Hírek / Közélet

Tízezrekkel csökkent a dohányzók száma

2021. június 1. 06:20 Közélet | Szerző: Dudás Róbert

Bár évről-évre kevesebben dohányoznak Magyarországon, még így is majdnem minden harmadik magyar rendszeresen füstöl. A tendenciák sajnos nem biztatóak: egyre több nő gyújt rá és egyre többüknél diagnosztizálnak tüdőrákot. A felnőtt halálozások ötödéért még mindig a dohányzás a felelős. A dohányzásmentes világnapon erre is felhívják a figyelmet – hangzott el az M1 Híradójában.

Számtalan tüdőrákos beteget kezelt már Osvai László pulmonológus. A tüdőgyógyász főorvos az M1 Híradónak elmondta: 10-17 százalékkal nagyobb a dohányosok esélye a tüdőrák erőfordulására.

„Az egyik leggyakrabban előforduló rák típus, és az egyik legnehezebben gyógyítható, kezelhető praktikusan. Ma is az mondható, hogy az időben felfedezett tüdőrákot csak sebészi eljárással lehet gyógyítani, bár nagyon ígéretes kutatások vannak egyéb terápia szintjén is” – mondta Osvai László,a  Dorogi Tüdőgondozó vezető tüdőgyógyásza.

A Korányi Intézet 2019 végén készített felméréséből kiderül, hogy abban az évben hazánk felnőtt lakosságának több mint 29 százaléka dohányzott vagy használt valamilyen dohányzással összefüggő eszközt.

A kutatás szerint olyan emberek is dohányoznak, akik egyébként az élet más területén próbálnak egészségesen élni. A most induló, a tiszta tüdőt népszerűsítő kampány (Élj tiszta tüdővel!) elsősorban őket szeretné elérni.

A felmérések ugyanakkor azt is jelzik, hogy az utóbbi években tízezrekkel csökkent a dohányosok száma.

Szócska Miklós, a Semmelweis Egyetem dékánja az M1-en arra emlékeztetett, hogy a trafiktörvénynek köszönhetően 40 ezerről 6500-ra csökkent az olyan helyek száma, ahol dohánytermékeket lehet vásárolni. Szócska Miklós fontosnak nevezte, hogy visszaszorultak azok a helyek is, ahol rá lehet gyújtani.

Zárt helységben 90 százalékkal csökkent a szennyezettség a szigorítás óta, de ezzel egy időben elindult egy jövedéki adóemelés, ami az egyik leghatékonyabb eszköz a dohányzás visszaszorítására – mondta Szócska Miklós, hozzátéve, hogy nem véletlenül esett vissza a fogyasztás 20 százalékkal.

A szakértő azt szeretné, ha minden dohányzóhoz eljutna az az üzenet, hogy minél előbb kezdi el a leszokást, annál több az esélye az egészséges életre.


Forrás: M1, hirado.hu

 


next 5

A mi világunk

Hírek