Hírek / Sport

Pokoli helyzetbe hozta magát a kéziválogatott a vb-középdöntőre

2023. január 18. 07:00 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

Régen várt és a jelenlegi lebonyolításban talán soha nem látott lehetőség volt a magyar kézilabda-válogatott kezében a csoportzárás előtt a férfi kézilabda-vb-n. A Dél-Korea elleni papírformasiker és az Izland elleni, két nappal későbbi drámai győzelem azt jelentette, hogy az utolsó, portugálok elleni csoportmeccsen jószerivel még a középdöntő előtt biztosíthatta volna negyeddöntős tagságát, a hétfő esti súlyos vereség viszont visszájára fordította a szituációt: immár kisebb csoda kell a negyeddöntőbe jutáshoz.

Győzelem, de legalábbis döntetlen Portugália ellen; minimum három, de inkább négy vitt pont a középdöntőre; csoportelsőség. A középdöntőcsoport utolsó mérkőzésén játszik Svédországgal a magyar csapat, ahol aztán bármi előfordulhat.

Így festett hétfő estig a válogatott vb-negyeddöntőhöz, tehát a kitűzött célhoz vezető – kis képzavarral élve – nagyon is reális álomforgatókönyve.

Ehhez képest: katasztrofális játék és hétgólos vereség a portugáloktól; két vitt pont a középdöntőre; harmadik hely a csoportban; a svédek ellen kezdődik a második kör.

Elsőre is szembeöltő a különbség a két kimenetel között, kicsit közelebbről szemlélve pedig még bántóbb.

A hétfőn este kapott fájó pofon ugyanis azt jelenti, a magyarok hiába végeztek – a három csapat közti körbeverésnek köszönhetően – pontazonosságal Portugáliával és Izlanddal, jókora lesz a hátrányuk a következő szakaszban.

A II-es számú középdöntőben – amelyből az első kettő jut negyeddöntőbe – a C csoport első három helyezettjével, Svédországgal, Brazíliával és a Zöld-foki Köztársasággal egészül ki az egyaránt két pontról induló portugál, izlandi, magyar hármas.

Az ellenfelek erejét elnézve a trió tagjai joggal számolhatnak két győzelemmel és egy vereséggel a következő három meccsükön. Brazília és a Zöld-foki Köztársaság legyőzése papíron egyiküknek sem okozhat gondot, mint ahogyan egy Svédország elleni vereség is abszolút kalkulálható mind számára.

És ekkor lesz igazán nagy jelentősége az utolsó csoportmeccsen elszenvedett vereségnek.

A fenti esélylatolgatást alapul véve ugyanis a középdöntő végére hat-hat pont áll majd e három csapat neve mellett, csakhogy az egymás közti minitabellán a magyar csapat a harmadik helyre szorul a Portugália elleni zakó miatt, azaz marad a középdöntőbeli 4. hely, a folytatásra pedig a 13-16. hely valamelyike.

Ezzel szemben egy hétfői döntetlennel, pláne győzelemmel, kis túlzással már páholyban negyeddöntőben érezhetné magát, “csak” a kötelzőt kéne hoznia a középdöntőben.

Persze, még nincs veszve semmi. Svédország sem legyőzhetetlen, hiába játszik hazai pályán és eddig lehengerlően, és Portugália, valamint Izland is kifoghat egy rossz napot mondjuk Brazília ellen, még ha nem is túl valószínű, hogy mind a két gárda megteszi ezt a szívességet.

Egyet bizonyosan kijelenthetünk: innentől kezdve nem nyomja a magyar csapat vállát az esélyesség terhe.

A magyar válogatott mérkőzéseit élőben követheti az M4 Sporton, a Kossuth Rádióban és az m4sport.hu oldalon.