Hírek / Kultúra

Ünnepi hangversenyt ad az 1956-os hősök és mártírok emlékére a MÁV Szimfonikus Zenekar

2022. november 4. 08:00 Kultúra | Szerző: Fazekas Gábor

Ünnepi hangversenyt ad az 1956-os hősök és mártírok emlékére a MÁV Szimfonikus Zenekar szombaton: a nemzeti gyásznaphoz kapcsolódóan Beethoven emblematikus műve, az Egmont-nyitány, valamint az Eroica szimfónia hangzik el a Várkert Bazárban – közölték a szervezők.
 
Beethoven Egmont-nyitánya az ’56-os forradalom egyik szimbóluma – emlékeztetett a közleményben Farkas Róbert karmester. Felidézte, hogy október 23-án éjjel a forradalmárok a Parlament mellé telepített rádiós kocsiból közvetítették az eseményeket, és néhány hanglemezről bejátszottak a hangulathoz illő zenéket.
 
A lemezek egyikén az Egmont-nyitány is rajta volt. Bár a forradalmi események alatt például a Bánk bánból is gyakran közvetített a rádió részleteket, mégis Beethoven Egmontja lett az a mű, amelyet a leggyakrabban játszottak le hangvétele és tematikája miatt.
 
Beethoven Goethe Egmont című drámájának kísérőzenéjeként írta a darabot 1809-ben.
 
A történet középpontjában egy, a spanyol elnyomás ellen lázadó holland nemes története áll, aki szembeszállt a zsarnoksággal. II. Fülöp spanyol király ugyan elfogatta és kivégeztette Egmontot, halála azonban tiltakozássorozathoz, végül pedig Hollandia függetlenségéhez vezetett.
 
Az ünnepi hangversenyen felcsendül Beethoven III., Eroica szimfóniája is, amely néhány évvel az Egmont-nyitány előtt született. A mindenfajta elnyomást gyűlölő zeneszerző ezzel a művel Napóleon előtt szeretett volna tisztelegni, azonban a korábban a szabadságért küzdő Bonaparte időközben császárrá koronáztatta magát.
 
Beethoven csalódása jeléül összetépte a partitúra ajánlást tartalmazó első oldalát, majd 1806-os megjelenésekor a cím már az volt, hogy „Sinfonia Eroica” – Hősi szimfónia egy nagy ember emlékének ünneplésére – olvasható a közleményben.
 
Mint Farkas Róbert rámutatott, a művek középpontjában a szabadság kérdésköre áll, és erős kifejezésmódjuk mellett ott van bennük Beethoven érzékenysége is, különösen az Eroica szimfónia második, gyászinduló tételében. Hangsúlyozta, hogy a művek megadják a lehetőséget a méltó megemlékezésre.
 
Az 1956-os forradalom és szabadságharc kivívott eredményeit a november 4-i szovjet invázió söpörte el. Magyarország kormánya 2013-ban döntött arról, hogy az emléknapot nemzeti gyásznappá nyilvánítja, amikor az ’56-os szabadságharc mártírjaira és a megtorlás áldozataira emlékezik az ország. A megemlékezéshez a szombati koncerttel csatlakozik a Várkert Bazár a MÁV Szimfonikus Zenekar együttműködésével.
 
Forrás: MTI
Kép:


next 5

A mi világunk

Hírek