Hosszú várakozás után első alkalommal hangzott el olyan ígéret, amely belátható közelségbe hozza a keresztény Európa örökségének egyik ikonikus építménye, a 2019-es tűzvészben súlyos károkat szenvedett Notre-Dame-székesegyház rekonstrukcióját. Nagy vitát váltott ki a templombelső felújítása, a munkáért öt francia építész-jelölt verseng.
Nagy feltűnést keltett Emmanuel Macron francia köztársasági elnök napokban tett bejelentése, mely akkor hangzott el, amikor a hivatalos párizsi látogatásra meghívott japán miniszterelnök, Fumio Kishida méltatta a Notre-Dame-székesegyház előrehaladott állapotban levő felújítását.
A francia államfő az építkezés egyik legmagasabb pontján, az egyik rekonstruálás alatt álló apszis 26 méter magas állványzatának tetején adott nyilatkozatában a székesegyház rekonstrukciójáról kijelentette: „Elérhető közelségbe kell hozni a felújítást, nem mondhatjuk tovább azt, hogy még 10–15 évbe telik!”
A Le Figaro információi szerint a székesegyházat 2024 decemberében, valószínűleg 8-án, a Szeplőtelen Fogantatás ünnepén nyitják meg újra közösségi és liturgikus célokra, így a szentmisék megtartása is e naptól válna lehetővé.
Ezt követően az épület külsején még folytatódnak a felújítási munkálatok. Jean-Louis Georgelin tábornok, a Notre-Dame helyreállításáért felelős állami hatóság elnöke szintén a Le Figarónak nyilatkozva kifejtette: a tűzkárok helyreállítása 550 millió euróba fog kerülni, 150 milliót már elköltöttek az épület biztosítására. A 340 ezer francia és külföldi adományozótól mintegy 852 millió euró gyűlt össze.
A tábornok már tavaly decemberben bejelentette, hogy „jelentős előrelépések” történtek a munkálatokban: az északi kereszthajó kőboltozatának rekonstrukciója, nagyméretű fa boltívek felszerelése, amelyek lehetővé teszik a kőboltozatok rekonstrukcióját, a belső tisztítás befejezése, valamint a kápolnák festett díszeinek tisztításának folytatása. A torony felújításához szükséges állványzatot is 2023 áprilisára kell felállítani.
Teljesen megújul a templombelső, így többek között a keresztelő medence és az oltár is. A La Vie című francia katolikus lap hozzáteszi: 2019. április 15-én éjjelén a tűzvészt követő kőomlás következtében a főoltár megsérült, de nem semmisült meg.
A korszak korábbi emblematikus főoltárát, amelynek kialakítása tükrözte Jean-Marie Lustiger bíboros, Párizs korábbi érseke lelkesedését a kortárs művészet iránt, mégsem újítják meg, helyette a jelenlegi érsek által 2023. január 6-án elfogadott pályázatok alapján öt művész egyike tervezheti meg az új templombelsőt. Idén nyáron születik döntés, hogy az öt alkotó közül – Nicolas Alquin, Guillaume Bardet, Pascal Convert, Laurent Grasso vagy Constance Guisset – ki . Nevüket január 3-án hozta nyilvánosságra az egyházmegye, amely 2022 októberében pályázatot írt ki. Közülük kerül ki az a a művész, akinek a feladata lesz a székesegyház teljes bútorzatának, belső szerkezetének megújítása, beleértve a tabernákulumot és a püspöki széket.
Laurent Ulrich, aki 2022 áprilisában vette át az egyházmegye vezetését, kicsit szélesebb körben konzultál, mint elődje. Ez egyfajta óvatosságot mutat ebben a rendkívül érzékeny kérdésben. A projekt ugyanis vitát váltott ki a médiában, egyesek túl innovatívnak ítélték, vagy megkérdőjelezték a konzultáció hiányát.
A régi elrendezéstől és a hagyományos használattól eltérően például a keresztelőmedencét a templomhajó közepén, az épület bejáratánál kell majd elhelyezni. A döntést az érsek hozza meg a kulturális minisztériummal együtt – mondta Olivier Ribadeau-Dumas, a székesegyház rektora. Ulrich püspöknek mindazonáltal véleményezésre be kell nyújtania választását a Kulturális Minisztériumhoz tartozó Nemzeti Örökségvédelmi és Építészeti Bizottságnak is. Az érsek pedig 2023 nyarán fogja bejelenteni a kiválasztott jelöltet – közölte a párizsi egyházmegye.
Arról, hogy a kiválasztott alkotók mindannyian franciák, Ribadeau-Dumas elmondta: a pályázat nyitott volt a nemzetközi közösség számára, ám azon csak kevés külföldi művész indult. Ráadásul nincsenek liturgikus templombelsőkkel foglalkozó szakemberek – szögezi le a katolikus hetilap.
Forrás és kép: hirado.hu