Hírek / Közélet

Címkék

#európa #aszály

Történelmi aszály sújtja Európát

2022. augusztus 9. 06:35 Közélet | Szerző: Dudás Róbert

Az elmúlt évtizedek legsúlyosabb aszálya sújtja Európát. Franciaországban 60 éve nem hullott ilyen kevés csapadék, mint idén. Nagy-Britanniában és Hollandiában korlátozzák az öntözést, hogy elegendő ivóvízzel tudják ellátni a lakosságot. Németországban és Lengyelországban a folyami hajózási útvonalak kerültek veszélybe, Olaszországban pedig a mezőgazdaság szenvedte el a legnagyobb károkat az aszály miatt – számolt be róla az M1 Híradó.

Zöldben pompázó alpesi mezők, hófödte hegycsúcsok tárulnak a turisták szeme elé az Alpokban. Az éghajlatváltozás azonban riasztó sebességgel alakítja át a látképet – figyelmeztetnek a helyiek.

„Sokat változtak a gleccserek. Az elmúlt 15-20 évben a jégtakaró több, mint 10 métert vékonyodott. Ilyenkor nyáron a rekkenő hőség csak gyorsítja az olvadást. De ennél is komolyabb probléma, hogy télen nem havazik eleget, nincs elég utánpótlás” – mondta az egyik hegyi étterem tulajdonosa.

Lent, a völgyben is érezni az Európát sújtó extrém hőhullámok hatását. A svájci-német-osztrák hármashatárnál elterülő, alpesi gleccserek által táplált Boden-tó vízszintje is rekordalacsonyra csökkent augusztus elejére.

 Közép-Európa harmadik legnagyobb tavához a korábbi években csak úgy özönlöttek a turisták, most inkább távol maradnak a látványtól.

Svájc nyugati szomszédságában, Franciaországban nemcsak a turizmus, hanem a mezőgazdaság is megérzi az évtizedek óta nem tapasztalt aszályt. Az idei július a feljegyzések szerint Franciaország második legszárazabb hónapja volt. Mindössze 10 miliméternyi eső esett, miközben több helyen is 40 fok feletti hőmérsékletet mértek.

A francia kormány válságstábot hívott össze a vízhiány kezelésére. 96 tartományban rendeltek el szigorú takarékosságot. Sok helyütt ennek ellenére is lajtos kocsikat kell bevetni, hogy biztosítsák a lakosság ívóvíz ellátását.

Válságkezelés zajlik a La-Manche csatorna túloldalán, Nagy-Britanniában is.

A londoni kormány arra kényszerült, hogy öntözési tilalmat rendeljen el, amit a szigetország lakóinak többsége egyelőre be is tart.

„A víz is véges erőforrás, így a mostani extrém körülmények között ésszerű óvintézkedéseket tenni a vízhiány megelőzése érdekében” – mondta egy londoni lakos.

Hollandiában már országos vízhiányt hirdettek. Lengyelországban, a Visztulán már a folyami közlekedést is korlátozni kellett az alacsony vízszint miatt. Hasonló lépésre kényszerülhetnek az európai folyami hajókereskedelem fő útvonalának tartott Rajnán is, ha a folyó vízszintje még 7 centiméternyit apad.

Az észak-olaszországi Toszkánában a száraz időjárást a szőlőültetvények és az olajfák sínylik meg leginkább, míg a Pó-völgyében rizst termelő gazdák arra panaszkodnak, hogy a tengerből a folyómederbe visszaáramló sós víz visszafordíthatatlan kárt tett a rizspalántákban.

„Jelenleg egy liter folyóvízben 21 gramm sót mérünk. Ez az érték messze túlszárnyalja a mezőgazdasági öntözésre még alkalmas, literenkénti 1 grammot”– mondta egy szakértő.

 Az Európai Aszály Obszervatórium által készített történelmi aszálytérkép szerint az elmúlt fél évtized Európa legszárazabb időszaka volt a feljegyzések kezdete óta.

Nyugat-Európát a hétvégére érheti el a nyár soron következő, negyedik hőhulláma.


Forrás: M1, hirado.hu

Címkék

#európa #aszály


next 5

A mi világunk

Hírek