Hírek / Közélet

Németországban leállították az utolsó atomreaktorokat is

2023. április 17. 06:45 Közélet | Szerző: Fazekas Gábor

Szombaton éjfélkor Németországban leállították az utolsó három, még működő atomerőművet. Az országban ezzel hatvan év után véget ért az atomenergia-termelés. Az intézkedést vegyesen fogadták Németország-szerte. A nagy ipari energiafelhasználók képviseleti szervezete szerint energiaellátási hiányra kell számítani.
 
Jelképesen kihúzták a csatlakozót az atomerőműből és bedugták egy napenergiával működő panelbe – Németország-szerte ünnepeltek a környezetvédők, hogy teljesült több évtizedes álmuk: az országban nincs többé működő atomerőmű.
 
„Nagyon nagy nap a mai, az utolsó három atomreaktort is lekapcsoltattuk. A sikerhez a legnagyobb lökést a 2011-ben történt fukusimai nukleáris katasztrófa adta, de hozzájárult ehhez az évtizedes harcunk is” – mondta büszkén egy környezetvédő aktivista.
 
Szombaton éjfélkor a három utolsó atomerőmű leállításával véget ér az atomenergia-termelés bő hatvanéves korszaka Németországban. Végleg lekapcsolták az áramellátó hálózatról a bajorországi Isar 2, az alsó-szászországi Emsland és a baden-württembergi Neckarwestheim 2 erőművet. Berlinben a Brandenburgi kapunál egy óriási feldöntött dinoszaurusz jelképezte a bezárt atomerőműveket, azaz a nukleáris energia feletti győzelmet.
 
Az egyik aktivista kivont karddal ünnepelt. A férfi azt mondta, 40 éve küzd az atomenergia ellen. Nehézvizes reaktorok, gyorstenyésztő reaktorok, magas hőmérsékletű reaktorok, sok könnyűvizes reaktor, amelyek most mind kikerülnek a hálózatból. „Ez egy jó nap Németország számára, és jó nap a klímavédelem szempontjából is” – mondta a környezetvédő.
 
Németországban azonban nem fogadta mindenki ilyen lelkesen az utolsó atomerőművek bezárását.
 
Berlinben azok is hallatták a hangjukat, akik ellenzik és értelmetlennek tartják a döntést.
 
Egy demonstráló szerint a bezárás azt jelenti hogy az ország vissza fog térni a fosszilis energiahordozókhoz, a szénhez, ami pedig a levegőt szén-dioxiddal szennyezi.
 
Emslandban, ahol az egyik bezárt atomerőmű található, sem mindenki érti az intézkedés lényegét. „Érthetetlen döntés. Itt Németországban bezárjuk az atomerőművet, néhány kilométerrel arrébb Hollandiában pedig újat építenek. Ennyit Európáról” – panaszkodott egy férfi.
 
A teljes német energiaellátásban az atomenergia egyébként nem játszik jelentős szerepet. Tavaly az energiatermelés 46 százaléka származott megújítható forrásból, 45 százaléka fosszilis forrásból, 6 százaléka atomenergiából, a maradék pedig egyéb forrásból. A német hálózati felügyelet szerint az atomerőművek leállítása nem veszélyezteti az ellátási biztonságot, mert egyéb forrásból elegendő áramtermelési kapacitás áll rendelkezésre a kieső atomenergia fedezésére.
 
A nagy ipari energiafelhasználók képviseleti szervezete szerint azonban energiaellátási hiányra kell számítani.
 
Úgy fogalmaztak, európai energiaimportra hagyatkozni rendkívül kockázatos dolog. Hozzátéve, minden egyes erőmű lekapcsolása a hálózatról árfelhajtó hatást fejt ki a piacon és veszélyezteti Németország vezető ipari szerepét.
 
Bajorország miniszterelnöke a berlini döntés felülvizsgálatát követeli az atomerőművek bezárásáról.
 
Markus Söder a Bild am Sonntag című lapnak azt nyilatkozta, Bajorország továbbra is működtetni akarja saját erőművét. Azt mondta, amíg tart az európai energiaválság, és amíg az ország át nem tér teljesen a megújuló energiára, minden energiaforrást használni kell. Bajorország felelősséget vállal döntéséért, hogy a tartományban található, szombat éjfélkor szintén lekapcsolt Isar 2-es atomreaktort hamarosan újraindítsák.
 
Forrás és kép: hirado.hu


next 5

A mi világunk

Hírek