A magyar női junior kézilabda-válogatott százszázalékos teljesítménnyel lett aranyérmes a romániai korosztályos Európa-bajnokságon, amelynek vasárnapi döntőjében 35-26-ra verte Dániát.
Zaj Klára védéseivel indult a találkozó, de a magyar válogatott első két próbálkozása nem talált kaput. A vezetést Dánia szerezte meg, Varga Emília kiegyenlített és 3 perc után megkezdődött a gólgyártás (1-1). Szilágyi Zoltán csapata a 7. percben Varga büntetőgóljával vezetett először a mérkőzésen és lépéselőnybe került (3-4).
Dánia tartotta a lépést, rendre egyenlíteni tudott, de mindkét csapat sok hibával kézilabdázott a félidő első felében. A dánok jól használták ki a magyar technikai hibákat, átvették a vezetést, de Farkas Júlia egyenlíteni tudott (7-7), majd az általa kiharcolt büntetőt Varga értékesítette (7-8), így újra Magyarország vezetett.
Góltalan percek következtek, továbbra is sok hibával játszottak a csapatok. Dánia egy háromperces gólcsendet megtörve újra vezetéshez jutott (9-8), Magyarország pedig egyértelműen gödörbe került, Zaj védéseinek köszönhetően nem tudtak kettővel ellépni a dánok, de a 19. percben már a kapus sem tudott segíteni (10-8). Szilágyi időt kért.
Csíkos Luca betalált (10-9), hétperces gólcsendet tört meg, de továbbra is tanácstalan volt a juniorválogatott, a dánok tovább növelték előnyüket (14-10), Magyarország szövetségi edzőjének pedig a második idejét is ki kellett kérnie, hogy felrázza a csapatot. Védekezésben váltott Szilágyi csapata: emberfogással őriztette Jule Scaglionet, az ellenfél legjobb góllövőjét. Varga két büntetőgólja és Csíkos átlövése után pedig kettőre zárkózott a korosztályos válogatott (15-13).
A 28. percben Varga megkapta második kétperces kiállítását, Scaglione pedig betalált (16-13), Simon azonban a kapu mellé lőtt. A félidő utolsó perce négygólos dán előnyről indult, de Varga ismét betalált hétméteresből (17-14) és az ellenfélnek volt ugyan ideje visszatámadni, Imre Szofi védeni tudott, így 17-14-es állásnál cseréltek térfelet a csapatok.
Ida Kaysen kivédte Szabó Anna lövését, Zaj is bemutatott egy bravúrt, majd Szabó betalált (17-15), így kezdődött a második félidő. Varga ismét büntetőből volt eredményes és átlövésből is utat talált a dán kapuba, de az ellenfél sem állt meg a gólok termelésével (19-17). Magyarország azonban igyekezett közel maradni, sőt. Farkas góljával egyre zárkózott, Szabó révén kiegyenlített, Simon találatával pedig hosszú idő után a vezetést is átvette (19-20).
Dánia időt kért, de egymás után kétszer is eladta a labdát, ezt remekül használta ki Szilágyi csapata: Simon újra betalált és Csíkos lövése is a hálóban kötött ki (19-22). A 40. percre Varga hetesgóljával pedig már négyre lépett el Magyarország (19-23).
Magyarország kimászott a gödörből, feljavult a csapat védekezése, támadásban pedig koncentráltabban és pontosabban játszott. Csíkos góljaival már héttel is ellépett (21-28), a dánok pedig egyáltalán nem találták az ellenszert. Dánia elfáradt, az 50. percre állandósult a magyarok 7-8 gólos előnye (23-31). Ekkor már Szilágyi csapata felszabadultan, mosolyogva lőtte a gólokat, sokszor átrohanva az ellenfél védekezésén. Az utolsó 10 percben mondhatni örömkézilabdát játszott a korosztályos válogatott, a keret minden tagja tudta, megnyerték a mérkőzést. A találkozó utolsó gólját Csíkos szerezte, beállítva a 26-35-ös végeredményt.
Szilágyi Zoltán csapata a csoportkörben Franciaországot 30-29-re, Szerbiát 32-26-ra, Norvégiát 28-20-ra győzte le, a középdöntőben a dánok elleni sikert megelőzően Montenegrót 28-25-re verte, majd az elődöntőben 34-26-ra nyert a házigazda Románia ellen. A csapat legeredményesebb játékosa Simon Petra volt a tornán, aki összesen 43 gólt lőtt.
A torna álomcsapatába a kapus Zaj Klára és az irányító Simon Petra került be, az Európa-bajnokság legértékesebb játékosának (MVP) pedig Simont választották.
„Óriási büszkeség, hogy Európa-bajnokok lettünk. Gratulálok a lányoknak, akik ma is hátrányból fordítva nyerték meg a meccset, ez a mentális erő az egész tornán jellemző volt rájuk, fantasztikusan játszottak” –idézi a magyar szövetség honlapja Szilágyi Zoltánt.
Eredmény,
Dánia – Magyarország 26–35 (17-14)
Pitesti, játékvezetők: Jovic, Arnautovic (bosnyákok).
MAGYARORSZÁG: Imre, Zaj (kapusok), Csernyánszki 1, Csíkos 8, Farkas 2, Gém, Kostyó, Kovalcsik, Kövér, Makó, Panyi, Papp, Simon 8, Szabó Anna 3, Szabó L. 2, Varga 11 (9). Szövetségi edző: Szilágyi Zoltán.
DÁNIA: Kaysen, Rasmussen (kapusok), Bang 1, Götzsche 3, Hansen, Ibranovic, Johansen 3, Larsen 4, Laursen 1, Lund, Nielsen 1, Poulsen, Scaglione 11 (1), Seeberg, Thestrup, Vestergaard 2. Szövetségi edző: Flemming Dam Larsen.
Kiállítások: 6, ill. 6 perc.
Hétméteresek: 10/9, ill. 1/1.
Az Európa-bajnokság végeredménye:
1. Magyarország, 2. Dánia, 3. Románia, 4. Portugália, 5. Svédország, 6. Franciaország, 7. Svájc, 8. Montenegró, 9. Hollandia, 10. Norvégia, 11. Németország, 12. Csehország, 13. Izland, 14. Szerbia, 15. Észak-Macedónia, 16. Horvátország
Az aranyérmes magyar válogatott névsora:
Imre Szofi (Ferencváros), Zaj Klára (NEKA), Mészáros Virág (Ferencváros), Gém Léna (NEKA), Papp Dorka (Ferencváros), Kovalcsik Bianka (NEKA), Kurucz Aida (Praktiker-Vác), Csernyánszki Liliána (Debrecen), Simon Petra (Ferencváros/MTK), Farkas Júlia (Győr), Kostyó Panni (Debrecen), Kövér Luca (Győr), Szabó Lili (NEKA), Csíkos Luca (NEKA), Szabó Aida (Ferencváros), Varga Emília (NEKA), Panyi Krisztina Anna (Debrecen), Szabó Anna (NEKA), Makó Zoé (Debrecen), szövetségi edző: Szilágyi Zoltán, edző: Kudor Kitti
A női junior Európa-bajnokságok győztesei:
1996: Dánia
1998: Románia
2000: Románia
2002: Oroszország
2004: Oroszország
2007: Dánia
2009: Norvégia
2011: Dánia
2013: Oroszország
2015: Dánia
2017: Franciaország
2019: Magyarország
2021: Magyarország
2023: Magyarország
Forrás és kép: M4Sport