Hírek / Egyéb/Archív

Címkék

#külföld #színes

Nyugdíjba vonul Magawa, a világhírű kambodzsai aknakereső patkány

2021. június 6. 07:30 Egyéb/Archív | Szerző: Fazekas Gábor

Nyugdíjba vonul a világ talán leghíresebb patkánya. Magawa eddig hivatásos bombakeresőként dolgozott Kambodzsában, ahol 225 ezer négyzetméternyi terület aknamentesítésében segített. Ötéves karrierje alatt több mint 100 robbanótestet szagolt ki, ezzel a legeredményesebb aknakereső volt: tavaly még kitüntetést is kapott munkájáért. Kambodzsában még mindig több millió akna lehet a földben: emberek ezreit mentette meg jó szaglásával a kisállat – hangzott el az M1 Híradójában.
 
Öt éven át, minden reggel munkába állt a kambodzsai aknamezőkön Magawa, az afrikai óriáspatkány. Naponta nagyjából egy teniszpályányi területet vizsgált át, centiről centire. Félóra alatt végzett is a feladattal, amelyet a fémdetektoros keresők 3-4 nap alatt tudtak volna elvégezni.
 
Az afrikai tasakospatkány elég kicsi és könnyű ahhoz, hogy ne indítsa be az aknákat, ha elsétál fölöttük. A rágcsáló érzékeny orra a fémhulladékot figyelmen kívül hagyva, a robbanóanyag egyik kémiai összetevőjét ismeri fel, és kaparászással jelez a vele dolgozó embereknek.
 
Pályafutása alatt Magawa 71 gyalogsági taposóaknát és számos egyéb, fel nem robbant lövedéket szagolt ki az ősi Angkorvat térségében.
Kambodzsában becslések szerint még mindig legalább hat millió taposóaknát rejt a föld. A gyilkos robbanótestek az elmúlt évtizedekben több, mint 65 ezer ember halálát okozták.
 
Egy helyi gazda is háláját fejezte ki az aknamentesítést végző szervezetnek, hogy rettegés nélkül művelheti földjét.
 
Az idén hétéves Magawa 2016-ben lépett szolgálatba, és most Kambodzsa hőseként vonulhat nyugdíjba. Odaadó munkájával tavaly ősszel az egyik brit jótékonysági szervezet rangos kitüntetését is kiérdemelte.
 
„Nekünk nagyon fontos, hogy ezzel a kitüntetéssel az aknamentesítési program is szélesebb körű figyelmet kap. A taposóaknák még mindig számos embernek okoznak szenvedést, nemcsak Kambodzsában. Reméljük, hogy megfelelő támogatással tíz éven belül sikerül ezt a problémát megoldanunk” –  mondta az állatokat kiképző  szervezet alapítója, Christophe Cox.
 
A belgiumi székhelyű nonprofit társaság az 1990-es években indította el programját. A taposóaknák és a tuberkulózis felismerésére tanítják meg a rágcsálókat, amelyek egy éves kiképzés után kezdhetik meg a szolgálatot.
 
Az elmúlt években számos afrikai térségben bevetették őket, így jelentős szerepük volt abban is, hogy 2015-ben Mozambikot aknamentes övezetté nyilváníthatták.
 
Munkájukra még sokáig szükség lesz, hiszen a földben rejtőző robbanótestek még mindig több, mint 60 millió ember életét fenyegetik, a világ 59 országában.
 
Forrás: hirado.hu
Kép: bbc.com

Címkék

#külföld #színes


next 5

A mi világunk

Hírek