szélsője kiváló formában van, százszázalékos hatékonysággal zárta a hollandok elleni két mérkőzést, nyolc lövéséből nyolc gól született. A vasárnapi győzelem szerinte azért is volt fontos, mert szüksége volt a csapatnak egy erős ellenféllel szembeni sikerélményre. „Nagyon kellett már a csapatnak, hogy el tudjuk hinni, hogy igenis meg tudunk verni jó csapatokat is, hiszen ez a holland válogatott egy nagyon jó csapat. Remélem, hogy ez erőt fog adni nekünk és ebből fogunk tudni építkezni. Összeállt a védekezésünk, nagyon jó kapusaink vannak mögöttünk, akik nagyon sokat tudnak segíteni. Ha ezt meg tudjuk tartani és a gyors játékot még bele tudjuk venni a kézilabdánkba, akkor jók lehetünk” – tette hozzá.

A találkozó legeredményesebbje Dione Housheer lett hét találattal, a ferencvárosi Angela Malestein öt, a Debrecent erősítő Tamara Haggerty egy gólt szerzett, Duijndam öt lövést hárított. Magyar részről Győri-Lukács, Juhász és Pásztor volt ötször eredményes, Szemerey tíz védéssel zárt.

A magyar válogatott a világbajnokságon Helsingborgban csütörtökön Paraguayjal, jövő szombaton Kamerunnal, két nappal később pedig Montenegróval találkozik a csoportkörben. Az első három helyezett jut a középdöntőbe, ahol a Svédország, Horvátország, Kína, Szenegál kvartett három továbbjutójával találkozhatnak a magyarok Göteborgban. Onnan az első két csapat kerül a negyeddöntőbe.

A vb-aranyérmes kijut a jövő nyári párizsi olimpiára (francia siker esetén döntőbeli ellenfele kvalifikál), a következő hat válogatott pedig – amelynek nincs selejtezős helye vagy kvótája – részt vehet az áprilisi selejtezőtornák egyikén.

Forrás és kép: M4Sport