Tizenkettőből tizenegy magyar bejutott a kajak-kenu középdöntőkbe

2021. augusztus 6. 06:20 Sport | Szerző: Dudás Róbert

Kiválóan teljesítettek kajak-kenusaink a pénteki előfutamokban.

A pénteken rajthoz állt öt magyar egység közül négy kiharcolta a középdöntős folytatás lehetőségét kajak-kenuban a tokiói olimpián.

Középfutamos a magyar férfi kajaknégyes is

A magyar férfi kajaknégyes a reményfutamból bejutott a középfutamba 500 méteren a tokiói olimpián.

Mint később kiderült, a Nádas Bence, Béke Kornél, Csizmadia Kolos, Tótka Sándor összeállítású egység részéről tudatos volt, hogy a korábbi előfutamban féltáv után visszavett a tempóból és „becsónakázott” a célba, mert szeretett volna még egy pályát menni a szombati folytatás előtt.

A reményfutamban aztán nem volt nehéz dolga a magyaroknak, miután a hét induló közül mindössze egy esett ki, s az utolsó helyet könnyedén sikerült elkerülniük olyannyira, hogy megnyerték a versenyt.

A pénteken kezdődött számokban, így ebben is szombaton rendezik majd a középfutamokat és a döntőket.
Fejes Dániel kiesett C-1 1000 méteren

Fejes Dániel befejezte szereplését a tokiói olimpián, miután a kenu egyesek 1000 méteres versenyének pénteki reményfutamából nem tudta beverekedni magát a középdöntőbe.

A Merkapt Mekler László SE 21 éves versenyzője kisebb betegséggel érkezett a japán fővárosba, így nem igazán tudta megmutatni, mire képes.

Az előfutam hatodik helye után a reményfutamban sem volt harcban az első két, továbbjutást érő helyért, ötödikként ért be, így kiesett.

Futamgyőzelemmel középdöntős a női kajaknégyes

A magyar női kajaknégyes megnyerte előfutamát, ezzel bejutott a középdöntőbe 500 méteren a tokiói olimpián.

Az ötszörös ötkarikás bajnok Kozák Danuta sztrókolta Kozák, Csipes Tamara, Kárász Anna, Bodonyi Dóra összeállítású egység már első pályáján összekerült a nagy riválisnak tartott új-zélandiakkal és fehéroroszokkal, s velük is vívott nagy csatát a továbbjutásért. A táv nagy részében a háromszoros tokiói bajnok Lisa Carrington vezette új-zélandiak vezettek, de aztán a hajrában a rákapcsoló magyarok elhúztak mellettük és viszonylag magabiztos előnnyel ők értek elsőként a célba.

A magyarok kétszeres címvédők ebben a számban, Kozák Londonban és Rióban is a győztes csapat tagja volt, és öt éve a csütörtökön egyesben ezüstérmes Csipes is tevékeny részese volt a sikernek. A korábban Tokióban Kozákkal párosban bronzérmes Bodonyi, valamint Kárász most szerepel először olimpián.

A pénteken kezdődő számokban szombaton rendezik majd a középfutamokat és a döntőket.

Reményfutamban a férfi kajaknégyes

A magyar férfi kajaknégyes reményfutamra kényszerül 500 méteren a tokiói olimpián.

A férfi kajakos kvartettek ezúttal nem az elmúlt évtizedekben megszokott 1000, hanem 500 méteren versenyeznek. A magyar egység évek óta együtt készült, de aztán Kuli István tavaszi sérülése átírta a terveket, és az olimpia előtt néhány héttel át kellett alakítani az egyéget.

A magyar hajót így most Nádas Bence, Béke Kornél, Tótka Sándor és Csizmadia Kolos alkotja, közülük Nádas, Tótka és Csizmadia már aratott sikereket a japán fővárosban, Tótka megnyerte a 200 méter egyest, Csizmadia negyedik lett ugyanebben a számban, Nádas pedig ugyancsak éppen lemaradt a dobogóról Kopasz Bálinttal K-2 1000 méteren.

Jól kezdett az egység a pénteki előfutamban, 250 méter után azonban megbillenni látszott, s gyakorlatilag fel is adta a küzdelmet, messze a többiektől lemaradva az utolsó helyen ért célba, így később még a reményfutamban is vízre kell szállnia a középfutamos folytatás kiharcolásához.

Adolf legyőzte a címvédőt, Fejes a reményfutamban C-1 1000 méteren

Adolf Balázs remekül versenyezve bejutott a középfutamba kenu egyes 1000 méteren a tokiói olimpián, a szám másik magyarja, Fejes Dániel pedig később a reményfutamban folytatja szereplését.

A fiatal versenyzők – az Óbudai Ganz VSE-t erősítő Adolf és a Merkapt Mekler László SE kenusa, Fejes is 21 éves – párosban közösen már versenyeztek a japán fővárosban, de Fejes kisebb betegsége miatt nem tudták kihozni magukból a maximumot és a 11. helyen zártak.

Fejes ezúttal sem ment jól, hatodik lett előfutamában, Adolf azonban – többek között a kétszeres címvédő és háromszoros olimpiai bajnok Sebastian Brendelt is megelőzve – remekül versenyzett és a csehek menője, Martin Fuksa mögött másodikként ért célba, azaz már készülhet a szombati folytatásra.

„Nagyon kellett nyomni, de örültem, hogy a rajt után nem mentek el tőlem, lőtávolban maradtam. Ki-kikacsintottam balra, és nagyon jó érzés volt látni, hogy végig meccsben vagyok. Nagy volt a tét, és az utolsó százon mindent beleadtam, hogy sikerüljön. Örülök, hogy nem kell még egy pályát lehúznom ma, bár a maratoni múltam miatt jól bírom a sorozatterhelést. Holnapra próbálom kipihenni magam” – nyilatkozott fáradtan, de boldogan az 5000 méteren világbajnoki ezüstérmes Adolf Balázs, aki a partra érve egyből hűtőmellényt vett magára a hőség ellen védekezve.

Középdöntős a Balla, Takács kenu kettes

A Balla Virág, Takács Kincső kenupáros bejutott a középdöntőbe 500 méteren a tokiói olimpián.

A győriek többszörös világbajnoki ezüstérmes, Európa-bajnok kettősének tagjai az előző napokban egyesben is vízre szálltak a Sea Forest kajak-kenu pályán, hogy minél jobban bemelegítsenek fő számukra.

Ebben első pályájukon az első kettő között kellett zárniuk ahhoz, hogy megspórolják a később sorra kerülő reményfutamot, s a papírformának megfelelően az ukránok friss Eb-győztes kettősével, Ludmila Luzannal és Anasztaszija Csetverikovával „kéz a kézben”, a második helyen beérkezve teljesítették is a feladatot.

„Nagyon hasznos volt, hogy elindultunk egyesben, szerintem látszott is a mostani rajtunkon, ami nagyon jól sikerült. Én egyáltalán nem is izgultam a start előtt és koncentráltan tudtam most evezni” – mondta Balla Virág.

„Számítottunk rá, hogy az ukránokkal leszünk harcban, örültünk is, hogy mellettünk jönnek. Nagyon jó, hogy amit előre megbeszéltünk, azt meg tudtuk csinálni, sőt, még egy fokkal lazább pályát is mentünk. Most szabad a délutánunk, ami nagyon jól jön a holnapi folytatás előtt” – tette hozzá Takács Kincső.

Az ötkarikás lebonyolítás szerint az első pályáról nem lehet egyből a döntőbe kvalifikálni, az első, illetve második hellyel azonban megspórolható az úgynevezett reményfutam.

Forrás: m4sport.hu