Veretlenül lett Európa-bajnok a magyar női junior kéziválogatott

2023. július 17. 07:00 Sport | Szerző: Fazekas Gábor

A magyar női junior kézilabda-válogatott százszázalékos teljesítménnyel lett aranyérmes a romániai korosztályos Európa-bajnokságon, amelynek vasárnapi döntőjében 35-26-ra verte Dániát.

Zaj Klára védéseivel indult a találkozó, de a magyar válogatott első két próbálkozása nem talált kaput. A vezetést Dánia szerezte meg, Varga Emília kiegyenlített és 3 perc után megkezdődött a gólgyártás (1-1). Szilágyi Zoltán csapata a 7. percben Varga büntetőgóljával vezetett először a mérkőzésen és lépéselőnybe került (3-4).

Dánia tartotta a lépést, rendre egyenlíteni tudott, de mindkét csapat sok hibával kézilabdázott a félidő első felében. A dánok jól használták ki a magyar technikai hibákat, átvették a vezetést, de Farkas Júlia egyenlíteni tudott (7-7), majd az általa kiharcolt büntetőt Varga értékesítette (7-8), így újra Magyarország vezetett.

Góltalan percek következtek, továbbra is sok hibával játszottak a csapatok. Dánia egy háromperces gólcsendet megtörve újra vezetéshez jutott (9-8), Magyarország pedig egyértelműen gödörbe került, Zaj védéseinek köszönhetően nem tudtak kettővel ellépni a dánok, de a 19. percben már a kapus sem tudott segíteni (10-8). Szilágyi időt kért.

Csíkos Luca betalált (10-9), hétperces gólcsendet tört meg, de továbbra is tanácstalan volt a juniorválogatott, a dánok tovább növelték előnyüket (14-10), Magyarország szövetségi edzőjének pedig a második idejét is ki kellett kérnie, hogy felrázza a csapatot. Védekezésben váltott Szilágyi csapata: emberfogással őriztette Jule Scaglionet, az ellenfél legjobb góllövőjét. Varga két büntetőgólja és Csíkos átlövése után pedig kettőre zárkózott a korosztályos válogatott (15-13).

A 28. percben Varga megkapta második kétperces kiállítását, Scaglione pedig betalált (16-13), Simon azonban a kapu mellé lőtt. A félidő utolsó perce négygólos dán előnyről indult, de Varga ismét betalált hétméteresből (17-14) és az ellenfélnek volt ugyan ideje visszatámadni, Imre Szofi védeni tudott, így 17-14-es állásnál cseréltek térfelet a csapatok.

Ida Kaysen kivédte Szabó Anna lövését, Zaj is bemutatott egy bravúrt, majd Szabó betalált (17-15), így kezdődött a második félidő. Varga ismét büntetőből volt eredményes és átlövésből is utat talált a dán kapuba, de az ellenfél sem állt meg a gólok termelésével (19-17). Magyarország azonban igyekezett közel maradni, sőt. Farkas góljával egyre zárkózott, Szabó révén kiegyenlített, Simon találatával pedig hosszú idő után a vezetést is átvette (19-20).

Dánia időt kért, de egymás után kétszer is eladta a labdát, ezt remekül használta ki Szilágyi csapata: Simon újra betalált és Csíkos lövése is a hálóban kötött ki (19-22). A 40. percre Varga hetesgóljával pedig már négyre lépett el Magyarország (19-23).

Magyarország kimászott a gödörből, feljavult a csapat védekezése, támadásban pedig koncentráltabban és pontosabban játszott. Csíkos góljaival már héttel is ellépett (21-28), a dánok pedig egyáltalán nem találták az ellenszert. Dánia elfáradt, az 50. percre állandósult a magyarok 7-8 gólos előnye (23-31). Ekkor már Szilágyi csapata felszabadultan, mosolyogva lőtte a gólokat, sokszor átrohanva az ellenfél védekezésén. Az utolsó 10 percben mondhatni örömkézilabdát játszott a korosztályos válogatott, a keret minden tagja tudta, megnyerték a mérkőzést. A találkozó utolsó gólját Csíkos szerezte, beállítva a 26-35-ös végeredményt.

Szilágyi Zoltán csapata a csoportkörben Franciaországot 30-29-re, Szerbiát 32-26-ra, Norvégiát 28-20-ra győzte le, a középdöntőben a dánok elleni sikert megelőzően Montenegrót 28-25-re verte, majd az elődöntőben 34-26-ra nyert a házigazda Románia ellen. A csapat legeredményesebb játékosa Simon Petra volt a tornán, aki összesen 43 gólt lőtt.

A torna álomcsapatába a kapus Zaj Klára és az irányító Simon Petra került be, az Európa-bajnokság legértékesebb játékosának (MVP) pedig Simont választották.

„Óriási büszkeség, hogy Európa-bajnokok lettünk. Gratulálok a lányoknak, akik ma is hátrányból fordítva nyerték meg a meccset, ez a mentális erő az egész tornán jellemző volt rájuk, fantasztikusan játszottak” –idézi a magyar szövetség honlapja Szilágyi Zoltánt.

Eredmény,
Dánia – Magyarország 26–35 (17-14)
Pitesti, játékvezetők: Jovic, Arnautovic (bosnyákok).
MAGYARORSZÁG: Imre, Zaj (kapusok), Csernyánszki 1, Csíkos 8, Farkas 2, Gém, Kostyó, Kovalcsik, Kövér, Makó, Panyi, Papp, Simon 8, Szabó Anna 3, Szabó L. 2, Varga 11 (9). Szövetségi edző: Szilágyi Zoltán.
DÁNIA: Kaysen, Rasmussen (kapusok), Bang 1, Götzsche 3, Hansen, Ibranovic, Johansen 3, Larsen 4, Laursen 1, Lund, Nielsen 1, Poulsen, Scaglione 11 (1), Seeberg, Thestrup, Vestergaard 2. Szövetségi edző: Flemming Dam Larsen.
Kiállítások: 6, ill. 6 perc.
Hétméteresek: 10/9, ill. 1/1.