Hírek / Közélet

Üzemanyag-ellátási problémákat okozhat Európában a ma életbe lépő új brüsszeli szankció

2023. február 5. 08:00 Közélet | Szerző: Fazekas Gábor

Ma életbe lép az újabb brüsszeli szankció: ezentúl nem lehet feldolgozott orosz kőolajterméket behozni az unióba. Bár Magyarország mentességet kapott, a szankció következményei hosszabb távon itt is éreztethetik hatásukat. Szakértők arra számítanak, hogy az újabb intézkedés üzemanyag-ellátási nehézségeket hozhat a kontinensen. Ráadásul még ha sikerül is harmadik országból pótolni a kieső dízel mennyiséget, nagy eséllyel az is orosz.
 
Csak pár percig tartott a tankolás a siegendorfi benzinkúton szombaton. A forgalom olyan volt, mint máskor, nem volt tumultus, gyorsan haladt a sor és üzemanyag is volt. Ez viszont szakértők szerint hamarosan változhat, és a vasárnap életbe lépő szankciók egyik nagy vesztese idővel Ausztria lehet, még akkor is, ha egyelőre vannak dízel-tartalékai.
 
Az viszont nagy kérdés, hogy ha ezek elfogynak, akkor honnan lesz dízel az országban. Ugyanis a schwechati finomító még orosz importtal sem tudja teljesen ellátni Ausztriát gázolajjal. Az orosz üzemanyag-behozatalt pedig a ma életbe lépő tiltások megszüntetik.
 
Egyes szakértők szerint a szankciók Ausztriában akkora üzemanyag-hiányt okozhatnak, ami vészhelyzethez vezethet.
 
Európa már most is dízelhiánnyal küzd, a finomítók kapacitásai szűkösek, ezért napi 1,5 millió hordó üzemanyagot kell importálni. Ennek fele eddig Oroszországból érkezett, de ez vasárnaptól tiltott lesz. Nem meglepő, hogy a kereskedők hetek óta rohamtempóban töltötték fel a készleteket orosz üzemanyaggal. Viszont ha ezek kimerülnek, akkor komoly hiány és áremelkedés jöhet.
 
Szakértők szerint, ha Európa tudja is pótolni az orosz dízelt, akkor csak olyan országoktól, amelyek maguk is orosz olajat finomítanak.
 
„Az EU harmadik országokból importál gázolajat. De ezek az országok az Oroszországból importált nyersolajból állítanak elő dízelt. Tehát az Egyesült Királyság és az EU közvetett módon továbbra is orosz olajat fog importálni” – fogalmazott Demostenes Floros, az Európai Tanulmányok Központjának energetikai szakértője.
 
Amíg Európában ellátási gondok lehetnek, addig Magyarországon biztosan nem lesz dízelhiány – írta az Origo.
 
A lap emlékeztet rá: a magyar kormány mentességet harcolt ki még tavaly júniusban a csővezetékes olajszállításra, illetve hazánk és a régió országai azt is elérték Brüsszelben, hogy az orosz nyersolaj felhasználásával előállított üzemanyagokat – a nem orosz nyersanyag bekeverési arányában – továbbra is lehet majd exportálni.
 
Ez pedig azt jelenti, hogy – ha szükség van rá – Magyarország be tud fogadni kőolajszármazékokat a MOL szlovákiai finomítójából is, tehát az ország ellátása biztonságban van.
 
„Az embargó következményei alól azonban Magyarország sem tudja teljesen kivonni magát” – erről Hortay Olivér beszélt közösségi oldalán. Az elemző szerint Brüsszel szankciói áremelkedést okozhatnak.
 
„A zavartalan ellátáshoz ugyanis Magyarország és szomszédjai is üzemanyagbehozatalra szorulnak, így az importkapacitások szűkülése és annak költségemelkedése várhatóan a hazai árakba is begyűrűzik majd. A tanulság világos. A túlzó szankciók egyre súlyosabb anyagi terheket raknak az európaiak vállára, úgy, hogy az intézkedések hatása minimum megkérdőjelezhető”– mondta Hortay Olivér a Századvég Konjuktúrakutató Zrt. energia-és klímapolitikai üzletág-vezetője
 
Kijevben jelentette be Ursula von der Leyen, hogy már készül a 10. szankciós csomag, amit február 24-ig életbe is akarnak léptetni. Ebben a technológiai korlátozások mellett, újabb energetikai szankciókat vezetnének be.
 
„Az Európai Parlament nemcsak a szankciókat támogatja, hanem az inflációt is”– mondta a Miniszterelnöki Kabinetiroda államtitkára. Dömötör Csaba emlékeztetett: a szankciók miatt magasak az energiaárak, ez pedig rekord-inflációt okoz.
 
„A rekordokat döntő infláció fő oka ugyanis az, hogy elszálltak az energiaárak, az meg a szankciók miatt van. Ha teljes embargót hirdetnek, az garancia a további áremelkedésekre. Azt hiszem, ez nagyon nem jó irány. Lesz vitánk a következő hetekben” – nyilatkozta Dömötör Csaba, parlamenti államtitkár.
 
A magyar kormány álláspontja a kezdetektől egyértelmű, nem támogatnak olyan szankciót, ami veszélyezteti Magyarország energiaellátását.
 
Forrás: hirado.hu
Kép: portfolio.hu


next 5

A mi világunk

Hírek