Hírek / Kultúra

Üstökös közelít a Föld felé

2023. január 6. 07:15 Kultúra | Szerző: Fazekas Gábor

Ha egy kis szerencsénk van, egy egyszerű távcső segítségével vagy akár szabad szemmel is megcsodálhatjuk azt az üstököst, amely igen nagy messziségből jön és 50 ezer éve volt utoljára földközelben.  
 
Egy kis csillagászati csemege 2023 elejére: a január 21-22-i hétvége éjszakáin kerül úgy földközelbe a C/2022 E3 (ZTF) jelű, pályáján jelenleg éppen Napunk irányába tartó üstökös, hogy az éjszaka holdtalan részében szabad szemmel is megfigyelhetjük – írta szerdai számában a Le Figaro.
 
A Kis Bika és a Nagy Bika csillagképek között felbukkanó égitest várhatóan nem lesz olyan lenyűgöző, mint a Neowise üstökös 2020-ban, amely olyan fényes volt, hogy kora reggel szabad szemmel is látható volt. A C/2022 E3 (ZTF) eleve kevésbé fényes lesz, de megvan az az előnye, hogy közel halad el a Sarkcsillaghoz, és ezért az éjszaka nagy részében látható lesz.
 
Egyelőre az üstökös csóvájának „kifejlődését” kísérik figyelemmel a csillagászok. Az üstökös ma tízezerszerszer fényesebb, mint felfedezésekor – magyarázza Nicolas Biver, a párizsi obszervatórium csillagásza.

Meglepetéseket tartogat

„Ez egy viszonylag aktív objektum, amely január 12-én nagyon közel fog elhaladni a Naphoz. Négyszer közelebb lesz hozzá, mint a Föld. Az előrejelzések szerint ez a közelség talán már akkor is szabad szemmel láthatóvá teheti. Lehet, hogy ez egy kicsit túlzás, de nem ijedünk meg a kellemes meglepetésektől” – fogalmazott Biver.
 
Az üstökösök természetüknél fogva meglehetősen kiszámíthatatlan objektumok: kis fagyott testek, amelyek a Naphoz közeledve részben elpárolognak, és több millió vagy akár több százmillió kilométeres csóvát hoznak létre. Megjósolni, hogy ezek a részecskén hogyan fognak elrendeződni, alakulni, sosem könnyű, mivel számos paraméter játszik szerepet.
 
Még bonyolultabb a helyzet, ha az üstökös „új”. Ezt a januári üstököst csak tavaly márciusban fedezte fel a Zwicky Transient Facility (ZTF), amely a kaliforniai Palomar Obszervatórium Samuel Oschin Teleszkópjának segítségével működő megfigyelési programja.

A Neander-völgyi ősemberek látták utoljára

Az égitest pályája arra enged következtetni, hogy elég messziről érkezett, és hogy legalább egyszer már elhaladt a Nap közelében – mintegy 50 000 évvel ezelőtt. Abban az időben Európában még a Neander-völgyi emberek élt. Korabeli feljegyzések híján tehát nem tudhatjuk, az üstökös akkor elég fényes volt-e ahhoz, hogy megvilágítsa az égboltot.
 
Forrás: hirado.hu
Kép: Twitter
 


next 5

A mi világunk

Hírek